Λαύριο-Προμηθέας Πατρών 74-77: Σπουδαίο διπλό με ήρωα τον Μπλάσινγκεϊμ

Με τον Τζέρελ Μπλάσινγκεϊμ να σημειώνει 11 πόντους στην τελευταία περίοδο και τους 8 τελευταίους της ομάδας του, ο Προμηθέας νίκησε 77-74 στο Λαύριο

Το 3ο εκτός έδρας ροζ φύλλο εξασφάλισε ο Προμηθέας Πατρών, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη μέσα στο Λαύριο, επί της ομώνυμης ομάδας με 77-74. Ο Τζέρελ Μπλάσινγκεϊμ ήταν ο άνθρωπος που έκρινε το ματς με τους 11 από τους 13 πόντους να έρχονται στην 4η περίοδο, ενώ πέτυχε τους 8 τελευταίους της ομάδας του. Πρώτος σκόρερ ο Μουρ για τους νικητές με 20, σπουδαία εμφάνιση ο Τόντιτς με 16. Στους 13 σταμάτησε ο Μπολντς από το Λαύριο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την πρωτοπορία και να ελέγξουν το ματς με ένα προβάδισμα που έφτασε ακόμα και το +7 (20-13 στο 8’) με το σκορ μετά τα πρώτα δέκα λεπτά να σταματά στο 24-19.

Με καλάθι του Μπολντς το Λαύριο προηγήθηκε με 33-25 στο 14’, όμως ο φιλοξενούμενος Προμηθέας με ένα τρίποντο του Τόντιτς μείωσε στο 38-36, 3:55 πριν λήξει το ημίχρονο. Κάπου εκεί το Λαύριο έσφιξε την άμυνα του, δέχτηκε μόνον τρεις πόντους στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι το τέλος της περιόδου και έκλεισε το πρώτο μέρος με +7 (46-39).

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυνατά το 3ο δεκάλεπτο και στο 22’ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με καλάθι του Πάντερ σε ένα σερί 6-0 με 51-39, όμως με ένα επιμέρους 19-8 μέχρι το 1:15 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι με 59-58, για να λήξει η 3η περίοδος με 63-58 με ένα 4-0 των γηπεδούχων.

Το ματς πλέον πάει κλειστά κι ενώ ο Χάμιλτον κάνει το 69-65 με λέι-απ του Χάμιλτον στα 5:45 πριν το φινάλε, δύο καλάθια του Μουρ και μια βολή του Μπλάσινγκεϊμ φέρνουν μπροστά τον Προμηθέα με 70-69, με την είσοδο του ματς στο τελευταίο τετράλεπτο. Ο Μπλάσινγκεϊμ με πέντε σερί πόντους δίνει αέρα τριών πόντων στον Προμηθέα 1:44 πριν το φινάλε (72-75), ενώ ο Νίξον μειώνει στο 74-75 με δίποντο. Ο Μπλάσινγκεϊμ κλέβει την μπάλα και με λέι-απ κάνει το 74-77 καθορίζοντας τον νικητή

Tα δεκάλεπτα: 24-19, 46-39, 63-58, 74-77
Λαύριο: Χάμιλτον 11, Πάντερ 12 (1), Γκρέι 8 (2), Στεφανίδης, Περράκης, Έβανς 8, Αθανασούλας 12 (2), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 2, Μπολντς 13, Νίξον 8
Προμηθέας Πατρών: Παπαντωνίου 4, Μπλάσινγκεϊμ 13, Φαγέ 7 (8ριμπ.), Ντίκερσον, Μουρ 20 (8/11 διπ.), Γκίκας 4, Τζόουνς 9, Τόντιτς 16, Σαρικόπουλος 4