Γαλλία: Στον τελικό μετά από 60 χρόνια η Ανζέ!

Η Ανζέ επιβλήθηκε με 2-0 της Γκινγκάμπ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου για δεύτερη φορά μετά το 1957

Η Ανζέ έγραψε ιστορία! Η ομάδα του Μουλέν επιβλήθηκε με 2-0 της Γκινγκάμπ σε ένα ματς που τα είχε όλα και θα διεκδικήσει για δεύτερη φορά το Κύπελλο στην ιστορία μετά τον χαμένο τελικό του 1957 (6-3 από την Τουλούζ). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όταν και πήραν το προβάδισμα με τον Μανγκανί στο 38’. Ωραία ομαδική προσπάθεια, υπέροχη ενέργεια και 1-0!

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα, οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ανζέ θα φτάσει στη νίκη, η Γκινγκάμπ κέρδισε πέναλτι στο 88’! Ο Μπριάν, όμως, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, έχασε την ευκαιρία και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στην αντεπίθεση έπειτα από συνεχόμενα λάθη των παικτών του Κομπουαρέ στην άμυνα, με τον Εκαμπί να κάνει το τελικό 2-0 και να στέλνει την ομάδα του στον τελικό!