Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, έσπασε την έδρα του Ολυμπιακού

Οι πράσινοι επικράτησαν με 66-51 στο ΣΕΦ - Το ματς ολοκληρώθηκε με... καθυστέρηση και με άδειες εξέδρες, μετά την ένταση που επικράτησε δύο λεπτά πριν το τέλος

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, έσπασε  την έδρα του Ολυμπιακού
Από τις 11 φορές που ο τίτλος στην Basket League είχε κριθεί σε 5ο ματς, μόνο μία ο φιλοξενούμενος είχε κάνει το μπρέικ. Δεκαοχτώ χρόνια μετά το 53-62 που είχε χαρίσει τον τίτλο στον Παναθηναϊκό μέσα στο ΣΕΦ, οι πράσινοι τα κατάφεραν ξανά και μετά από μια εντυπωσιακή παράσταση (από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά) πήραν τη νίκη και πανηγύρισαν τον τίτλο στο… άδειο ΣΕΦ.

Με το σκορ να είναι στο 49-66 κι ενώ απέμεναν δύο λεπτά για το φινάλε του αγώνα, οι οπαδοί του Ολυμπιακού έριξαν κροτίδες και φωτοβολίδες προς τον πάγκο του Παναθηναϊκού, με τους πράσινους μαζί με τους διαιτητές να φεύγουν για τα αποδυτήρια.

Το χειρότερο δυνατό φινάλε για τον «τελικό των τελικών» με τον Ολυμπιακό να γλιτώνει την ολοκληρωτική εξωαγωνιστική καταστροφή καθώς η απαίτηση των διαιτητών για εκκένωση του γηπέδου εισακούστηκε και μετά από ημίωρη διακοπή περίπου ο αγώνας συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε.

Τι είδαμε όμως πριν φτάσουμε στη διακοπή;

Μια εκκωφαντική εκκίνηση του Ολυμπιακό που με 3 σερί τρίποντα (2 ο Μάντζαρης, 1 ο Παπανικολάου) προηγήθηκε με 11-3, με τον Πασκουάλ να ρίχνει στο γήπεδο Καλάθη, Ρίβερς, Μπουρούση και την εικόνα να αλλάζει.

Οι πράσινοι μάζεψαν τη διαφορά στο τέλος (17-14) και στη β’ περίοδο έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους… Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και ορισμένα μεγάλα σουτ (τρίποντο Φώτση για το 23-30 στο 16’35’’, τρίποντο Ρίβερς στα 18’20’’ για το 23-34) οι πράσινοι έτρεξαν ένα σερί 10-22 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (27-36)!

Ο Ολυμπιακός ήταν φανερά εκτός ρυθμού κι η διακοπή για το ημίχρονο τον αποδιοργάνωσε τελείως καθώς στην αρχή της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 0-11 έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (27-47 στο 24’) και μ’ αυτή τη διαφορά (37-57) μπήκαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε το δικό του μικρό ήρωα, με τον Δημήτρη Αγραβάνη στα πρώτα 55 δευτερόλεπτα να πετυχαίνει δύο τρίποντα (43-57) και στο 33’ ο Σπανούλης με νέο τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 11 (48-59) βάζοντας φωτιά στο ΣΕΦ.

Στην επόμενη επίθεση όμως ο Παναθηναϊκός πήρε ένα τεράστιο σουτ από τον Κει Σι Ρίβερς, το οποίο «σκότωσε» ψυχολογικά τους ερυθρόλευκους με τους παίκτες του Σφαιρόπουλο να χάνουν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη για να σκοράρουν (στα επόμενα 4.5 λεπτά πέτυχαν μία βολή) κι έτσι φτάσαμε στη διακοπή του αγώνα…

Κι όταν επέστρεψαν οι δύο ομάδες στο άδειο πλέον ΣΕΦ απλά ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το τελικό 51-66 με τον Παναθηναϊκό να στέφεται πρωταθλητής.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως την παρακολουθήσατε μέσα από το www.protothema.gr μέχρι τη στιγμή της διακοπής

40': Τελικό σκορ 51-66 και ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ελλάδας.

39': Καλάθι από τον Πρίντεζη για το 51-66

Στις 23:05 η ομάδα του Παναθηναϊκού επέστρεψε και το ματς άρχισε ξανά

Στις 23:00 οι άνθρωποι της γραμματείας επέστρεψαν στις θέσεις τους, αλλά ο Παναθηναϊκός παραμένει στα αποδυτήρια, με τους διαιτητές πάντως να έχουν ενημερώσει ότι ο αγώνας θα συνεχιστεί.

"Σε 20 λεπτά πρέπει να αδειάσει το γήπεδο! Να μην ξεκινήσουμε με μείον βαθμούς την επόμενη χρονιά", λέει από μικροφώνου ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προς τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

Οι διαιτητές ενημέρωσαν τον Ολυμπιακό ότι θα πρέπει να εκκενωθεί πλήρως το γήπεδο για να συνεχιστεί ο αγώνας και ήδη υπάρχουν οι σχετικές ανακοινώσεις από τα μεγάφωνα.

38': Διακοπή του αγώνα καθώς έπεσαν αρκετές κροτίδες και φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο με το σκορ να είναι 49-66!

37'50'': Συνεχόμενα άστοχα σουτ, αλλά και πολλές κροτίδες στο ΣΕΦ

35'30'': Τάπα του Γκιστ στον Αγραβάνη και αιφνιδιασμός με κάρφωμα από τον Σίνγκλετον για το 48-64!

35'10'': "Τραβηγμένο" τρίποντο του Ρίβερς που αστοχεί

34'50'': Αστοχεί ο Γκριν

34'20'': Σίνγκλετον και Ρίβερς μπερδεύονται στο φόλοου μετά το άστοχο σουτ του Γκιστ.

33'40'': Τρίποντο από τον ακροβολισμένο Ρίβερς και 48-62!

33'10'': Τρίποντο από 9 μέτρα από τον Σπανούλη και 48-59!

33': Αστοχεί και πάλι ο Σπανούλης όμως ο συγκλονιστικός Αγραβάνης παίρνει την κατοχή.

32'30'': Αστοχεί ο Πρίντεζης από κοντά, όμως στην επίθεση του ΠΑΟ ο Τζέιμς κάνει επιθετικό φάουλ

32': Ο Παππάς δίνει ανάσα στον Παναθηναϊκό και 45-59!

31'30': Ευστοχεί ο Γκριν κι η διαφορά στους 12 (45-57).

31': Δεύτερο σερί τρίποντο του Αγραβάνη και το ΣΕΦ παίρνει φωτιά με το σκορ στο 43-57, ενώ ο Πασκουάλ καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ!

30'15': Τρίποντο του Αγραβάνη για το 40-57

29'30'': Τρομερό καλάθι από τον Ρίβερς και πάλι στους 20 η διαφορά με το 37-57 να είναι το τελικό σκορ στην 3η περίοδο (επιμέρους σκορ 10-21 για τον ΠΑΟ)!

28'40'': Τρίποντο από τον Παπαπέτρου για το 37-55

28'20'': Τρίποντο του Παππά και το σκορ στο 34-55!

28': Ένταση κοντά στον πάγκο του Παναθηναϊκού με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο να αποχωρεί στη φυσούνα των αποδυτηρίων

27'35'': Ο Παππάς κλέβει και καρφώνει για το 32-52!

27'25'': Αστοχεί ο Καλάθης αλλά ο Μπουρούσης παίρνει το επιθετικό φάουλ και 2 βολές. Ευστοχεί και στις 2 (32-50)

27': Αστοχεί στον αιφνιδιασμό ο Παπανικολάου, αστοχεί στο φόλοου ο Μιλουτίνοφ κι ο Αγραβάνης κάνει φάουλ.

26'35': 1/2 βολές από τον Παπανικολάου με τον Μιλουτίνφ να ευστοχεί στο φόλοου και ανέλπιστο τρίποντο του ΠΑΟ

26': Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο από τον Μιλουτίνοφ!

24'30'': Τέταρτο φάουλ από τον Γκιστ αλλά 0/2 βολές από τον Παπανικολάου με τον Ολυμπιακό να μην έχει σκοράρει στην 3η περίοδο!

24'10'': Νέο τρίποντο από τον Γκέιμπριελ κι Παναθηναϊκός φτάνει το σερί του στο 0-11 και στέλνει τη διαφορά στο +20!

23': Φόλοου του Τζέιμς μετά το άστοχο λέι απ του Σίνγκλετον με τον ΠΑΟ να τρέχει ένα σερί 0-8 στην εκκίνηση της 3ης περιόδου!

22'30: Τρίποντο του Τζέιμς με ταμπλό και 27-42!

21'35: Ευστοχεί ο Καλάθης στο τρίποντο και 27-39.

21'20'': Άστοχος ο Πρίντεζης

21': Αίρμπολ από τον Γκιστ, αλλά ο Σίνγκλετον παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ, ωστόσο στη νέα επίθεση κάνει βήματα.

20'40'': Άστοχη επίθεση και από τον Ολυμπιακό

20'20'': Άστοχο τρίποντο του Καλάθη

19'55'': Αστοχεί στο λέι απ ο Τζέιμς κι ο Πρίντεζης δεν μπορεί να ευστοχήσει στο τρίποντο από το κέντρο. Σκορ ημιχρόνου 27-36!

19'40'': Πρώτο καλάθι εντός πεδιάς για τον Σπανούλη και 27-36.

19'15'': Βολές για τον Τζέιμς που είναι εύστοχος για το 25-36

19': Ο Σπανούλης με 2/2 βολές διαμορφώνει το 25-34

18'50'': Επιθετικό φάουλ του Μιλουτίνοφ που είναι το τρίτο και τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο με τον Ολυμπιακό να έχει πετύχει 6 πόντους σε 9 λεπτά στη β' περίοδο!

18'20'': Τρίποντο από τον Ρίβερς και στο +11 ο Παναθηναϊκός!

17'40'': 1/2 βολές από τον Μπουρούση για το 23-31.

16'35'': Τρίποντο από τον Φώτση κι ο Παναθηναϊκός στο +7 (23-30). Τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο

15'50'': Άστοχο τρίποντο του Παπαπέτρου

15'32'': Καλάθι και φάουλ (από τον Αγραβάνη) με τον Τζέιμς ο οποίος αστόχησε στη βολή

15'15'': Δύσκολο καλάθι από τον Γκριν

14'50'': Αστοχεί ο Γκιστ

14'30'': Λάθος του Μπίρτς και νέα κατοχή στον ΠΑΟ

14': Άστοχο τρίποντο του Σπανούλη

13'40'': Νέο μπάσιμο και εύκολο λέι απ του Καλάθη για το 21-25!

13': Φοβερό καλάθι από τον... Καλάθη και 21-23

12'30'': Ένταση μετά από διαμαρτυρίες του Δημήτρη Γιαννακόπουλου

12'20'': Ισοφαρίζει ο Αγραβάνης

12': Ο Τζέιμρ βάζει μπροστά για δεύτερη φορά τον ΠΑΟ (μετά το 2-3) με 19-21.

11'10'': Ασίστ Καλάθη, κάρφωμα Γκιστ και 19-19

10'30'': Τρίποντο του Καλάθη και πάλι η διαφορά στους δύο (19-17)

10'15'': Καλάθι του Παπανικολάου (19-14)

10': Ο Σίνγκλετον από μακριά αλλά δεν βρίσκει στόχο. Σκορ πρώτης περιόδου 17-14

9'58'': Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να βγει στον αιφνιδιασμό αλλά ο Σίνγκλετον κάνει φάουλ στον Σπανούλη και τον στέλνει στις βολές με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να έχει 1/2 και το σκορ στο 17-14

9'30'': Δίποντο του Ρίβερς και η διαφορά στο καλάθι (16-14)

9'05'': Φόλοου από τον Γιάνγκ που στέλνει τον Ολυμπιακό στο +4 (16-12)

8'10'': Συνεχόμενα άστοχα σουτ από τις δύο ομάδες

7’10’’: Σκοράρει ο Πρίντεζης για το 14-12

6’45’’: Καλάθι και φάουλ του Μπουρούση που αστοχεί στη βολή αλλά έχουμε ισοπαλία 12-12. Ο Σφαιρόπουλος επαναφέρει άμεσα τον Μιλουτίνοφ που έχει δύο φάουλ

6:30’’: 1/2 βολές του Παπανικολάου και 12-10

6'15'': Τρίποντο του Ρίβερς και 11-10

5'35'': Ασίστ του Μπουρούση κι ο Καλάθης μειώνει σε 11-7

5': Ευστοχεί ο Μπουρούσης και 11-5

4'45'': Δεύτερο φάουλ ο Μιλουτίνοφ και στη θέση του ο Γιάνγκ!

Καλάθης και Ρίβερς στο ματς αλλά ο πρώτος αστοχεί στο κοντινό σουτ.

4'10'': Μάντζαρης και πάλι για τρεις κι ο Ολυμπιακός στο +8 (11-3) με τον Πασκουάλ να παίρνει τάιμ άουτ

3'30'': Τρίποντο Μάντζαρη και 8-3! Ο ΠΑΟ τα χάνει στην αρχή όχι όμως και ο Ολυμπιακός

3': Αστοχεί ο Παππάς (1/5 τρίποντα ο ΠΑΟ), αστοχεί κι ο Σίνγκλετον από κοντά

2'45': Τρίποντο από τον Παπανικολάου για το 5-3

2'35'': Δεύτερο φάουλ του Γκιστ και πρώτο πρόβλημα για τον Πασκουάλ που τον αποσύρει βάζοντας τον Μπουρούση

2'20'': Τρίποντο από τον Παππά και 2-3.

1'40'': Αστοχεί και ο Σπανούλης

1:30'': Νέο άστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού

1'20'': Άστοχο τρίποντο του Γκιτς, αλλά επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ του Μιλουτίνοφ. 0/2 τρίποντα στην αρχή ο ΠΑΟ

1': 2-0 με φόλοου κάρφωμα του Μιλουτίνοφ

00:20'': Άστοχο τρίποντο του Γκέιμπριελ

21:00, Τζάμπολ στον τελικό των τελικών όπου θα κριθεί ο φετινός τίτλος

Οι αρχικές πεντάδες:
Ολυμπιακός: Σπανούλης, Μάντζαρης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ
Παναθηναϊκός: Φελντέιν, Τζέιμς, Γκέιμπριελ, Σίνγκλετον, Γκιτς

20:55: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων και πλέον μπαίνουμε στην τελική ευθεία για την έναρξη του αγώνα

20:50: Κατάμεστο το Στάδιο από 14.000 φίλους του Ολυμπιακού

20:43: Συνοδευόμενος από τους Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλο (όπως είχε συμβεί στον 4ο τελικό του ΟΑΚΑ) ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος πήγε στη θέση του δίπλα από τον πάγκο του Παναθηναϊκού

Η φετινή ήταν η 17 φορά που οι δύο αιώνιοι βρέθηκαν αντίπαλοι στη σειρά των τελικών της Basket League και η 12η συνεχόμενη!

Ο Παναθηναϊκός είχε πανηγυρίσει 10 φορές και ο Ολυμπιακός έξι.

Σ’ αυτές τις σειρές τελικών των αιωνίων το πιο σύνηθες είναι ο τίτλος να κρίνεται στις 5 νίκες καθώς αυτό έχει συμβεί 8 φορές.

Ήταν η 5η φορά που οι αιώνιοι οδηγήθηκαν σε 5ο ματς που θα έκρινε τον τίτλο στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό να έχει κερδίσει τις 3 προηγούμενες και τον Παναθηναϊκό 1.

Η δωδεκάδα του Ολυμπιακού: Γκριν, Μπιρτς, Γιανγκ, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης.

Η δωδεκάδα του Παναθηναϊκού: Σίνγκλετον, Ρίβερς, Τζέιμς, Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν, Γκιστ, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ, Μπουρούσης, Καλάθης

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ.κ Πηλοϊδης, Αναστόπουλος, Μάνος.