Λαύριο-Ντνίπρο 82-73: Ιστορική νίκη με υπογραφή Χαραλαμπόπουλου!

Το Λαύριο πανηγύρισε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας του, επικρατώντας της Ντνίπρο με 82-73 στο παιχνίδι όπου ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε.

Η ομάδα της ανατολικής Αττικής επιβλήθηκε των Ουκρανών στο πλαίσιο της α' προκριματικής φάσης του FIBA Europe Cup και πλέον θα ταξιδέψει στην έδρα της Ντνίπρο (26/9, 19:00) με... κάβα το +9 στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος τελείωσε το ματς με 15 πόντους (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος στα 33:26 που έμεινε στο παρκέ, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 στα 48" για το φινάλε ενώ η Ουκρανοί έκαναν την τελευταία προσπάθεια να γυρίσουν το ματς! Σπουδαία εμφάνιση και από τους Ντορόν Λαμπ (16π.), Μίλαν Μιλόσεβιτς (12π., 7ριμπ., 3ασ.) ενώ ο Ολεκσάντρ Μίσουλα (23π.) πήγε να κάνει τη ζημιά στο Λαύριο.

Ο αγώνας

Το Λαύριο άρχισε τον αγώνα κόντρα στην Ντνίπρο με βασικούς τους Κουζέλογλου, Κακλαμανάκη, Χαραλαμπόπουλο, Λαμπ και Νίξον ο οποίος πέτυχε τους πρώτους ιστορικούς πόντους της ομάδας της ανατολικής Αττικής στην Ευρώπη, ισοφαρίζοντας σε 3-3 με τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +8 όταν ο Τιμοφεγιένκο έκανε το 4-12 (4'04") ωστόσο το Λαύριο αντέδρασε, ισοφάρισε αρχικώς σε 14-14 με το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 26-22. Η τριπλέτα των Χαραλαμπόπουλου, Λούντζη, Μιλόσεβιτς έκανε τη διαφορά στην επίθεση σε αυτό το διάστημα για το Λαύριο που κατέβασε 5 επιθετικά ριμπάουντ κι έκανε μόλις 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν ο Οντιάσε σκόραρε για το 35-28 (14'17") ωστόσο η Ντνίπρο απάντησε με σερί 8-0 (35-36, 16'23") και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-45. Ο Ντορόν Λαμπ πέτυχε τους 8 από τους 11 πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο για το Λαύριο που σούταρε με 50% πίσω από τα 6μ.75 (5/10) στο ημίχρονο. Στη συνέχεια η Ντνίπρο προηγήθηκε 49-54 με τον εξαιρετικό Μίσουλα (24'30") όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και προηγήθηκαν με 60-59 στο 30'. Το Λαύριο συνέχισε με το... γκάζι πατημένο, ο Λαμπ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (68-60, 32'12") και ο Κουζέλογλου διαμόρφωσε το 75-67 με 2/2 βολές στα 4'30" για το φινάλε.

Οι Ουκρανοί απάντησαν με σερί 7-0 για το 75-73 στα 2'21" ενώ ο Κακλαμανάκης πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 79-73 στα 72" για το τέλος και ο Χαραλαμπόπουλος «κλείδωσε» την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Λαυρίου με τρίποντο για το 82-73 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73.