Σταμάτης Κόκοτας: Την Τετάρτη η κηδεία στο Δημοτικό Κοιμητήριο Ζωγράφου
Στις 12:30 μ.μ. με δημοτική δαπάνη
Σε ηλικία 85 ετών έφυγε από τη ζωή ο Σταμάτης Κόκοτας, τα ξημερώματα του περασμένου Σαββάτου την 1η Οκτωβρίου. Ο τραγουδιστής νοσηλευόταν τον τελευταίο καιρό στο νοσοκομείο «Ασκληπιείο Βούλας», όπου και άφησε την τελευταία του πνοή.
Μετά την είδηση του θανάτου του, ο δήμαρχος Ζωγράφου, Βασίλης Θώδας, εξέφρασε τη λύπη του για την απώλεια του Σταμάτη Κόκοτα και έκανε γνωστό πως η κηδείατου θα γίνει δημοτική δαπάνη.
Αρχικά, η κηδεία ήταν προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί την Τρίτη 4 Οκτωβρίου.
Ωστόσο, η ημερομηνία και με νέα ανακοίνωση, ο Δήμος Ζωγράφουγνωστοποίησε πως η ημέρα της κηδείας του αείμνηστου καλλιτέχνη άλλαξε και τελικά θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου στο Κοιμητήριο Ζωγράφου στις 12.30 μ.μ.
Πιο αναλυτικά, η ανακοίνωση γράφει:
«Στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης στο Δημοτικό Κοιμητήριο Ζωγράφου, θα τελεστεί, την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2022 στις 12:30μ.μ., η κηδεία του τραγουδιστή Σταμάτη Κόκοτα. Ο Δήμαρχος Ζωγράφου Βασίλης Θώδας ανέλαβε την πρωτοβουλία να γίνει με δημοτική δαπάνη η κηδεία του Σταμάτη Κόκκοτα, ως ελάχιστη ένδειξη αναγνώρισης της τεράστιας προσφοράς του Ζωγραφιώτη καλλιτέχνη στην πολιτιστική και καλλιτεχνική ζωή του τόπου μας.
Μετά την πρωτοβουλία του Δημάρχου Ζωγράφου, η οικογένεια του εκλιπόντος αποφάσισε να ενισχύσει με σημαντικό ποσό τις Κοινωνικές Υπηρεσίες του Δήμου Ζωγράφου στη μνήμη του αείμνηστου Σταμάτη».
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.