Ο Νικόλας Παπαγιάννης αναφέρθηκε στα πρώτα του βήματα στον χώρο της υποκριτικής και στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ακόμη.
Ο ηθοποιός έδωσε συνέντευξη στο περιοδικό «Λοιπόν», όπου αρχικά σχολίασε την καταγωγή του από μία καλλιτεχνική οικογένεια. Για το αν ήταν μονόδρομος η ενασχόληση του με τον τομέα της τέχνης, ο Νικόλας Παπαγιάννης απάντησε: «Όχι, δεν ήταν μονόδρομος αλλά μία συνειδητή επιλογή. Το περιβάλλον απλώς δημιουργεί κάποιες αναφορές, αλλά η τέχνη δεν είναι κάποια οικογενειακή επιχείρηση. Τα αδέλφια μου επέλεξαν έναν άλλο δρόμο. Η ενασχόληση μου με την τέχνη είναι ο μόνος τρόπος να μπορώ να επικοινωνώ πραγματικά με τα θέλω μου».
Για το αν ο πατέρας του ήταν θετικός με αυτή την απόφαση, ο ηθοποιός ανέφερε: «Στην αρχή, ο πατέρας μου ήταν αμήχανος διότι γνώριζε ότι βάζω τον εαυτό μου σε μια γλυκιά περιπέτεια. Όμως στήριξε απόλυτα την επιλογή μου, όπως και η μητέρα μου».
Σχετικά με τις δυσκολίες τις οποίες έχει κληθεί να αντιμετωπίσει, ο Νικόλας Παπαγιάννης σημείωσε: «Σε μια χώρα που μισεί τον πολιτισμό, αναφέρομαι στους επίσημους φορείς, εμείς οι καλλιτέχνες είμαστε υποχρεωμένοι να ζούμε σαν παρίες. Μας θεωρούν χομπίστες, ψώνια και αγράμματους. Οπότε καταλαβαίνετε ότι η μοίρα των καλλιτεχνών στην Ελλάδα έχει κυρίως δυσκολίες, διότι δεν αναγνωρίζεται η τέχνη ως ένα αγαθό. Έχω τελειώσει το Εθνικό θέατρο και θεωρούμαι απόφοιτος λυκείου».
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.