Euroleague, Ολυμπιακός-Αρμάνι 86-75: Ανατροπή και νίκη ψυχολογίας

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού στην  EuroLeague με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να κάνουν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο - Η Αρμανί προηγήθηκε με 36-42, έφτασε στο +8 στις αρχές της 3ης περιόδου αλλά ο εντυπωσιακός ΜακΚίσικ κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό που στην 4η περίοδο καθάρισε εύκολα το ματς

5166802
Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Αρμάνι με 86-75. Ο Κώστας Σλούκας με double double (17π., 11ασ.) παρέσυρε τους συμπαίκτες του και ειδικά τους Γιώργο Πρίντεζη (16π., 4ρ.), Σακιέλ ΜακΚϊσικ (10π.), Χασάν Μάρτιν (6π., 8ρ.) και τον Άαρον Χάρισον (16π.).

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι με τους Παπανικολάου και Πρίντεζη και η Αρμάνι από μέση και μακρινή απόσταση με τους Σιλντς και Ντιλέινι (10-8, 4’). Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έβγαλαν αρκετές άμυνες, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν μία μικρή έστω διαφορά. Η είσοδος του Ροντρίγκεθ στο παρκέ έδωσε περισσότερες λύσεις στους φιλοξενούμενους οι οποίοι προηγήθηκαν με 15-21 πριν ευστοχήσει σε τρίποντο ο Πρίντεζης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρουσία των Σπανούλη και Τζένκινς πρόσφερε καλύτερη λειτουργία της επίθεσης και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 23-21 (12’). Η Αρμάνι πάντως αντέδρασε γρήγορα και με πολλές εύστοχες βολές κι ένα καλάθι του ΛεΝτέι βρέθηκε στο +5 (25-30, 16’). Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, στην επίθεση σκόραραν με «αίμα» ενώ ο Ισπανός γκαρντ της Αρμάνι έκανε ό,τι ήθελε με αποτέλεσμα το 34-42 λίγο πριν το ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο αιφνιδιασμούς από τον Πρίντεζη, αλλά και τον Ντατόμε στην άλλη πλευρά να κάνει το 40-48 (22’). Ο ΜακΚίσικ όμως πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 6 προσωπικούς πόντους συν ένα τρίποντο του Σλούκα το προβάδισμα άλλαξε χέρια (49-48, 24’). Ο Ολυμπιακός είχε αποκτήσει ρυθμό, ο Χάρισον με μακρινά σουτ μπήκε στην εξίσωση του σκορ και έγινε το 59-53 (28’), όμως ένα τρίποντο του Ρολ κράτησε την Αρμάνι κοντά στο σκορ.

Η τελευταία ξεκίνησε σαν σε διαγωνισμό τρίποντων στον οποίον συμμετείχαν οι Σλούκας, Χάριοσν, Ρολ και Ροντρίγκεθ, όμως αυτός που έκανε την διαφορά ήταν ο Μάρτιν σε άμυνα κι επίθεση. Οι Πειραιώτες με πολύ καλό μπάσκετ είχαν επιβληθεί πλήρως και βρέθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων (76-65, 37’). Οι Ιταλοί εξαπέλυσαν μία τελευταία αντεπίθεση με πρωταγωνιστή τον Ρολ &9-73, 38’), όμως χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Πειριαώτες ήταν ανώτεροι σε δίποντα (61%-42%), ριμπάουντ (34-29) και ασίστ (20-12).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σλούκας ήταν απολαυστικός ολοκληρώνοντας το ματς με 17 πόντους, 10 ασίστ, 2 ριμπάουντ και μόλις ένα λάθος.

Εξαιρετική παρουσία είχαν επίσης οι Πρίντεζης (16π., 4ρ.) και ΜακΚίσικ (10π.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντιλέινι τελείωσε με 5 πόντους έχοντας 1/7 σουτ, 5 ασίστ και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χασάν Μάρτιν με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και τρομερή άμυνα. Κομβικός κι ο Άαρον Χάρισον με 16 πόντους, αλλά πολλά σουτ (6/16).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το γρήγορο 9-0 που μετέτρεψε το 40-48 σε 49-48 και γενικότερα η τρίτη περίοδος που έληξε με επιμέρους σκορ 27-16.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα εύκολα λάθη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Η Αρμάνι το 42% στα δίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίστευτο κάρφωμα και φάουλ του Χασάν Μάρτιν στο πρόσωπο του Ζακ Λεντέι που έκανε το σκορ 59-53.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

Champions & Europa League: Απλησίαστος στα έσοδα ο Ολυμπιακός, στα ίδια ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

Κυριάκος για Βιεϊρίνια: «Εντολή Σαββίδη να μην του κλείσουμε την πόρτα»

Μπαρτζώκας: «Δεν φοβάμαι τις προκλήσεις. Στις πιο ευτυχισμένες μου μέρες όταν υπέγραψα το 2012»