US Open: Ο Τσιτσιπάς έπαιξε σαν υποψήφιος τίτλου και μπήκε με το δεξί

Με το… καλημέρα, κόντρα στον Άλμπερτ Ράμος Βινόλας τον οποίο νίκησε άνετα με 3-0 σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε πως είναι έτοιμος φέτος για σπουδαία πράγματα στο αμερικάνικο όπεν

Tsitsipas2
Δίχως να ζοριστεί ιδιαίτερα ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ 6-2 κάνοντας δύο μπρέικ, έχοντας έξι άσους και 14 winners.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στο 2ο σετ για τον 22χρονο Έλληνα τενίστα. Πήρε λιγότερους άσους (2) όμως συνέχισε τα μπρέικ (2) διατήρησε τα υψηλά ποσοστά κερδισμένων πόντων στο πρώτο σέρβις (92%) και με 14 winners πήρε το σετ 6-1 και αύξησε το προβάδισμα του σε 2-0.

Δεν άλλαξε το σκηνικό στο τρίτο σετ. Πολύ καλό σερβίς με 5 άσους, 89% ποσοστό στους κερδισμένους πόντους από το πρώτο σερβίς, 3 μπρέικ και 10 winners και 6-1 το σετ.

To 3-0 ήρθε φυσιολογικά για τον Τσιτσιπά σε 98 λεπτά που με το ξεκίνημα δικαιολογεί το ρόλο του διεκδικητή του τίτλου στο US Open που του έδωσαν οι ειδικοί.

Ο επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά στο 2ο γύρο θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης Κρέσι – Κόβαλικ που είναι σε εξέλιξη.

Πηγή:sportsfeed.gr