Βραζιλία: Δραματική πρόκριση στους «8» με 3-2 στα πέναλτι επί της Χιλής

Ο Νταβίντ Λουίζ στο 18' άνοιξε το σκορ, ο Αλέξις Σάντσες στο 32' ισοφάρισε - Δεν άλλαξε το σκορ στην παράταση - Έπιασε δύο πέναλτι ο Ζούλιο Σέζαρ, στο δοκάρι η τελευταία εκτέλεση της Χιλής με τον μοιραίο Χάρα - Σήμερα Ολλανδία-Μεξικό (19:00) και Κόστα Ρίκα-Ελλάδα (23:00) - Δείτε όλο το πρόγραμμα και τις διασταυρώσεις μέχρι τον τελικό

Η άστοχη εκτέλεση του Χάρα, στο πέμπτο και τελευταίο πέναλτι της διαδικασίας, έστειλε τη Βραζιλία στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την εξαιρετική Χιλή να μένει εκτός συνέχειας.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 μετά τα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη διοργανώτρια «σελεσάο», που προηγήθηκε στο 18' με τον Νταβίντ Λουίζ, όμως ο Αλέξις Σάντσες στο 32' πλάσαρε ιδανικά τον Ζούλιο Σέζαρ και έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Το σκορ δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά του κανονικού αγώνα, με τους Βραζιλιάνους πάντως να διαμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ του Χουλκ στο β' ημίχρονο (κοντρόλαρε την μπάλα με το χέρι, πριν σκοράρει).

Μετά και τα 30 λεπτά της παράτασης, χωρίς γκολ, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Είχαν προηγηθεί σημαντικές φάσεις για τους γηπεδούχους, αλλά και το οριζόντιο δοκάρι του Πινίγια για τη Χιλή στο τελευταίο λεπτό της παράτασης!

Χάρα, δοκάρι (3-2)

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο χωρητικότητας 58.170 θεατών «Mineirao stadium» του Μπέλο Οριζόντε, με διαιτητή τον Άγγλο Χάουαρντ Γουέμπ.

Τα ζευγάρια των «16»

Βραζιλία-Χιλή 3-2 στα πέναλτι (1-1 κανονικός αγώνας)

Βραζιλία - Κολομβία (04/7, 23:00)
Γαλλία ή Νιγηρία - Γερμανία ή Αλγερία (04/7, 19:00)
Ολλανδία ή Μεξικό - Κόστα Ρίκα ή Ελλάδα (05/7, 19:00)
Αργεντινή ή Ελβετία - Βέλγιο ή ΗΠΑ (05/7, 23:00)

Στα ημιτελικά (08/7 και 09/7, 23:00) θα διασταυρωθούν οι νικητές των δύο πρώτων και δύο τελευταίων ζευγαριών, προτού οι θριαμβευτές αυτών παλέψουν για την κούπα του Παγκοσμίου Κυπέλλου στις 13 Ιουλίου (22:00) στο Ρίο Ντε Τζανέιρο.