Τένις - Τσιτσιπάς: Πρώτη ήττα στη Γαλλία

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε με σετ 3-1 από το νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, Ντομινίκ Τιμ

tsitsipas
Την ήττα στον πρώτο του αγώνα κόντρα σε παίκτη του top-10 στην μετά καραντίνας εποχή γνώρισε το βράδυ της Κυριακής ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας στο πλαίσιο της 4ης ημέρας του Ultimate Tennis Showdown που διοργανώνει η Ακαδημία Μουράτογλου στη Γαλλία ηττήθηκε με 3-1 (15-12, 11-13, 16-13,14-13) από το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, τον Ντομινίκ Τιμ.

Αυτή είναι η πρώτη του ήττα στο UTS αφού στους τρεις αγώνες που είχαν προηγηθεί μετρούσε ισάριθμες νίκες.

Ο Τιμ που έχει παίξει πιο δυνατά παιχνίδια μετά από την διακοπή αφού συμμετείχε στο Adria Tour έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 9-5 και 12-8. Ο Αυστριακός όμως επέστρεψε και μέσα σε 1' πήρε τρεις πόντους και ισοφάρισε σε 13-13 από 10-13. Τελικά ο Τιμ θα επικρατήσει με 14-13 και θα πάρει τον αγώνα.

Μαρτίνς: Φέτος ήμασταν κυρίαρχοι

«Βλέπει» τελικό στο Europa o Μαρινάκης: Περνάμε Γουλβς και μετά... τρία ματς είναι

Super League - Η βαθμολογία των play off: Στο +19 ο Ολυμπιακός, «μάχη» για ΑΕΚ - ΠΑΟΚ