Σίξερς-Λέικερς 138-94: Η πιο βαριά ήττα στην καριέρα του ΛεΜπρόν Τζέιμς - Δείτε βίντεο

Οι Φιλαντέλφια Σίξερς (12-5) ισοπέδωσαν τους Λος Άντζελες Λέικερς (10-8) με το εκκωφαντικό 138-94 ενώ το -44 συνιστά την πιο βαριά ήττα στην καριέρα του ΛεΜπρόν Τζέιμς

Οι Σίξερς όχι μόνο δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης στους Λος Άντζελες Λέικερς αλλά παρέσυρσαν τους Καλιφορνέζους με το ευρύ 138-94, υποχρεώνοντας τον ΛεΜπρόν Τζέιμς στην πιο βαριά ήττα της καριέρας του στο ΝΒΑ έπειτα από 21 χρόνια, 1.437 συμμετοχές στη regular season και 282 αγώνες στα play-offs!

Οι Χιτ του ΛεΜπρόν είχαν ηττηθεί με 36 πόντους στους NBA Finals ενώ οι Πέισερς είχαν επικρατήσει με 42 πόντους των Λέικερς το 2019.

Σε κάθε περίπτωση, το -44 από τους Σίξερς τα ξημερώματα της Τρίτης 28/11 συνιστά την πιο βαριά ήττα που γνώρισε ποτέ ο King στην κορυφαία βιομηχανία μπασκετικού θεάματος στον κόσμο από το 2003.

Παρεμπιπτόντως, ο Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (1/2 βολές, 7/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα), πέντε ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος, δίχως να κατεβάσει ριμπάουντ στα 30 λεπτά που έμεινε στο παρκέ!

Επιμέρους 40-14 με τον Εμπίντ στον πάγκο

Από την άλλη πλευρά, ο Τζοέλ Εμπίντ προσυπέγραψε τη συντριβή των Λέικερς, κάνοντας triple double με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

«Τι πρέπει να αλλάξει για να μην συμβεί ξανά κάτι τέτοιο; Πολλά» αρκέστηκε να σχολιάσει ο Τζέιμς μετά την ήττα από τους Σίξερς, την έβδομη συνεχόμενη στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 22 τρίποντα αντί μόλις επτά των Λέικερς, κάνοντας επιμέρους σκορ 40-14 στην τέταρτη περίοδο όπου ο Εμπίντ ήταν στον πάγκο!

Για τους νικητές, ο Ταϊρίς Μάξι πρόσθεσε 31 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ ενώ σε ό,τι αφορά τους Λέικερς, ο Άντονι Ντέιβις είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-19, 68-53, 98-80, 138-94