Επεισοδιακή πορεία στο κέντρο για τον Αλέξη Γρηγορόπουλο
Μολότοφ και πετροπόλεμος σε Σύνταγμα και Προπύλαια - Κουκουλοφόροι έσπασαν πεζοδρόμια και προκάλεσαν ζημιές σε τράπεζες, βιτρίνες, φανάρια και κάμερες - Νέα πορεία το απόγευμα
Επεισοδιακό ήταν το μαθητικό συλλαλητήριο στο κέντρο για την επέτειο εννέα ετών από τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου. Από τις 12 το μεσημέρι και για περίπου δύο ώρες, κουκουλοφόροι προκαλούσαν επεισόδια, πετώντας μολότοφ και προκαλώντας φθορές σε βιτρίνες και τράπεζες. Ολο αυτό το διάστημα, η αστυνομία στεκόταν σε ρόλο παρατηρητή, αφήνοντας τους ταραξίες να καταστρέφουν ανενόχλητοι ό,τι βρουν μπροστά τους σε Προπύλαια, πλατεία Συντάγματος και τους γύρω δρόμους!
Δείτε εικόνα από την πλατεία Συντάγματος
Κλείσιμο
Νεαροί πέταξαν μολότοφ και πέτρες στο Σύνταγμα, ενώ πριν ξεκινήσει το συλλαλητήριο είχαν στηθεί οδοφράγματα γύρω από τα Προπύλαια. Συγκεκριμένα, τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν κουκουλοφόροι επιτέθηκαν σε κλούβα της αστυνομίας στη Ρήγα Φεραίου. Γρήγορα επεκτάθηκαν και σε άλλα σημεία, χωρίς ωστόσο να πάρουν μεγάλες διαστάσεις. Οι κουκουλοφόροι πέταξαν πέτρες και φωτοβολίδες, επιτέθηκαν σε τράπεζα ενώ ξήλωσαν και πεζοδρόμια, ενώ τα ΜΑΤ απάντησαν με χρήση χημικών και κρότου λάμψης.
Στη συνέχεια οι κουκουλοφόροι μπήκαν στη μαθητική πορεία και προκάλεσαν επεισόδια στην πλατεία Συντάγματος ενώ για φινάλε η ένταση μεταφέρθηκε ξανά στα Προπύλαια. Μετά τις δύο το μεσημέρι τα πνεύματα ηρέμησαν και οι δρόμοι δόθηκαν σταδιακά στην κυκλοφορία.
Βίντεο από τα επεισόδια νωρίτερα
Φωτογραφίες από τη στιγμή της έντασης
Ωστόσο και το απόγευμα αντιεξουσιαστές έχουν προγραμματίσει πορεία (6 το απόγευμα) από τα Προπύλαια προς το σημείο που δολοφονήθηκε πριν 9 χρόνια ο 15χρονος μαθητής.
Σε συνεχείς συσκέψεις των επιτελών τηςΕΛ.ΑΣ αποφασίστηκε να «οχυρωθεί» το κέντρο της Αθήνας με βάση το πλάνο που χρησιμοποιήθηκε στο Πολυτεχνείο. Συνολικά έχουν διατεθεί περισσότεροι από 3.000 αστυνομικοί, οι οποίοι ωστόσο ήταν άφαντοι στο μαθητικό συλλαλητήριο.
Δείτε βίντεο: Πορεία για τον Αλέξη Γρηγορόπουλο: Ξεκίνησαν νωρίς τα πρώτα επεισόδια με τους κουκουλοφόρους
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.