ΠΑΟΚ-Λούντβιγκσμπουργκ 63-83: Νεύρα και διαιτησία έφεραν την συντριβή

Ο ΠΑΟΚ έκανε την 6η ήττα του στο Basketball Champions League, αφού η Λούντβιγκσμπουργκ τον νίκησε με 63-83, εκμεταλλευόμενη τον εκνευρισμό των παικτών του Παπαθεοδώρου από τα σφυρίγματα των διαιτητών και το τραγικό δεύτερο ημίχρονο της ελληνικής ομάδας

Η Λούντβιγκσμπουργκ υποχρέωσε στην 6η ήττα τον ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League, αφού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα νεύρα των παικτών της ομάδας του Παπαθεοδώρου από τις διαιτητικές αποφάσεις.. Στο 7-1 ο «δικέφαλος του Βορρά» ανέβηκαν στο 7-1 οι Γερμανοί.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ είχε 2/2 τρίποντα στο ξεκίνημα και με τους Τζόουνς και Μαργαρίτη έγραψε το 6-2. Η Λούντβιγκσμπουργκ δεν άφησε την ελληνική ομάδα να ξεφύγει και με τον Βαλεσκόφσκι πέρασε μπροστά στο 5' (10-11). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου πήρε ξανά το προβάδισμα, αφού ο Κόνιαρης έκλεψε και άφησε την μπάλα στο καλάθι για το 19-18 στο 8'. O Έλληνας γκαρντ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου (23-23) με δύο ελεύθερες βολές.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 4-0 έγραψαν το 23-27 στο 11'. Oι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Κατσίβελη (31-30). Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τις δύο βολές του Κουκ, αλλά ο Κατσίβελης με τρίποντο έγραψε το 37-36. Το σύνολο του Παπαθεοδώρου πήγε στα αποδυτήρια στο +1, αφού ο Τίμαν έβαλε 1/2 βολές για το 48-47 μετά από αντιαθλητικό φάουλ (λανθασμένη απόφαση του διαιτητών που προκάλεσε ανιτδράσεις στην κερκίδα) που χρεώθηκε ο Μαργαρίτης. Ο ΠΑΟΚ είχε 5/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μέτρησε 15/21 βολές.

Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, μέχρι ο Βαλεσκόφσκι να βρει στόχο (23', 48-49). Ο Μαργαρίτης έβαλε τους πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, αφού σκόραρε στο 25' για το 50-50. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Έβανς και έγραψαν το 55-58 στο 28', αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να καλέσει timeout.

Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν για 8 πόντους (55-63) στο 33' με τον Γουόλκαπ. Η γερμανική ομάδα κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο υπόλοιπο της περιόδου και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 83-63, ενώ λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια ο Τζόουνς με τον Κουκ. Ο ΠΑΟΚ έβαλε μόλις 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά παράπονα από την διαιτησία, αφού το έδειχνε συνεχώς από τις αντιδράσεις των παικτών του κατά τη διάρκεια του ματς.

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 48-47, 55-59, 63-83.