PROTOTHEMA

Οικονομία

Τι αναφέρουν οι πληροφορίες

ΟΑΕΕ: Ανοίγει ο δρόμος για υπαγωγή ασφαλισμένων σε χαμηλότερη κατηγορία ασφάλισης

ΟΑΕΕ: Ανοίγει ο δρόμος για υπαγωγή ασφαλισμένων σε χαμηλότερη κατηγορία ασφάλισης
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ευνοϊκές διατάξεις για χιλιάδες ασφαλισμένους μπαίνουν σε εφαρμογή στον Οργανισμό Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών και ήδη εκδόθηκαν οι σχετικές εγκύκλιοι. Μεταξύ άλλων, σύμφωνα με το "Εθνος", δίνεται η ευκαιρία «εξόδου» δύο χρόνια νωρίτερα -δηλαδή στα 65 και όχι στα 67- σε όσους κανονικά συμπλήρωναν το όριο ηλικίας για τη συνταξιοδότηση την 1η Ιανουαρίου 2013.

Ευνοϊκές διατάξεις για χιλιάδες ασφαλισμένους μπαίνουν σε εφαρμογή στον Οργανισμό Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών και ήδη εκδόθηκαν οι σχετικές εγκύκλιοι. Μεταξύ άλλων, σύμφωνα με το "Εθνος", δίνεται η ευκαιρία «εξόδου» δύο χρόνια νωρίτερα -δηλαδή στα 65 και όχι στα 67- σε όσους κανονικά συμπλήρωναν το όριο ηλικίας για τη συνταξιοδότηση την 1η Ιανουαρίου 2013.

Με δύο άλλες εγκυκλίους ανοίγει ο δρόμος για τη μείωση εισφορών μέσω της υπαγωγής σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία και παρατείνεται υπό προϋποθέσεις η καταβολή συντάξεων αναπηρίας.

Αναλυτικά:

- Συμπλήρωση ορίου ηλικίας για συνταξιοδότηση. Στο ταμείο των ελευθέρων επαγγελματιών η θεμελίωση δικαιώματος συνδέεται με το κατά περίπτωση όριο ηλικίας. Με βάση την εγκύκλιο, το όριο θεωρείται ότι συμπληρώνεται την προηγούμενη ημέρα της ημερομηνίας γέννησης. Μάλιστα, στην εγκύκλιο διευκρινίζεται πως εφόσον η ημερομηνία γέννησης είναι η 1η ημέρα του μήνα, το έτος θα συμπληρώνεται την τελευταία ημέρα του προηγούμενου μήνα. Η οδηγία αυτή έχει εφαρμογή σε όσες περιπτώσεις το συνταξιοδοτικό αίτημα δεν έχει κριθεί και δεν έχει εκδοθεί σχετική απόφαση.

- Τη δυνατότητα κατάταξης σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία έχουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Με βάση την εγκύκλιο, ασφαλισμένοι που δεν έχουν ασκήσει το δικαίωμα δικαιούνται να το ασκήσουν δύο φορές. Ασφαλισμένοι που έχουν ασκήσει το δικαίωμα και το έχουν απολέσει έχουν μία ακόμα ευκαιρία και μπορούν να καταθέσουν νέα αίτηση.

- Παράταση της καταβολής αναπηρικής σύνταξης. Οι συνταξιούχοι που περιμένουν να περάσουν εκ νέου από τις υγειονομικές επιτροπές των ΚΕΠΑ θα συνεχίσουν να εισπράττουν τη σύνταξή τους για ένα εξάμηνο. Αναγκαία προϋπόθεση το ποσοστό αναπηρίας να είναι τουλάχιστον 67%. Η διάταξη είναι μεταβατική και η διάρκειά της λήγει στις 31 Οκτωβρίου 2013.

Πηγή: www.newmoney.gr

Άσχετος24/09/201416:52

Χωρίς καμία πρόθεση να θίξω κάποιον κλάδο, καταθέτω τα εξής πολύ απλοϊκά: Για να βγάλει κάποιος σύνταξη καθαρά 800 ευρώ το μήνα από τα 65 του στα 77 (μέσος όρος που θα τα κακαρώσουμε όλοι μας), απαιτούνται να έχει αποταμιεύσει 800Χ12Χ12=115.200 Ευρώ. Αν δουλεύει ασταμάτητα και καταβάλλει εισφορές για σύνταξη από τα 28 του μέχρι τα 65, για να μαζέψει αυτά τα λεφτά πρέπει να βγάζει στην άκρη ας πούμε 260 ευρώ το μήνα. Χωρίς να υπολογίσουμε τις εισφορές για υγεία/περίθαλψη, χωρίς επικουρικά, εφάπαξ κλπ. Αν η άσκηση γίνει για να βγει στα 55 ο ίδιος άνθρωπος, το συνολικό ποσό πάει στα 211.200 Ευρώ και οι εισφορές πετάνε στα 651 το μήνα. Αν λάβουμε μάλιστα υπόψη ότι σε νεότερες ηλικίες τα έσοδα του ελ. επαγγελματία είναι συνήθως λιγότερα λόγω απειρίας κλπ, γίνεται σαφές ότι για να μπορέσει κάποιος να πάρει σύνταξη 800 ευρώ (σιγά τα λεφτά!) πρέπει να καταβάλλει σημαντικά ποσά κάθε μήνα σε κάποιο ταμείο για σύνταξη. Και ακόμη 50-100 ευρώ μηνιαίως για να καλυφθεί ιατρικά ο ίδιος και τα παιδιά του.... Γι αυτό παρακαλώ, πριν γράφετε νούμερα του στυλ "100 ευρώ το μήνα εισφορές", σκεφτείτε ότι με τέτοια συνεισφορά στα ταμεία, ακόμα και με τα 37 έτη με συνεχόμενα ένσημα, δε βγαίνει ανθρώπινη σύνταξη!!! Πως να το κάνουμε; Με πορδές αυγά δε βάφεις!!!! Τι να κάνουμε για να εξοικονομήσουμε τις απαιτούμενες εισφορές; Ας αρχίσουμε να εργαζόμαστε σκληρά, να μην ψαχνόμαστε να βγούμε στη σύνταξη στα 55, και ας ξεχάσουμε την εισφοροδιαφυγή!!!

Απάντηση
Πρώην Βλάξ26/07/201401:49

Πριν λίγους μήνες είχα ακριβώς το ίδιο περιστατικό με τον "Ασφαλισμένος ΟΑΕΕ...02/10/2013 11:57" Αποφάσισα πλέον μετά από 18 έτη στο ΤΕΒΕ (και 11 ΙΚΑ πιο πριν) κανονικών πληρωμών να σταματήσω να πληρώνω! Προτιμώ να τα χαίρεται η οικογένεια μου αυτά τα χρήματα... έτσι και αλλιώς όποιος πιστεύει ότι θα πάρει σύνταξη, καλόν ύπνο! Θα μας πάνε φυλακή;;; οκ μάσα διαμονή τσάμπα, και θα κάνουμε και καμιά γνωριμία της προκοπής! ααα... επίσης στο όνομά μου δεν έχω κανένα περιουσιακό στοιχείο!

Απάντηση
Ταπις28/06/201411:06

Για ολα τα βασανα που εχετε και τις σκατοπαραδιες φταιει το ΠΑΣΟΚ.Το καιρο που εβρεχε δανεικα απο την Ευρωπη το Πασοκ τα μοιραζε στους συναιτερισμους,στις παρανομες επιδοτησεις,στις μαιμου ΜΚΟ,στους μαιμουδιαρηδες τυφλους που εβλεπαν κα.Αρπαζαν βεβαια και αυτοι για την παρτη τους(βλεπε μιζες).Ποιος διελυσε τα ταμεια?Ποιος εκλεψε λεφτα του ΝΑΤ?εισφορες ναυτικων και εφοπλιστων καμμια σχεση με το δημοσιο?Ρωτηστε να μαθετε οι πιο παλιοι τα ξερουν.

Απάντηση
planet06/04/201408:11

Πεταμένα λεφτά κάθε δίμηνο σκάω 1.400 ευρώ δυο άνθρωποι... κλαίμε σαν κλοπή μας φαίνετε.

Απάντηση
Γιώργος03/04/201412:11

Γιατί υπάρχει ακόμα Έλληνας που πληρώνει ΤΕΒΕ? Αν δεν αλλάξει όλο το πλαίσιο να γίνουν λογικές οι εισφορές της τάξης των 50-100 ευρώ το μήνα για τους μικρομεσαίους, να γίνει γενναίο κούρεμα στα χρωστούμενα και να υπάρξουν και κάποιες ουσιαστικές παροχές, δε θα πάρουν δεκάρα απο κανένα. Ποιός πετάει τα λεφτά που βγάζει με αίμα (αν τα βγάζει) σε μαυρες τρύπες?? Κανένας νοήμων. Οπότε μάλλον σε βλάκες απευθύνονται, αλλά, μας τελείωσαν!!!

Απάντηση
Γιαννης09/04/201408:31

Εγω που δεν χρωσταω δηλαδη ειμαι το κοροιδο ?Ωραια τα λετε να κουρεψουν τα χρωστουμενα . Συμφωνω και εγω αν μου επιστρεψουν και εμενα αυτα που πληρωσα . Εξυπνος ο Ελληναρας

Απάντηση
@Γιώργος Π01/07/201411:44

Αυτοι που χρωστανε μπαταχτση Γιωργο χρωστανε γιατι τα φαγανε, μα θελεις λαθος επιλογες, θελεις γιατι ηταν laaaargee, θελεις για εξοχικα, αμαξια ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΜΟΥ και θα νοιωσω πολυ μακακας να τους διαγραψουν τα χρεη γιατι τη χασουρα τους τη πληρωνω και εγω ενω κανονικα θα επρεπε αυτοι να χασουν ο,τι εχουν και δεν εχουν για να ξεπληρωσουν ΤΑ ΦΑΓΩΜΕΝΑ τους. Φτανει πια η πιπιλα του δεν εχω νοικι, δεν εχω φπα αν δεν εχεις να το κλεισεις το ρημαδι και να πας να μοιραζεις πιτσες

Απάντηση
Κομνηνος31/03/201407:56

Ειναι απαραδεκτο να πρεπει ο ελ.επαγγελματιας να μπλεκει με το κρατος.Επρεπε εδω και χρονια να μπορει καποιος με ιδ.ασφαλεια να κανει εναρξη.Οι απαραδεκτα υψηλες εισφορες που χρεωνει ο ΟΑΕΕ ειναι εμποδιο στην επιχειρηματικοτητα.

Απάντηση
αναγνωστης07/03/201411:13

στην Αγγλια οι εισφορες ειναι σε ποσοστο περιπου 10% επι του τζιρου του επιχειρηματια - εδω στην ψωροκωσταινα ο περιπτερας πληρωνει τα ιδια με τους εφοπλιστες

Απάντηση
MICHAELVENET 30/01/201408:40

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΩ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΣΕΒΕ ΕΙΝΑΙ: Απο τη στιγμή που δεν ΕΧΩ να ΠΛΗΡΩΣΩ τον ΟΑΕΕ πχ για 1 χρόνο δεν ΕΧΩ και Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για το αντίστοιχο διάστημα. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΝΩ ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ , ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ. ΑΡΑ Ο ΟΑΕΕ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗ ΠΑΡΟΧΗ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΣΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΗ ΕΧΟΝΤΕΣ ΟΜΩΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ & ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΤΟ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΧΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΣΤΗ ΔΟΣΗ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ. ΤΟ ΘΕΤΩ ΥΠ ΟΨΙΝ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ. ΥΓ. ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΠΕΝΙΧΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ.

Απάντηση
τακης22/12/201318:11

Και αυτό το παραμύθι με τα αποθεματικά που τα έφαγε η μαργμάγκα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Όχι μόνο γιατί τα ποσά αυτά χάθηκαν αλλά γιατί δεν ήταν ούτε για συντάξεις δύο τριών μηνών.

Απάντηση