La Liga: Η Αλαβές ισοφάρισε σε 2-2 στο 90+9 και «φρέναρε» την πορεία της Τζιρόνα προς τη 2η θέση - Δείτε τα γκολ

Με την ισοπαλία η Τζιρόνα έμεινε μόλις στο +2 από την Μπαρτσελόνα τρεις στροφές πριν το τέλος της La Liga

Η Τζιρονα, με τα γκολ των Γκαρθία και Ερέρα είχε φέρει στα... μέτρα της τον αγώνα με την Αλαβές, κρατώντας «σφιχτά» στα χέρια της την 5η νίκη στα τελευταία 6 παιχνίδια της, όμως ο Γιόν Χουρίδι με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του στο 90'+9' πήε την... μπουκιά απ' το στόμα των Καταλανών, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 35ης αγωνιστικής στη LaLiga, η Τζιρόνα έχασε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα 4 βαθμών απ' την 3η Μπαρτσελόνα και να αγγίξει ένα ιστορικό επίτευγμα. Η Αλαβές, ωστόσο, είχε ισάριθμες απαντήσεις στα γκολ των Καταλανών και πλέον η «Μπάρτσα» έχει την ευκαιρία να προσπεράσει την Τζιρόνα, αν νικήσει τη Δευτέρα (13/5) τη Σοσιεδάδ.

Ο Γκαρθία άνοιξε το σκορ μόλις στο 4' για την ομάδα του Μίτσελ αλλά οκτώ λεπτά μετά ο Γκουρίντι έφερε το ματς στο ίσα. Στο 44ο λεπτό ωστόσο, η Τζιρόνα πήρε ξανά το προβάδισμα, με τον Ερέρα, με την Αλαβές βέβαια να μην τα παρατά και να σώζει την ισοπαλία στο 90+9' με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γκουρίντι.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 35ης αγωνιστικής, αλλά και η βαθμολογία της LaLiga έχουν ως εξής:

Αλαβές-Τζιρόνα 2-2 (12΄, 90΄+9΄ Χουρίδι - 4΄ Γκαρθία, 44΄ Ερέρα)