Champions League: Υποτάχτηκε στη Ρεάλ η Ίντερ - Πάρτι για Μπάγερν και Λίβερπουλ - Δείτε τα γκολ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-2 της Ίντερ στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Champions League - Μπάγερν και Λίβερπουλ διέσυραν τις Σάλτσμπουργκ και Αταλάντα - Βήμα πρόκρισης για την Πόρτο στον όμιλο του Ολυμπιακού

inter_eden
Χορταστικό ήταν το μενού στις βραδινές αναμετρήσεις της Τρίτης (3/11) για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League!

Με τον Ροντρίγκο να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει η Ρεάλ κατάφερε να πάρει τη νίκη 3-2 απέναντι στην Ίντερ η οποία είχε καταφέρει να επιστρέψει στο ματς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Σκόρπισαν τη Σάλτσμπουργκ και Αταλάντα οι Μπάγερν και Λίβερπουλ αντίστοιχα. Στον όμιλο του Ολυμπιακού, επιβλητική εμφάνιση από την Πόρτο, που επικράτησε 3-0 της Μαρσέιγ στο «Ντραγκάο»,  ενώ την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση πήρε ο Άγιαξ που έφυγε με το 2-1 από την Δανία απέναντι στην σταχτοπούτα Μίντιλαντ.

1ος όμιλος

Ζάλτσμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου 2-6: Έδιωξε το στρες με... εξάρα

Μέχρι το 79' έπασχε να σώσει το τρελό νικηφόρο σερί της και τελικά το διασφάλισε με απίθανο θρίαμβο. Η Μπάγερν Μονάχου έριξε έξι στην πολύ καλύτερη για αυτό το σκορ (2-6), Ζάλτσμπουργκ και συνέχισε την προέλασή της στα «αστέρια».

Τελευταία, είχε χάσει το κέφι της. Ούτε στη Bundesliga είχε διάθεση να «σκορπίσει» αντιπάλους, ούτε και στο Champions League, όπου κόντρα στη Λοκομοτίβ Μόσχας είχε δεχθεί σφυροκόπημα για ένα ημίχρονο. Όταν, όμως, πιέζεται, θέλει να ξεσπάσει, να εκτονωθεί. Κι από εκεί που είχε άγχος για το αν θα σταματήσει το νικηφόρο της σερί που έχτισε από την ξέφρενη κούρσα τίτλου πέρυσι, η Μπάγερν Μονάχου διέσυρε τη Ζάλτσμπουργκ με τέσσερα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και διαμόρφωσε την τέταρτη εξάρα της στη διοργάνωση (2-6), ξεπερνώντας στην κορυφή της εν λόγω κατηγορίας τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Για πρώτη φορά μετά από 960 (!) αγωνιστικά λεπτά στον θεσμό, οι Βαυαροί δέχθηκαν πρώτοι το γκολ σε αγώνα τους, μόλις στο 4ο λεπτό από τον Μπερίσα και μπήκαν από την αρχή στα «άπατα» νερά. Το βάθος, όμως, μειώθηκε μέχρι την ανάπαυλα, καθώς, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκόραρε από την άσπρη βούλα στο 21' και το αυτογκόλ του Κρίστενσεν στο 44' μετά την προσπάθεια του Τόμας Μίλερ γύρισε τούμπα το ματς. Ωστόσο, οι Ταύροι του Τζέσι Μαρς έκαναν μια παραπάνω από θετική εμφάνιση, επέμειναν και στο 66', ο Οκουγκάβα σκόραρε ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς, για την εκ νέου ισοφάριση.

Τα λεπτά περνούσαν, το ρολόι πλησίαζε το 80' και κάπου εκεί, το τρένο των πρωταθλητών Ευρώπης ξέφυγε οριστικά. Μπόατενγκ στο 79', Σανέ στο 83' με το παρθενικό του ευρωπαϊκό τέρμα ως Βαυαρός και Ερναντέζ στο 90+2' εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ, με τον σούπερ Λέβα να σημειώνει ενδιάμεσα το 5ο γκολ και να φτάνει τα 70 στο Champions League, απέχοντας μόλις 2 για να προσπεράσει τον Ραούλ, στην 3η θέση των all-time σκόρερ.

Ζάλτσμπουργκ (Τζέσι Μαρς): Στάνκοβιτς, Κρίστενσεν, Ραμάλιο, Βόμπερ, Ούλμερ, Μουεπού, Καμαρά, Γιουνούζοβιτς (65' Οκουγκάβα), Σόμποσλαϊ, Μπερίσα (76' Ονγκενέ), Κοϊτά (65' Οκάφορ)

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ (74' Σαρ), Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ερναντέζ, Κίμιχ, Τολισό (75' Μαρτίνεθ), Γκνάμπρι (90+1' Κόστα), Μίλερ (90+1' Μουσιάλα), Κομάν (75' Σανέ), Λεβαντόφσκι

Τα αποτελέσματα:
Λοκομοτίβ Μόσχας-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1
(18’ Χιμένες - 25’ πεν. Μίραντσουκ)

Σάλτσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-6
(4’ Μπερίσα, 66’ Οκουνγκάβα - 21’ πεν., 88’ Λεβαντόφσκι, 44’ αυτ. Κρίστενσεν, 79’ Μπόατενγκ, 83’ Σανέ, 90’+2’ Ερνταντές)

Βαθμολογία
1. Μπάγερν Μονάχου 9 (12-3)
2. Ατλέτικο Μαδρίτης 4 (4-7)
3. Λοκομοτίβ Μόσχας 2 (4-5)
4. Σάλτσμπουργκ 1 (6-11)

Η επόμενη αγωνιστική:
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λοκομοτίβ Μόσχας (22:00)
Μπάγερν Μονάχου- Σάλτσμπουργκ (22:00)

Λοκομοτίβ Μόσχας - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1: Δοκάρι και... γκέλα

2ος όμιλος

Ρεάλ Μαδρίτης – Ιντερ 3-2: Με το ζόρι, αλλά ξεμπλόκαρε

Δεν είναι καλά. Εχει σκαμπανεβάσματα, αλλά εκτός συνόρων, είναι προβληματική γενικά. Πρώτα η εντός ήττα από τη Σαχτάρ, έπειτα η ισοφάριση στη Γκλάντμπαχ στις καθυστερήσεις και τώρα η πρώτη νίκη, η οποίο ήρθε πάρα πολύ ζόρικα κόντρα στην Ιντερ. Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε 2-0, ισοφαρίστηκε, ώσου οι δύο αλλαγές του Ζινεντίν Ζιντάν, Βινίσιους και Ροντρίγκο φρόντισαν για το 3-2, το τρίποντο που ξεκόλλησε τη Βασίλισσα από την ουρά του 2ου ομίλου.

Το παιχνίδι είχε πολύ έντονο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες και ειδικά στο β μέρος. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Μπενζεμά (25') να περνάει τον αντίπαλο πορτιέρο και να πλασάρει για το 55ο γκολ του στον θεσμό (σ.σ.: 3ος σκόρερ του club πίσω από Κριστιάνο Ρονάλντο 105 και τον Ραούλ 66).

Με κεφαλιά ο Σέρχιο Ράμος (33') έκανε το 2-0, για να φτάσει τα 100 γκολ με τη Ρεάλ σε όλες τις διοργανώσεις. Ωστόσο, μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο Μαρτίνες, έπειτα από σούπερ ενέργεια του Μπαρέλα, μείωσε και ο Πέρισιτς (68') με κοντινό πλασέ ισοφάρισε. Ο Ροντρίγκο όμως με βολέ (80') από ασίστ του Βινίσιους, έδωσε τη χαρά στους Μερένγκες, που όμως έχουν προβλήματα, καθώς έχουν δεχτεί 18 γκολ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια τους στη διοργάνωση.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μεντί, Λούκας Βάθκεθ, Καζεμίρο, Κρόος (78' Μόντριτς), Βαλβέρδε, Ασένσιο (64' Ροντρίγκο), Αζάρ (64' Βινίσιους), Μπενζεμά

Ιντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φράι, Ντ' Αμπρόζιο, Γιανγκ, Χακίμι, Βιδάλ (Ναϊνγκολάν), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (78' Αλέξις Σάντσες), Μπαρέλα (78' Γκαλιαρντίνι), Λαουτάρο Μαρτίνες.

Πόρτο - Μαρσέιγ 3-0: Τριάρα και βήμα πρόκρισης

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, πίεσαν και μόλις στο 4ο λεπτό βρήκαν δίχτυα. Ο Κορόνα έκλεψε τη μπάλα, έκανε υπέροχη ασίστ στον Μαρεγκά, ο οποίος με άψογο πλασέ πέτυχε το 1-0. Ηταν το πρώτο του φέτος στη διοργάνωση, με το τελευταίο να χάνεται τον Μάρτιο του 2019. Η Μαρσέιγ αντέδρασε και στο 9' πλησίασε το γκολ. Ο Σαρ ανέτρεψε τον Τοβέν κι έστειλε τον Παγιέ στην άσπρη βούλα. Ωστόσο, η εκτέλεση του Γάλλου ήταν κάκιστη με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η Πόρτο ήταν καλύτερη, ήλεγχε το ρυθμό και στο 26' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κορόνα από τον Αμαβί. Ο Ολιβέιρα δεν αστόχησε και πέτυχε το 2-0. Στο 33' ο διαιτητής από το...πουθενά είδε χέρι του Ουρίμπε, έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά το VAR δικαίωσε τον παίκτη των γηπεδούχων και η Μαρσέιγ δεν κέρδισε ποτέ το πέναλτι. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, με την Πόρτο να σφραγίζει το τρίποντο στο 69'. Ο Κορόνα έκανε υπέροχο τακούνι και ο Λουίς Ντίας με άψογο τελείωμα διαμόρφωσε το 3-0.

Champions League, Μάντσεστερ Σίτι-Ολυμπιακός 3-0 - Άργησε να ξυπνήσει - Δείτε τα γκολ

Μάντσεστερ Σίτι-Ολυμπιακός 3-0
(12’ Φεράν Τόρες, 81' Ζεσούς, 90' Κανσέλο)

Πόρτο-Μαρσέιγ 3-0
(4’ Μαρεγκά, 28’ πεν. Σέρζιο Ολιβέιρα, 69' Ντίας)

Μίντιλαντ – Άγιαξ 1-2: Νίκησε τον... κορωνοϊό και έκανε «σεφτέ» στις νίκες

Ταξίδεψε στην Δανία με πολλές απουσίες λόγω κορονοϊού αλλά, ακόμα και έτσι, ο Άγιαξ έδειξε την ανωτερότητά του κόντρα στην μαχητική Μίντιλαντ και, παρ' ότι πιέστηκε, έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη (2-1), χάρη στην οποία έπιασε την Αταλάντα στην δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου του Champions League.

Η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ μπήκε «φουριόζα» και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 48ο δευτερόλεπτο με τον Άντονι, ένα γκολ που επέτρεψε στους Ολλανδούς να αντιμετωπίσουν με πολύ μεγαλύτερη άνεση τη συνέχεια του αγώνα.

Ο αρχηγός Ντούσαν Τάντιτς, ο οποίος αρχικά θα έμενε εκτός αγώνα λόγω των αυστηρότερων κανόνων στην Δανία για τον ιό Covid-19, έγινε από... σερβιτόρος στο πρώτο γκολ εκτελεστής στο δεύτερο, ύστερα από ασίστ του Κουίνσι Πρόμες (13').

Η πρωτάρα Μίντιλαντ, η οποία παλεύει όλα τα παιχνίδια της παρ' ότι δεν έχει καταφέρει να μαζέψει βαθμό, σημείωσε το πρώτο γκολ της ιστορίας της στο Champions League, με τον Άντερς Ντρέγιερ, από τους πιο ποιοτικούς παίκτες που διαθέτει ο Μπρίαν Πρίσκε (18').
Οι Δανοί πάλεψαν για την ισοφάριση, ο Αίαντας ήλεγξε αρκετά καλά τα υπόλοιπα 70 λεπτά και, κάπως έτσι, έφτασε στη νίκη που του επέτρεψε να μοιράζεται πλέον την δεύτερη θέση της βαθμολογίας με την Αταλάντα. Εκτός απροόπτου, άλλωστε, οι δυο τους θα παλέψουν για το ποια θα ακολουθήσει την Λίβερπουλ στην 16άδα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μίντιλαντ (Μπρίαν Πρίσκε): Άντερσεν – Άντερσον (64' Κουλς), Σβιατσένκο, Σολτς, Παουλίνιο – Ονιέκα, Καζούστε (81' Φερέιρα) – Ντρέγιερ (75' Κράεφ), Σίστο, Μαμπίλ – Καμπά (81' Βίμπε).

Άγιαξ (Έρικ τεν Χαγκ): Ονανά – Μαζραουΐ (77' Κλάιμπερ), Σούουρς (60' Άλβαρες), Μπλιντ, Ταλιαφίκο – Εκέλενκαμπ (46' Κλάασεν), Μαρτίνες, Γκράβενμπερχ – Άντονι (90' Τραορέ), Τάντιτς, Πρόμες

Αταλάντα – Λίβερπουλ 0-5: Αυτή... είναι η κόκκινη αρμάδα

Κόντρα στην... ωραία τρελή Αταλάντα, η Λίβερπουλ έδειξε αποφασισμένη να «τρελάνει» την Ευρώπη και, με την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, διέλυσε την ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι μέσα στο Μπέργκαμο (5-0) και, με το «3 στα 3», είναι το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά στον τέταρτο όμιλο και την πρόκριση στους «16» του Champions League.

Καθολική η ανωτερότητα των Κόκκινων στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχαν δύο γκολ αλλά, αν δεν ήταν ο Μάρκο Σπορτιέλο, πιθανόν να είχαν σημειώσει και άλλα, αφού ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέτρεψε πολύ επικίνδυνες προσπάθειες των Ντιόγκο Ζότα και Σαντιό Μανέ.

Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός εξελίσσεται σε μια από τις καλύτερες μεταγραφές στην Ευρώπη την φετινή σεζόν, αφού είναι καθοριστικός για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, σκοράροντας σε τέταρτο διαδοχικό ματς.

Δύο στο πρωτάθλημα και δύο στο Champions League, όπου ξεκίνησε με πολύ ωραίο πλασέ, ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Τρεντ Αλεξάντερ – Άρνολντ (18').

15 λεπτά αργότερα, ο πρώην επιθετικός της Γουλβς έκανε ριπίτ και, ύστερα από καταπληκτικό κατέβασμα, κίνηση και σουτ, μετέτρεψε σε ασίστ την σέντρα του Τζο Γκόμες, σε ένα άψογο πρώτο 45λεπτο των πρωταθλητών Αγγλίας.

ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΑΛΑΧ, ΕΥΡΩ - ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΤΣΙΜΙΚΑ

Ο Ζότα αγωνίστηκε στην τριάδα της επίθεσης αντί του Ρομπέρτο Φιρμίνο, οι... συνέταιροι του οποίου ανέλαβαν δράση με το «καλημέρα» του δεύτερου μέρους, όπου ο Μοχάμεντ Σαλάχ ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση, «χόρεψε» τον Χάτεμπουρ προτού νικήσει τον Σπορτιέλο (47').

Με αυτό το γκολ, μάλιστα, ο Αιγύπτιος έφτασε τα 21 με την Λίβερπουλ στο Champions League, ισοφαρίζοντας τον Στίβεν Τζέραρντ ως πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μανέ με ωραία προσπάθεια με το αριστερό, έβαλε και αυτός το δικό του λιθαράκι στην πιο άνετη νίκη των Κόκκινων την φετινή περίοδο.

Ο Ζότα, ο οποίος δείχνει σαν να παίζει χρόνια στην Λίβερπουλ, ολοκλήρωσε το πρώτο του κόκκινο χατ – τρικ μετά από ασίστ του Μανέ, προτού καν συμπληρωθεί η πρώτη ώρα παιχνιδιού (54').

Από εκεί και πέρα, βεβαίως, η Λίβερπουλ έκανε συντήρηση δυνάμεων, αφού ακολουθεί το σπουδαίο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Σίτι (Κυριακή 08/11, 18:30, Cosmote Sport 1 HD). Η Αταλάντα, άφαντη μέχρι εκείνο το σημείο, βρήκε την ευκαιρία να πλησιάσει την εστία του Άλισον, με τον Ντουβάν Σαπάτα να έχει σουτ στην συμβολή των δοκών (62').

Στο φινάλε, μάλιστα, ο Κλοπ έδωσε την ευκαιρία στον Κώστα Τσιμίκα να κάνει το ευρώ - ντεμπούτο του με την Λίβερπουλ, με τον Έλληνα αριστερό μπακ να μπαίνει στο 82' αντί του Ζορζίνιο Βαϊνάλντουμ.

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο – Τολόι, Παλομίνο, Τζιμίστι – Χάτεμπουρ (81' Ντεπάολι), Πάσαλιτς (63' Μαλινόφσκι), Φρόιλερ, Μόχικα (81' Ρουτζέρι) – Γκόμες (81' Λάμερς) – Μουριέλ (52' Πεσίνα), Σαπάτα.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον – Αλεξάντερ Άρνολντ (82' Νέκο Γουίλιαμς), Ρις Γουίλιαμς, Γκόμες, Ρόμπερτσον (65' Κεϊτά) – Χέντερσον (66' Μίλνερ), Τζόουνς, Βαϊνάλντουμ (82' Τσιμίκας) – Σαλάχ, Μανέ, Ζότα (66' Φιρμίνο).

Αταλάντα – Λίβερπουλ 0-5
(16’, 34’, 54’ Ντιόγκο Ζότα, 47’ Σαλάχ, 49’ Μανέ)

Μίντιλαντ – Άγιαξ 1-2