PROTOTHEMA

Πολιτική

Με τροπολογία που κατατέθηκε από το υπουργείο Οικονομικών

Κούρεμα 50% στο μισθό του Προέδρου της Δημοκρατίας

Κούρεμα 50% στο μισθό του Προέδρου της Δημοκρατίας
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Μπορεί ο Κ.Παπούλιας να έχει παραιτηθεί των αποδοχών του, τώρα όμως με νομοθετική ρύθμιση οι αποδοχές του ΠτΔ ορίζονται στα 11.561 ευρώ, δηλαδή στο διπλάσιο της βουλευτικής αποζημίωσης

Μπορεί ο Κάρολος Παπούλιας να έχει παραιτηθεί των αποδοχών του, τώρα όμως με νομοθετική ρύθμιση οι αποδοχές του Προέδρου της Δημοκρατίας ορίζονται στα 11.561 ευρώ, δηλαδή στο διπλάσιο της βουλευτικής αποζημίωσης, ενώ καταργούνται και τα έξοδα παράστασης που ανέρχονταν σε 6.240 ευρώ.  
 
Η τροπολογία του υπουργείου Οικονομικών με την οποία μειώνεται στο μισό το ύψος της χορηγίας προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας έρχεται έπειτα και από σχετική επιθυμία του κ. Παπούλια.
 
Με τον τρόπο αυτό και σύμφωνα με την αιτιολογική έκθεση «αφενός μειώνεται στο ήμιση, από 1.9.2012, το ύψος της παρεχόμενης προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας μηνιαίας χορηγίας, η οποία πλέον ορίζεται ίση προς το διπλάσιο των απολαβών των Βουλευτών… και αφετέρου καταργούνται πλήρως τα έξοδα παράστασης αυτού..».
 
Ειδικότερα, η σχετική μηνιαία χορηγία διαμορφώνεται πλέον σε 11.561 ευρώ, από 23.122 ευρώ ενώ καταργούνται και τα έξοδα παράστασης τα οποία ανέρχονταν σε 6.240 ευρώ. Από τις διατάξεις επέρχεται ετήσια αποτροπή δαπάνης του κρατικού προϋπολογισμού της τάξεως των 352.350 ευρώ καθώς ο περιορισμός της μηνιαίας χορηγίας του Προέδρου συμπαρασύρει στον αντίστοιχο περιορισμό και την μηνιαία αποζημίωση των πρώην Προέδρων της Δημοκρατίας.
 

ΕΥΓΕ15/09/201211:33

 ΜΠΡΑΒΟ kyriakos.ΣΕ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΧΑΒΑΛΕ ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ ΜΕ ΤΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΝ ΛΙΑΝΗ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙ ΤΟ ΡΑΜΟΛΙ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΤΟΥΣ.ΤΙ ΑΗΔΙΑ ΤΙ ΑΙΣΧΟΣ. ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑ....ΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ.

Απάντηση
Ανώνυμος15/09/201211:32

 Άμεση κατάργηση του θεσμού τώρα! Όχι στα κατάλοιπα-λείψανα της Βασιλείας! Στην Δημοκρατία οι κυβερνήτες του λαού εκλέγονται από τον λαό απευθείας.

Απάντηση
ΛΥΠΗΡΟ15/09/201209:08

 τι καθομαστε και ασχολουμαστε ρε παιδια? ο παππους ειχε παραιτηθει απ'το μισθο του μονο και μονο για να φανει η μεγαλοψυχια του(μα@@κιες)Για να δειξει οτι κατι κανει για το λαο του(πα@@πιες) Στη τελικη εμεις ειμασταν-ειμαστε οι μα@@κες που τα βλεπαμε και τα πιστευαμε.Απ'τους βουλευτες κοψανε τελικα η οχι?και ποσα?θα τα "βγαζουν" περα? μην εχουμε και τιποτα λιποθυμιες απο ασιτια μες στη βουλη.ΥΓ Σκεφτειτε ποσος κοσμος θα ειχε φαρμακα αν δεν πληρωνοντουσαν τοσο αδρα οι προεδροι και οι λοιποι τυποι της δημοκρατιας μας

Απάντηση
Βαγγελης14/09/201223:45

 Πως τα λένε και δεν ντρέπονται, έχουν χάσει εντελώς την αίσθηση του καθήκοντος, μετά σου λένε γιατί πάει ο κόσμος στη Χρυσή Αυγή, που να πάει ρε λαμόγια της χειρότερης δημοκρατίας που είχαμε ποτέ;

Απάντηση
kyriakos14/09/201222:22

11000 στον αρχηγο των Ελληνων στο απογειο της ξεφτιλας τους, ειναι πολλα λεφτα. Φαντασου τι θα γραψει η ιστορια. Οταν οι Ελληνες ειχαν κανει τη χωρα μια απεραντη καφετερια, ενα υπαιθριο μπουζουξιδικο, ενα τεραστιο μαγαζι για καθε λογης ψωνια (ολα με δανεικα και κλεμμενα), και η βλακεια με τη μορφη συννεφου ειχε εγκατασταθει μονιμα πανω απο τη χωρα, αυτος ο ανθρωπος ηταν στη κορυφη του οικοδομηματος. 

Απάντηση
Fouska14/09/201221:43

Στα 600€ να τους ρίξουν ρε.να δουν τη γλυκα...χα

Απάντηση
απαραδεκτο14/09/201221:17

Οχι ρε παιδια και τωρα πως θα αγοραζει τα φαρμακα του??? λυπηθειτε τον.....κριμα ειναι!

Απάντηση
σ.φ14/09/201221:09

 Τώρα κανείς δεν θα θέλει να γίνει Πρόεδρας. Τι......να πεινάσει ?

Απάντηση
Chris Papadopouls14/09/201220:54

 Να καταργηθεί ο ¨ ΘΕΣΜΟΣ´´ όχι μόνο ο μισθόςΔεν προσφέρει τίποτα η γλάστρα .

Απάντηση