Κονέ... με τη νίκη έκανε ο Λεβαδειακός (2-0 τη Βέροια)

Το λέει και το… όνομά του. Ο Κονέ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη του Λεβαδειακού απέναντι στη Βέροια, ο Μάντζιος έκανε το 2-0 στο φινάλε και η ομάδα της Βοιωτίας βρίσκεται αγκαλιά με την παραμονή.

Μια... ανάσα από την παραμονή του στη Σούπερ Λίγκα και την επόμενη σεζόν βρίσκεται ο Λεβαδειακός.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη με «χρυσό» γκολ του Κονέ στο 56’ και άλλο ένα του Μάντζιου στο φινάλε (90+4') «λύγισε» 2-0 τη Βέροια στη Βοιωτία, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στο να κλειδώσει και μαθηματικά τη σωτηρία.

Η «βασίλισσα του Βορρά» ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη «κλάταρε» και οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τον Λεβαδειακό, καθώς μετά το γκολ του Κονέ ο Μπεν άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο 75’ αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο φινάλε οι παίκτες του Ντόστανιτς προσπάθησαν να «κλέψουν» την ισοπαλία όμως ο Βαγγέλης Μάντζιος εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη στην άμυνα και διαμόρφωσε στο 90+4’ το τελικό 2-1 στη Βοιωτία.