Ξεκίνησαν οι εργασίες ανέλκυσης του «Παναγία Τήνου» από το λιμάνι του Πειραιά
Σύμφωνα με τον Οργανισμό Λιμένος Πειραιώς οι εργασίες σταθεροποίησης υπολογίζεται ότι θα ολοκληρωθούν σε διάστημα 20-30 ημερών
Μαρία Κατσή
Ξεκίνησαν τη Δευτέρα οι εργασίες ανέλκυσης του πλοίου «Παναγία Τήνου», που βρίσκεται ακινητοποιημένο στην πύλη Ε4 στο λιμάνι του Πειραιά.
Το περασμένο Απρίλιο το πλοίο για άγνωστη αιτία παρουσίασε ξαφνική μεγάλη δεξιά κλίση 40 μοιρών και μέσα σε μισή ώρα τα μηχανοστάσια του πλοίου γέμισαν με 25.000 τόνους νερού με αποτέλεσμα να βυθίζεται σταδιακά.
Κλείσιμο
Σημειώνεται ότι ειδικό συνεργείο είχε προχωρήσει έως τώρα σε σφράγιση και στεγανοποίηση του καταπέλτη του ημιβυθισμένου πλοίου.
Σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε ο ΟΛΠ: «Οι εργασίες σταθεροποίησης - ανέλκυσης του πλοίου Ε/Γ-Ο/Γ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ υπολογίζεται ότι θα ολοκληρωθούν σε διάστημα 20-30 ημερών.
Σε δεύτερη φάση, με την έκδοση των απαραίτητων διασυνοριακών αδειών και σε συνολικό διάστημα το πολύ τριών μηνών, θα έχει απομακρυνθεί από το λιμάνι του Πειραιά.
Τις εργασίες έχει αναλάβει η εταιρεία ANTIPOLLUTION μετά από ανοικτό διαγωνισμό».
Σημειώνεται ότι το πλοίο κατασκευάστηκε το 1972, ήταν ιδιοκτησίας της «Ventouris Sea Lines» και είχε κατασχεθεί λόγω οικονομικών προβλημάτων από το ΝΑΤ.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.