Καθοριστικός ο Παπαγιάννης στη νίκη των Κινγκς επί των Μάβερικς

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για περίπου 28 λεπτά, πετυχαίνοντας 13 πόντους με 6/10 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο.

Κάθε παιχνίδι και καλύτερος ο Γιώργος Παπαγιάννης. Έτσι απέναντι στους Μάβερικς πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο ΝΒΑ δίνοντας σημαντική βοήθεια στους Κινγκς να αναδειχθούν νικητές 98-87. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού πέρασε από τον πάγκο στο παρκέ και τελικά αγωνίστηκε για περίπου 28 λεπτά, πετυχαίνοντας 13 πόντους με 6/10 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο.

Ο Μπεν ΜακΛέμορ ήταν ο καλύτερος των «βασιλιάδων» σημειώνοντας 22 πόντους με 5/5 τρίποντα. Για τους Μάβερικς ξεχώρισε ο Μπρουσίνο με 13 πόντους.

Στο παιχνίδι μετά το καλό ξεκίνημα των Κινγκς, οι Μαβς έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν με εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι και την τέταρτη περίοδο στην οποία οι «βασιλιάδες» πήραν διαφορά και τελικά τη νίκη.

Την ίδια ώρα στην Ανατολή ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπορούσε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη 110-79 απέναντι στη Θάντερ του φοβερού και τρομερού Γουέστμπρουκ. Ο Έλληνας άσος τελείωσε το ματς με double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ που είδε τον ηγέτη της Οκλαχόμα να πετυχαίνει άλλο ένα trible-double με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ σε μόλις 27 λεπτά συμμετοχής. Με τον Γουέστμπρουκ να πραγματοποιεί, λοιπόν, μια ακόμη θαυμάσια εμφάνιση και τον Καντέρ να σημειώνει 17 πόντους η Θάντερ «καθάρισε» το παιχνίδι αρκετά νωρίς. Έφτασε τη διαφορά ακόμη και τους 30 πόντους στην τρίτη περίοδο για να χαλαρώσει λίγο αργότερα και να μειώσουν τα ελάφια.

Οι Καβς ξύπνησαν και άρχισαν να χτίζουν σερί. Επικράτησαν 122-102 των Μάτζικ, φτάνοντας στο τρίτο σερί καλό αποτέλεσμα με 18 τρίποντα και 30 ασίστ, ΚΑΙ τον ΛεΜπρον Τζέιμς να κάνει τριμπλ-νταμπλ. Ο «βασιλιάς» τέλειωσε το ματς με 18 πόντους, 11 ριμπάουτ και 11 ασίστ. Ο Λαβ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Καβς, ο Άιρβινγκ 24.

Νίκη στην παράταση για τους Σπερς με 95-89 επί των Γκρίζλις με τον Λέοναρντ να έχει 32 πόντους και 12 ριμπάουντ, τον Όλντριτζ 15 πόντους και τον Κόνλεϊ για τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνει 19 αλλά να αποχωρεί τραυματίας περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.