Κύπελλο μπάσκετ, Ρέθυμνο-Κολοσσός 75-65: Στους «16» με αντίπαλο την ΑΕΚ οι Κρητικοί

Με κορυφαίο τον Κόνερ Φράνκαμπ, το Ρέθυμνο νίκησε 75-65 τον Κολοσσό Ρόδου και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου μπάσκετ, όπου το περιμένει η ΑΕΚ

Το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου πήρε το Ρέθυμνο, το οποίο με πρωταγωνιστή τον Κόνερ Φράνκαμπ επικράτησε 75-65 του Κολοσσού και έτσι στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (9/11).

Από νωρίς είχε το προβάδισμα και τη διαφορά το Ρέθυμνου (17-8), με τον Κολοσσό να κάνει την αντεπίθεσή τους και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο (20-14). Οι Κρητικοί μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με μπροστάρη τον Φράνκαμπ, πήγαν στο +13 (35-22), στα μισά, με τον ρυθμό να πέφτει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +14 (38-24).

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μπρέιζελτον προσπάθησε να κρατήσει τον Κολοσσό στο ματς, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (42-34). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Ρέθυμνο κυριάρχησε στο παιχνίδι και με την εξαιρετική του άμυνα κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +19 (57-38), ενώ νωρίτερα είχε φτάσει ακόμη και στο +23 (57-34). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Ρέθυμνο να παίρνει τη νίκη-πρόκριση με το τελικό 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-24, 57-38, 75-65