Ο Κερζάκοφ έσωσε την παρτίδα για τους Ρώσους

Η «χρυσή» αλλαγή του Καπέλο ισοφάρισε μέσα σε έξι λεπτά τη γκάφα του Ακινφέεφ χάρη στην οποία οι Κορεάτες είχαν ανοίξει το σκορ

Η τρίτη ισοπαλία μέχρι στιγμής στο Μουντιάλ της Βραζιλίας ήταν αυτή ανάμεσα στη Ρωσία και την Κορέα στον αγώνα που έριξε την αυλαία για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Σωτήρια για τη Ρωσία αποδείχθηκε η είσοδος στον αγώνα του Κερζάκοφ, ο οποίος στο 74΄ ισοφάρισε το γκολ που πέτυχε για τους Κορεάτες ο Λι έξι λεπτά νωρίτερα (στο 68΄).

Έτσι ο έμπειρος ρώσος μέσος ξέλασπωσε και τον τερματοφύλακά του Ακινφέεφ ο οποίος υπέπεσε σε γκάφα ολκής στο γκολ της Κορέας καθώς η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια και κατέληξε στην εστία του.

Το αποτέλεσμα αυτό, πάντως, δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες καθώς αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αντίθετα με το 1-1 οι Βέλγοι έχουν πλέον το προβάδισμα αφού νωρίτερα επικράτησαν με 2-1 της Αλγερίας.