Ουνικάχα Μάλαγα - Φενέρμπαχτσε 68-67: Με μοιραίο τον Σλούκα

Ο Έλληνας άσος πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της Φενέρ όμως αστόχησε και η Μάλαγα επικράτησε των πρωταθλητών Ευρώπης στην έκπληξη της πρεμιέρας

Η Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε την... κατάρρευση της Φενέρμπαχτσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 18-3, προηγήθηκε 68-60 στο 37'42" και κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Κώστα Σλούκα, ο οποίος προσπάθησε να χαρίσει τη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης όμως αστόχησε στο νικητήριο σουτ.

Από την άλλη πλευρά οι Ίβηρες απέδειξαν ότι μπορούν να κάνουν τη ζημιά και να κοντράρουν κάθε αντίπαλο, ειδικά στο γήπεδό τους.

Ο αγώνας
Η Ουνικάχα Μάλαγα άρχισε τον αγώνα με σερί 6-0 όμως ο Βέσελι ισοφάρισε αρχικώς σε 8-8 κι εν συνεχεία ο Ουαναμέικερ έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε για πρώτη φορά στο ματς, κάνοντας το 8-11 με τρίποντο. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-20 με το τρίποντο του Σάλιν για τους Ισπανούς που επέμειναν στο μακρινό σουτ (3/9 τρίπ.).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν με το... γκάζι πατημένο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν σερί 9-0 με μπροστάρη τον Μάρκο Γκούντουριτς (20-29, 14') ενώ ο Νουνάλι έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 24-34 στα 4'30" για το ημίχρονο στο Martin Carpena. H ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-41 έχοντας 62.5% στο τρίποντο (5/8), 12 ασίστ και μόλις 3 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Από την άλλη πλευρά η Μάλαγα είχε 4/17 τρίποντα (23.5%) και κορυφαίο σκόρερ τον Ντέγιαν Μούσλι (9π.). Στη συνέχεια η Φενέρ προηγήθηκε ξανά με +10 όταν ο Βέσελι σκόραρε για το 47-57 (28'18") λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου όμως η Μάλαγα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη (50-57, 30').

Οι Ίβηρες εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση και την αστοχία της Φενέρμπαχτσε, έκαναν επιμέρους σκορ 18-3 και προηγήθηκαν 68-60 στα 2'18" για το τέλος με το καλάθι του Μιλοσάβλιεβιτς. Η Φενέρ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 68-67 με τον Σλούκα στα 33" ενώ είχε την τελευταία επίθεση όμως αστόχησε κι έτσι η Ουνικάχα πανηγύρισε τη νίκη στην πρεμιέρα της Euroleague.