Τρίκαλα - Κόροιβος 72-55: Νίκη αξιοπιστίας, παράταση αγωνίας για Κόροιβο

Τα Τρίκαλα (9-14) νίκησαν τον Κόροιβο (7-16) με 72-55 παίζοντας για την αξιοπιστία τους αφού το κίνητρο το είχαν οι φιλοξενούμενοι

Τα Τρίκαλα πέτυχαν μία ακόμη σπουδαία νίκη επικρατώντας του Κοροίβου με 72-55 και πλέον μπορούν να ονειρεύονται ακόμη και είσοδο στα playoffs. Η ομάδα της Αμαλιάδας ψάχνει ουσιαστικά μια νίκη που θα την κρατήσει με σιγουριά στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το βαθμολογικό κίνητρο, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ήθελαν να παίξουν για την αξιοπιστία τους. Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες δεν αστοχούσαν με τίποτα, ωστόσο στην δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλοί πίεσαν περισσότερο στην άμυνά του και βρήκαν εύκολα καλάθια στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρουν διψήφια διαφορά (40-30, 19').

Ο Κόροιβος βρήκε σκορ στο πρόσωπο του Μιλουτίνοβιτς και μπήκε εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης αφού έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν τη βιασύνη των αντιπάλων τους και με τους Μανωλόπουλο και Κάφεϊ να σκοράρουν κατά ριπάς πίσω από τα 6.75, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν ανώτεροι στα τρίποντα (40%-13%), στα ριμπάουντ (41-33) και στις ασίστ (19-10).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος έπαιξε 24:49 έχοντας 18 πόντους (2/4δ., 4/4τρ., 2/3β.) ενώ κι ο Κάφεϊ είχε 17 πόντους (5/9δ., 2/6τρ.), 6ριμπάουντ και 9 ασίστ!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Τα «έσπασε» ο Μαρκέλ Σταρκς ο οποίος είχε 1/5 δίποντα και 0/8 τρίποντα!

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 57-51 του 33' έγινε 68-53 στο επόμενο τετράλεπτο κι εκεί ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Άγγελος Τσαγκαράκης τελείωσε με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τίποτα. Οι φιλοξενούμενοι τα 3/23 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 40-32, 51-47, 72-55