Ελλάδα-Πολωνία 95-77: Επιτέλους νίκη και πρόκριση στους «16» του Eurobasket

Αν και σε ένα ακόμη παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά, η Εθνική ομάδα από τη β’ περίοδο και μετά έβγαλε χαρακτήρα, κατακτώντας έτσι τη νίκη που μας έστειλε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσουμε την Λιθουανία - Εκπληκτική εμφάνιση από Σλούκα (26π.), Καλάθη (24π.)

Η Κωνσταντινούπολη μας περιμένει! Η Εθνική έδωσε... πρόωρο νοκ άουτ ματς και το πέρασε με επιτυχία, καθώς επικράτησε με 95-77 της Πολωνίας και τερμάτισε στην 4η θέση του Α' Ομίλου!

Και μπορεί να μην σκοτώσαμε κανένα θηρίο, αλλά τουλάχιστον βγάλαμε χαρακτήρα και ετοιμάζουμε βαλίτσες για την Τουρκία, όπου θα αντιμετωπίσουμε την Λιθουανία στους «16», στο «Sinan Erdem Dome», το Σάββατο (09/09).

Ο Καλάθης, που έκανε ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο (24π., 10ασ.) και ο Σλούκας (26π.) πήραν την ομάδα από το... χέρι και την οδήγησαν στην νίκη. Ο Πρίντεζης βοήθησε με 14 πόντους και ο Μπουρούσης πέτυχε 10. Ο Παπαγιάννης είχε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και καθοριστικά κοψίματα

Από τους αντιπάλους, ζημιά μας έκανε ο Κούλιγκ (26π., 3/5τρ., 7ρ.), ο Βαζίνσκι (17π., 6ρ.) και ο Κόζαρεκ (12π., 9ασ.).

Το πρώτο δεκάλεπτο ξύπνησε... εφιάλτες, καθώς η άμυνά της Εθνικής δεν ήταν η πρέπουσα, γεγονός που επέτρεψε στους Πολωνούς να φτάσουν τους 29 πόντους. Ο Κούλιγκ με 2/4 τρίποντα πήγε την διαφορά στο +6 (14-20, 7'), ενώ λίγο αργότερα ο Βαζίνσκι πίσω από τα 6.75 και ο Καρνόφσκι με 1/2 βολές κράτησαν την διαφορά (17-23, 8'), με τον Σλούκα να μειώνει σε 23-29 (10').

Στην δεύτερη περίοδο, όμως, κάτι... άλλαξε! Οι παίκτες του Μίσσα έπαιξαν καλύτερη άμυνα και ευστοχούσαν πίσω από τα 6.75 (7/10τρ.). Με σερί 9-0 η «γαλανόλευκη» πέρασε μπροστά (32-29, 12') και με πέντε πόντους στην συνέχεια του Παπανικολάου, η διαφορά έφτασε στο 37-31 (5'). Ο Ζαμόλσκι μείωσε με 2/2 βολές (44-41, 19'), ο Πρίντεζης πέτυχε καλάθι, για να βάλει ακόμα ένα ο Σλούκας και να πάρει και φάουλ από τον Κόζαρεκ και να ξεσπάσει σε έντονο πανηγυρισμό (49-41, 19'50''). Στην λήξη του ημιχρόνου ο Βαζίνσκι σκόραρε για το 49-43 (20').

Στην πορεία, οι αντίπαλοι, μαζί και ο Κούλιγκ, επέστρεψαν και πέρασαν πάλι μπροστά στο σκορ (58-59, 25'), με την Ελλάδα να πετυχαίνει 5 σερί πόντους, με τον Παπαπέτρου (που φορτώθηκε γρήγορα με 3 φάουλ) να καρφώνει (62-59, 26'). Οι διεθνείς μας πήραν ελαφρύ προβάδισμα (68-65, 28'), που κράτησαν και στο τέλος του δεκαλέπτου (70-67, 30'), με 6 πόντους του Μπουρούση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα είχαν τελειώσει. Με τα δύο σερί τρίποντα των Καλάθη και Σλούκα, η διαφορά πήγε στο (80-71, 34'), για να την πάει για πρώτη φορά ο Πρίντεζης σε διψήφια τιμή, επίσης πίσω από τα 6.75 (+12, 87-75, 38'). Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού με αυτό της Φενέρ «όπλισαν» και πάλι πίσω από τα 6.75 για το τελικό 95-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 49-43, 70-67 , 95-77
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας):  Καλάθης 24 (4/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5/6 τρίποντα), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο
ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ):  Σοκολόφσκι 2, Σελ, Κούλιγκ 26 (3), Ζαμόισκι 5 (1), Πονίτκα 8, Βαστζίνσκι 17 (1), Κόζαρεκ 12 92), Γκίελο, Καρνόφσκι 7
Περισσότερα σε λίγο...

39'55': Σλούκας και 95-77! Αυτό είναι το τελικό σκορ. Η Εθνική πήρε την 4η θέση και προκρίθηκε στους 16 όπου την περιμένει η Λιθουανία

39'10'': Τρίποντο κι από τον Σλούκα

38'40'': Τάπα από τον Παπαγιάννη που κυριαρχεί

38'20'': Καλάθης και πάλι για τρεις και 90-77!!!

37'55'': Ο Κόζαρεκ μειώνει σε 87-77 και τάιμ άουτ από τον Μίσσα

37'45'':  Τρίποντο ο Πρίντεζης και η Εθνική στο +12. Δεν χάνεται αυτό το ματς

37'15'': Βήματα από τον Καρνόφσκι υπό την πίεση του Παπαγιάννη

37': Κάρφωμα από τον εκπληκτικό Παπαγιάννη

36'30'': Κλέψιμο από τον Παπανικολάου

36': Καρνόφσκι και πάλι για το 82-75

35'35'': Αστοχεί ο Καλάθης από κοντά, ο Παπαγιάννης παίρνει το επιθετικό, ο Καλάθης αστοχεί και στο τρίποντο, αλλά ο Παπαγιάννης με φόλοου σκοράρει!

35': Μετά το άστοχο τρίποντο του Σλούκα ο Καρνόφσκι μειώνει σε 80-73

34'30'': Αστοχεί ο Καρνόφσκι

34': Τρίποντο από τον Σλούκα και ξεφεύγουμε 80-71

33'50'': ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τάπα του Αντετοκούνμπο στο κάρφωμα που πήγε να κάνει ο Σελ! Διακοπή στον αγώνα καθώς τραυματίστηκαν και οι δύο!

33'30'': Μπήκε και βγήκε η μπάλα στο τρίποντο των Πολωνών

33'15'': Τάπα από τον Παπαγιάννη!

33'05'': Τρίποντο από τον Καλάθη!

33': Φάουλ στον Μπουρούση

32'30'': Χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και ο Καρνόφσκι μειώνει

32'15'': Τέταρτο φάουλ ο Μπουρούσης, τρία φάουλ η Ελλάδα στην 4η περίοδο, 0 φάουλ οι Πολωνοί

32': Καλάθης στο μπάσιμο και 74-69

31'50'': Κλέψιμο από τον Αντετοκούνμπο

31'30'': Λάθος του Παπανικολάου που επέστρεψε στο ματς.

31': Φάουλ του Παπαπέτρου και ο Βαζίνσκι στις βολές για το 72-69

30'50'': Με φόλοου ο Μπουρούσης μας στέλνει στο +5 (72-67)

30'30'': Κλέβει ο Αντετοκούνμπο

30'20'': Αστοχεί ο Μπουρούσης

Μπαίνουμε στην τελική ευθεία του αγώνα και όλα κρέμονται από μια κλωστή!

29'57'': Αστοχεί ο Σλούκας στο σουτ και η 3η περίοδος βρίσκει την Εθνική μπροστά με τρεις πόντους

29'43'': Επιθετικό φάουλ κερδίζει ο Σλούκας

29'30'': Φοβερή προσπάθεια από τον Μπορούση και 70-67

28'50'': Λάθος και πάλι από τον Μπουρούση

28'35'': Άστοχο τρίποντο από τους Πολωνούς

28'10'': Με διπλή προσπάθεια ευστοχεί ο Μπουρούσης

27'35'': Σλούκας στις βολές και η Εθνική ξανά μπροστά με 66-65

27'30'': Ο Κούλιγκ με τρίποντο κι ενώ ο Μπουρούσης ήταν κρεμασμένος πάνω του ευστοχεί για το 64-65

27'10'': Φάουλ και βολές για τον Μπουρούση ο οποίος ευστοχεί και στις δύο για το 64-62

26'40'': Αιρμπολ από τον Καλάθη και στον αιφνιδιασμό ο Κόζαρεκ με τρίποντο ισοφαρίζει!

26'15'': Εξαιρετική άμυνα του Παπαπέτρου και στον αιφνιδιασμό ο Σλούκας κερδίζει το φάουλ.

26': Μπακ ντορ του Καλάθη στον Παπαπέτρου που καρφώνει και η Ελλάδα στο 62-59.

25'40'': Ο Καλάθης με μπάσιμο σκοράρει

25': Ο Κόζαρεκ ευστοχεί στο τρίποντο και η Πολωνία προσπερνά στο σκορ

24'35'': Πρίντεζης από κοντά για το 58-56

24'15'': Φάουλ του Παπαπέτρου κι ο Πονίτκα στις βολές.. Εμείς φτάσει τα 6 κι οι Πολωνοί είναι στα... μηδέν! 2/2 ο Πονίτκα και 56-56

23'50'': Μαγική ασίστ Σλούκα και ο Καλάθης μας δίνει ξανά το προβάδισμα

23': Ο Κούλιγκ και πάλι καλάθι και φάουλ και ξανά ισοπαλία... Μας έχει σκοτώσει ο Πολωνός σέντερ που έχει 22 πόντους

22'30'': Τρίποντο από τον Σλούκα (8/11 η Εθνική) για το 54-51

22'15'': Κούλιγκ και πάλι στο κάρφωμα και ισοπαλία

21'50''': Φάουλ στον Κούλιγκ που ευστοχεί στις βολές και φτάνει στους 18 πόντους! Η ΕΘνική έχει κάνει 4 φάουλ σε 2 λεπτά

21'40'': Κλέψιμο και ασίστ από τον Σλούκα με τον Καλάθη να σκοράρει

21'15'': Λάθος από τον Παπανικολάου. Παπαπέτρου αντί Παπανικολάου ο οποίος πάει για πρώτη φορά στον πάγκο

21': Πονίτκα από κοντά και η διαφορά στο καλάθι

20'40'': Ο Παπαγιάννης παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ κι αστοχεί από κοντά

20'20'': Ο Κούλιγκ από κοντά ευστοχεί

Ο Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε και στα 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ενώ 16'50'' αγωνίστηκε ο Πρίντεζης, 16'48'' ο Καλάθης και 14'45'' ο Σλούκας. Αυτοί έχουν τραβήξει... κουπί για την Εθνική και θέλει προσοχή για να αντέξουμε ως το τέλος.

19'59'': Τυχερό καλάθι από τον Βαζίνσκι και σκορ πρώτου ημιχρόνου 49-43 με την Εθνική να έχει ένα μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα

19'53'': Καλάθι και φάουλ κι από τον Σλούκα που ευστοχεί στη βολή και η Εθνική στο +8 (49-41). Τάιμ άουτ οι Πολωνοί

19'15'': Καλάθι και φάουλ από τον Πρίντεζη! Αστοχεί στη βολή..

19': Φτηνό λάθος από τον Μάντζαρη, αιφνιδιασμός και οι Πολωνοί τις βολές που μειώνουν σε 44-41

18'45'': Βήματα από τον Πονίτκα

18'30'': Άστοχος ο Πρίντεζης

18'05'': Πάλι στην άμυνα κοιτάμε και ο Κούλιγκ πετυχαίνει το καλάθι και παίρνει το φάουλ από τον Παπανικολάου. Αστοχεί στη βολή...

18': Απίθανο τρίποντο του Παππά και η Εθνική στο +7

17'30'': Βήματα από τον Κούλιγκ και νέα κατοχή

17'05': Ευστοχεί ο Πρίντεζης για το 41-37

16'45'': Ο Κούλιγκ εκμεταλλεύεται το μις ματς με τον Παπανικολάου και φέρνει την Πολωνία στο καλάθι (39-37)

16'25'': Επιθετικό φάουλ και πάλι από τον Μπουρούση που φτάνει στα τρία φάουλ

16'15': Ο Κούλιγκ μέσα από την ρακέτα μειώνει σε 39-35

15'50'': Μπουρούσης και 39-33

15'30'': Κλέψαμε τη μπάλα και φύγαμε στον αιφνιδιασμό αλλά κάναμε το λάθος και οι Πολωνοί μείωσαν σε 37-33

15'10'': Αιφνιδιασμός με Παπανικολάου και για πρώτη φορά στο +6 η Ελλάδα

14'45'': 2/2 τρίποντα κι από τον Παπανικολάου για το 35-31

14'10'': Αποτυχημένη μπακ ντορ από τον Καλάθη

13'45': Ο Κούλγικ αστοχεί κι ο Βαζίνσκι κάνει το επιθετικό φάουλ στον Καλάθη. Αντετοκούνμπο αντί Πρίντεζη, Παππάς αντί Σλούκα.

13'25'': Ο Παπαγιάννης από την ασίστ του Παπανικολάου αντί να καρφώσει πασάρει στον... πάγκο των Πολωνών

13'10'': Ευστοχεί ο Κόζαρεκ και μειώνει σε 32-31

12'50'': Άστοχα τρίποντα από Καλάθη και Σλούκα

12'30'': Τάπα από τον Παπαγιάννη

12'15'': Τρίποντο κι ο Παπανικολάου και προσπερνάμε με 32-29! Σερί 9-0 στα δύο πρώτα λεπτά της β' περιόδου από την Εθνική που έχει 5/6 τρίποντα στον αγώνα!!! Εδώ πρέπει να χτίσουμε μια διαφορά για να μη δώσουμε δικαίωμα στους Πολωνούς να ελπίζουν!

11'30'': Παπαγιάννης την ραβέρσα και 29-29

10'49': 2/2 τρίποντα κι από τον Καλάθη κι η Εθνική μειώνει σε 27-29

10'37'': Βήματα από τον Καρνόφσκι

10'20'': Ο Πρίντεζης αστοχεί ξανά, αλλά με φοβερό πάθος κερδίζει το ριμπάουντ και 2 βολές από το φάουλ των Πολωνών. Είχε 1/2 και το σκορ στο 24-29

9'57'': Μειώνει ο Σλούκας με κοντινό σουτ και σκορ πρώτης περιόδου 23-29

9'40'': Δεν πιάνει η πίεση και οι Πολωνοί φτάνουν στο 21-29

9'30'': 2/2 βολές από τον Παπαγιάννη

9'20'': Ο Σλούκας βγαίνει να κάνει την παγίδα, ο Ζαμόσκι μένει μόνος και ευστοχεί στο τρίποντο για το 19-27

9': Αστοχεί ο Πρίντεζης στο τρίποντο, παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και ο Σλούκας κερδίζει φάουλ. Ευστοχεί μειώνοντας σε 19-24

8'40'': Φάουλ του Μπουρούση και βολές για τους Πολωνούς που προηγούνται με 17-24

8'20'': Λάθος του Καλάθη

8': Ο Βαζίνσκι ευστοχεί στο τρίποντο και η Πολωνία πάλι στο +6 (17-23)

7'50'': Ο Παπανικολάου αστοχεί κάτω από το καλάθι

7'35'': Τρίποντο ανάσα από τον Καλάθη που μειώνει σε 17-20. 3/3 τρίποντα η Εθνική!

7': Ο Κούλιγκ ξανά στο τρίποντο και η διαφορά στο +6 (14-20)

6'45'': Αστοχεί και πάλι από κοντά ο Πρίντεζης

6'15'': Επιθετικό φάουλ από τον Μπουρούση ο οποίος παίρνοντας τη θέση του Αγραβάνη δεν έχει βοηθήσει καθόλου

6': Βαζίνσκι μέσα από την ρακέτα για το 14-17...

5'35'': Λάθος του Μπουρούση, αιφνιδιασμός των Πολωνών με τον Καλάθη να κλέβει αλλά και πάλι κατοχή για τους Πολωνούς.

4'55'': Ο Πρίντεζης μαζεύει το ριμπάουντ, παίρνει και το φάουλ

4'35'': Πρίντεζης με "πεταχτάρι" για το 14-15

4'10'': 2/2 βολές από τον Κόζαρεκ και 12-15

3'55': Ο Αγραβάνης αστοχεί από κοντα

3'40'': Ο Βαζίνσκι βάζει ξανά την Πολωνία μπροστά

3'20'': Καλάθι και φάουλ από τον Νικ Καλάθη! Αστοχεί στη βολή..

3': Χάνει ο Σλούκας αιφνιδιασμός και 10-11

2'45'': Τρίποντο από τον Κούλικ που αν και σέντερ ευστοχεί και 10-9

2'30'': Πρίντεζης το μπάσιμο και πάλι στο +4

2'20'': Μειώνει ο Κούλιγκ σε 8-6

1'50'': 2/2 τρίποντα από τον Σλούκα και 8-4

1'30'': Τρίποντο από τον Σλούκα για το 5-4

1'05': Ο Πονίτκα για το 4-2

00'40'': Ο Καλάθης ισοφαρίζει σε 2-2

00'20'': Ευστοχεί ο Βαζίνσκι