Premier League: Η Λέστερ «κλείδωσε» την Ευρώπη και η Άστον Βίλα... αυτοκτόνησε!

Η Λέστερ νίκησε 2-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ παρέμεινε 4η κι εξασφάλισε παράλληλα την έξοδο στα ευρωπαϊκά Κύπελλα - Η Άστον Βίλα ισοφαρίστηκε στο 87' από την Έβερτον με την παραμονή στην Premier League να... απομακρύνεται

PL1
Στα ευρωπαϊκά Κύπελλα θα αγωνίζεται και πάλι η Λέστερ, μετά τη σημερινή της επικράτηση με 2-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, για την 36η αγωνιστική της Premier League!

Κι αυτό γιατί, οι «αλεπούδες» όχι μόνο διατηρήθηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έναν πόντο πίσω από την τρίτη Τσέλσι, αλλά αύξησαν τη διαφορά τους από την έκτη Γουλβς στους έξι βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε…

Η Λέστερ προηγήθηκε με σουτ του Αγιόθε Πέρεθ από το κέντρο της περιοχής στην αντίπαλη αριστερή γωνία και ασίστ του Τόμας, που έκανε ντεμπούτο, λίγο πριν το ημίωρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κουρασμένοι κι έμειναν στο ματς χάρη στην… τύχη, αφού νωρίς στην επανάληψη προσπάθεια του Βάρντι σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Χέντερσον.

Ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο γκολκίπερ της Σέφιλντ, αποκρούοντας δις τα σουτ του Μπαρνς, σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, στο 57’ και στο 61’. Ωστόσο, το… μοιραίο δεν αποφεύχθηκε για τις «λεπίδες», με τον Γκρέι -που είχε μπει αλλαγή στο 77ο λεπτό- να μετουσιώνει σε γκολ την ασίστ του Βάρντι σε γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων, δύο λεπτά μετά, για το τελικό 2-0!

Τους τρεις βαθμούς στα χέρια της κρατούσε η Άστον Βίλα, τρία λεπτά πριν τη λήξη του εκτός έδρας αγώνα της με την αδιάφορη Έβερτον, όμως το τελικό 1-1 «ψαλιδίζει» αρκετά τις ελπίδες της για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου και τη νέα σεζόν!

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι «χωριάτες» προηγήθηκαν στο 72ο λεπτό μετά από «στημένη» μπάλα και τη σέντρα του Χουριχέιν, που μετέτρεψε σε γκολ με δυνατό σουτ με το δεξί ο Κονσά, που έκανε... σεφτέ στην Premier League.

Ωστόσο, τα «ζαχαρωτά» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με την κεφαλιά του Γουόλκοτ -που ήρθε από τον πάγκο- από τη σέντρα του Αντρέ Γκόμες στο 87ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι τέλους και να αφήνει την Άστον Βίλα στην προτελευταία θέση, χωρίς εκτός έδρας clean sheet και το -3 από την 17η Γουότφορντ…

Σαουθάμπτον-Μπράιτον (22:15)
Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22:15)

Λίβερπουλ-Τσέλσι 22:15

ΑΕΚ: Είναι επίσημο - Δεν προχωράει σε ένσταση για τα ληγμένα δελτία υγείας του ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός: Δημόσιο «ευχαριστώ» από την ομάδα βόλεϊ στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο

ΠΑΟΚ: Κινδυνεύουν με τιμωρία και οι διαιτητές των τεσσάρων προηγούμενων ματς του

Ολυμπιακός: Φιέστα με οπαδούς «μέσα» στο Καραϊσκάκη και κατακόκκινο Πασαλιμάνι για το 45ο πρωτάθλημα