Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-3: Είχε τύχη και Πρίγιοβιτς

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στην αρχή, αλλά ο Πρίγιοβιτς στο 27' έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, ενώ ο ίδιος στο 65' πέτυχε το 0-2 και στο 84' ο Σάκχοφ διαμόρφωσε το τελικό0-3!- Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 29ης αγωνιστικής είχαμε τα εξής αποτελέσματα: Κέρκυρα-ΑΕΚ 0-0, Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 4-0, Λεβαδειακός-Ατρόμητος 0-1, Ξάνθη-Λάρισα 1-0, Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων 2-1, Λαμία-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1, Πλατανιάς-Πανιώνιος 1-2

Ο ΠΑΟΚ μετά από 17 χρόνια κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Λεωφόρο, με αρκετή δόση τύχης στο πρώτο ημίχρονο (δοκάρι και ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός) και χάρις στο άστρο του Πρίγιοβιτς που πέτυχε δύο όμορφα γκολ.

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 4-0 τον Παναιτωλικό (3-0 από το ημίχρονο) ενώ η ΑΕΚ έμεινε στο 0-0 με την Κέρκυρα (δοκάρι οι γηπεδούχοι στο 92') που έπεσε οριστικά μετά τη νίκη της Λαμίας επί του ΠΑΣ Με 2-1.

Χέρι, χέρι συνεχίζουν Αστέρας (2-1 τον Απόλλωνα με ανατροπή) και Ξένθη (1-0 στο φινάλε την Λάρισα) στην 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, ενώ ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα κι από την Λειβαδιά και ο Πανιώνιος νίκησε 2-1 στα Χανιά τον υποβιβασμένο Πλατανιά.

Θυμηθείτε την εξέλιξη των αγώνων μέσα από το www.
protothema.gr

Τέλος σε όλους τους αγώνες

89' ΓΚΟΛ: Ανατροπή και στα Χανιά, με τον Σπιριντόνοβιτς να πετυχαίνει το 1-2 για τον Πανιώνιο.

87' ΓΚΟΛ: Ο Μπρούνο δίνει το προβάδισμα στον Ατρόμητο μέσα στη Λειβαδιά!

84' ΓΚΟΛ: Ο Καλτσάς πετυχαίνει την ανατροπή για τον Αστέρα που προηγείται με 2-1!

84' ΓΚΟΛ: Φοβερή αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ με τον Μάτος να κάνει το γύρισμα και ο Σάκχοφ με το που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πέτυχε το 0-3!

82' ΓΚΟΛ: Ο Αστέρας λίγο μετά το γκολ της Ξάνθης ισοφαρίζει με τον Κώτσιρα, αλλά χρειάζεται τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα!

80' ΓΚΟΛ: Ο Κασάδο με κεφαλιά ανίγει το σκορ για την Ξάνθη και παίρνει προβάδισμα στη μάχη της 5ης θέση καθώς ο Αστέρας χάνει στην Τρίπολη από τον Απόλλωνα!

76' ΓΚΟΛ: Ο Χαλκιαδάκης με σουτ μειώνει σε 2-1 για τον ΠΑΣ.

75'  ΓΚΟΛ: Ο Σπιριντόνοβιτς ισοφάρισε σε 1-1 για τον Πανιώνιο

65' ΓΚΟΛ: Ο Πέλκας  έκλεψε τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, παίζει το 1-2 με τον Πρίγιοβιτς και ο Σέρβος αφού  "χόρψε" τους αντιπάλους του με εξαιρετικό πλασέ πέτυχε το 0-2!

64' ΓΚΟΛ: Ο Τσουκαλάς με απίθανο σουτ άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα μέσα στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης!

62' ΓΚΟΛ: Η Λαμία με κεφαλιά του Όμο προηγείται με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

61' ΓΚΟΛ: Ο υποβιβασμένος Πλατανιάς με κεφαλιά του Ουντότζι άνοιξε το σκορ κόντρα στον Πανιώνιο!

46' ΓΚΟΛ: Με την σέντρα στο β' ημίχρονο ο Ανσαριφάρντ διαμορφώνει το 4-0 για τον Ολυμπιακό!

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45' ΓΚΟΛ: Η Λαμία παίρνει το προβάδισμα κόντα στον ΠΑΣ και αγγίζει την παραμονή χάρις στο γκολ του Πίτι ε εξαιρετικό σουτ.

37' ΓΚΟΛ: Ιρανική υπόθεση το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού αφού μετά την σέντρα του Χατζισαφί σκόραρε ο Ανσαριφάρντ με τον Ολυμπιακό να έχει βρει δίχτυα και στις τρεις τελικές που έχει μέχρι στιγμής!

33' ΓΚΟΛ: Δεύτερη ασίστ Μιραλάς και ο Φορτούνης πετυχαίναι το 2-0 για τον Ολυμπιακό!

27' ΓΚΟΛ: Ο Παναθηναϊκός έχει χάσει σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ έχοντας και δοκάρι, αλλά από μια κόντρα ο Πρίγιοβιτς βγήκε στο τετ α τετ και πέτυχε το 0-1! Ο Σέρβος φορ του ΠΑΟΚ βρέθηκε σε θέση βολής μετά την πάσα του Μουνιέ που κόντραρε στην... φτέρνα του διαιτητή Τζήλου!!!!

25' ΓΚΟΛ: Ο Ρομαό με ωραίο πλασέ ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό

17': Δοκάρι για τον ΠΑΟ με σουτ του Δώνη.

6': Δοκάρι για τον Παναιτωλικό με τον Ρόσα