Προμηθέας-Μπούρσασπορ 75-100: Αποχαιρέτησε με ήττα το EuroCup

Η φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια του Προμηθέα στο EuroCup ολοκληρώθηκε στην Πάτρα με την ήττα από την Μπούρσασπορ με σκορ 75-100

promineo
Ο Προμηθέας Πατρών παρατάχθηκε κόντρα στην Μπούρσασπορ για το τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι της σεζόν δίχως τους νεοαποκτηθέντες Γιάννη Αθηναίου, Γιάννη Αγραβάνη και Τζεράι Γκραντ, αποχαιρετώντας τη διοργάνωση με ρεκόρ 2-8 ενώ ο Μάκης Γιατράς έδωσε χρόνο συμμετοχής στους πιτσιρικάδες Βασιλείου, Κουρουπάκη, Μπαζίνα και Τανούλη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c85hn6u12a9d-sf)

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπούρσασπορ διατηρούσε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου ο Κένι Κάντζι έκανε το 2-7 και στη συνέχεια ο Μετίν Τουρέν ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 και διαμορφώνοντας το 8:19 στο 6:31.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει με τους Λούντζη, Αγκμπελέσε, Γκάρετ μειώνοντας στο 21-25 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στην Πάτρα. Σε αυτό το διάστημα οι Τούρκοι σούταραν με 66.7% στο δίποντο (10/15) και μοίρασαν 9 ασίστ κόντρα στον Προμηθέα που είχε μόλις 1/5 τρίποντα.

Ο Λούντζης έριξε τη διαφορά στον πόντο (24-25, 10:37) και στη συνέχεια έκανε το 33-38 στο 15:12 όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 10-2 ως το τέλος του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-48. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επέμεινε στο μακρινό σουτ δίχως επιτυχία (2/11 τρίποντα).

Το δίδυμο των Λούντζη (13π.), Αγκμπελέσε (10π.) ηγήθηκε επιθετικά των Πατρινών κόντρα στην Μπούρσασπορ που έκανε μόνο 2 λάθη στο πρώτο μέρος και είχε ως σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της τον Κάντζι, ο οποίος μέτρησε 17 πόντους με 2/2 βολές, 6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 9 ριμπάουντ!

Η Μπούρσασπορ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον Λαμάρ Πίτερς να ευστοχεί σε δυο συνεχόμενα τρίποντα για το +22, κάνοντας το 45-67 στο 25:07. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 75-100 και τον Προμηθέα να τερματίζει τελευταίος στον όμιλό του.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 35-48, 57-77, 75-100.