PROTOTHEMA

Ζωή

Επιλογή Κατηγορίας

Σύμφωνα με το NYU Langone School of Medicine της Νέας Υόρκης

Έρευνα που προκαλεί σοκ: Όταν πεθαίνουμε, γνωρίζουμε για λίγα δευτερόλεπτα ότι είμαστε νεκροί!

Οι ειδικοί εξέτασαν κάποιους ανθρώπους που υπέστησαν καρδιακή ανακοπή, δηλαδή κλινικά ήταν νεκροί, αλλά έπειτα επανήλθαν στη ζωή

Ο θάνατος είναι, αδιαμφισβήτητα, ο μεγαλύτερος φόβος του ανθρώπου. Αν νομίζατε, όμως,  ότι δεν μπορεί να γίνει ακόμα πιο τρομακτικός, κάνετε λάθος!


Σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα, οι νεκροί γνωρίζουν ότι έχουν πεθάνει, καθώς η συνείδησή τους λειτουργεί για κάποια δευτερόλεπτα ακόμα, ασχέτως αν το σώμα τους έχει σταματήσει να δείχνει κάποια σημάδια ζωής.

Στο συμπέρασμα αυτό κατέληξε ο επικεφαλής της έρευνας, Dr. Sam Parnia από το  NYU Langone School of Medicine της Νέας Υόρκης.

Ο Dr. Parnia μαζί με την ομάδα του εξέτασαν κάποιους ανθρώπους που υπέστησαν καρδιακή ανακοπή, δηλαδή κλινικά ήταν νεκροί, αλλά έπειτα επανήλθαν στη ζωή.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη μελέτη που έχει πραγματοποιηθεί ποτέ, για το αντικείμενο αυτό.

Μερικοί από αυτούς που είχαν συμμετάσχει στην έρευνα, ανέφεραν ότι είχαν πλήρη επίγνωση των συνομιλιών και των πραγμάτων που συνέβαιναν γύρω τους, ακόμα και μετά την ανακοίνωση των γιατρών, ότι ήταν νεκροί.

Ο θάνατος ορίζεται ως το σημείο στο οποίο η καρδιά δε χτυπά πλέον και η ροή του αίματος στον εγκέφαλο διακόπτεται.

Ο Dr. Parnia αναφέρει: «Τυπικά, ο χρόνος θανάτου σημειώνεται εκείνη τη στιγμή - όλα βασίζονται στη στιγμή που η καρδιά σταματάει» και συμπληρώνει: «Μόλις συμβεί αυτό, το αίμα δεν κυκλοφορεί πλέον στον εγκέφαλο, πράγμα που σημαίνει ότι η λειτουργία του εγκεφάλου σταματάει σχεδόν στιγμιαία».

Ωστόσο, σύμφωνα με την έρευνα, υπάρχουν στοιχεία που υποδηλώνουν ότι υπάρχει έκρηξη ενέργειας του εγκεφάλου, τη στιγμή που κάποιος πεθαίνει.

Το 2013 οι ερευνητές του Πανεπιστημίου του Μίσιγκαν εξέτασαν τα ηλεκτρικά σήματα μέσα στους εγκέφαλους εννέα αναισθητοποιημένων αρουραίων με επαγόμενη καρδιακή προσβολή.

Οι ερευνητές παρατήρησαν δραστηριότητα που συνδεόταν με μια «κατάσταση σε εγρήγορση» στη σύντομη περίοδο μετά τον κλινικό θάνατο.





Δείτε βίντεο: Έρευνα σοκ: Όταν πεθαίνουμε, γνωρίζουμε ότι είμαστε νεκροί!

Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Αγύριγο κεφάλι 20/10/201714:15

Και μετά σου λένε κάποιοι ΕΦΕΤΖΗΔΕΣ-ΦΑΣΙΣΤΕΣ- συνήθως ΑΝΟΗΤΟΙ, ότι να ...βάλλουμε τον Ιατρό να κάνει "ευθανασία" δηλ. ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ του ασθενούς.___________Ο οιοσδήποτε ασθενής, όταν εισέρχεται σε Νοσοκομείο, εισέρχεται ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ!_________Ασχέτως τι θα προκύψει από την μετεξέλιξη της ασθενείας του!

Απάντηση
frixos20/10/201713:04

Γιατί στεναχωριέστε αγαπουλες μου για το αν υπάρχει ψυχή,μετά θάνατο ζωή ή αν γινόμαστε μόνο χώμα.Ευτυχώς θα δοθεί σε όλους μας η ευκαιρία να το ανακαλύψουμε σε πρώτο πρόσωπο....και τότε θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος,για όλους μας,με το καλό

Απάντηση
Απορία.20/10/201710:58

Διαβάζοντας τόσο το άρθρο όσο και τα σχόλια των αναγνωστών,παίρνω το θάρρος να θέσω ένα ερώτημα. Το 2004 τον Ιούλιο,κορυφώθηκε μια πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρισκόμουν.Η κατάθλιψή μου είχε ξεπεράσει κάθε όριο. Αποφάσισα να δώσω τέλος στην ζωή μου.Ήπια πολλά χάπια,αλκοόλ και μισοέκοψα τις φλέβες μου.Μην μπω σε λεπτομέρειες αλλά με πρόλαβαν.Ήρθε ασθενοφόρο κι έπεσα σε κώμα με το που με έβαλαν μέσα.Μου έκαναν 4 πλύσεις στομάχου,αντιβιώσεις και πλήρως διασωληνωμένο με έβαλαν στην εντατική στο Νιμιτς Στρατιωτικο Νοσοκομειο με πίεση στο 5.Η απαισιοδοξία ήταν διάχυτη και οι ελπίδες λίγες.Το μόνο που έδινε μια ελπίδα ήταν η δύναμη της καρδιάς μου που οφειλόταν στην χρόνια ενασχόληση μου με την γυμναστική.Πριν ξυπνήσω είδα το εξής όραμα.Ήμουν στον βυθό μιας θάλασσας,με τα καθημερινά μου ρούχα,χωρίς όμως να βρέχομαι.Ήμουν στατικός,ακίνητος και με τα χέρια μου πίσω.Κοίταγα το φως του ήλιου και τις ζάρες της θάλασσας από τον βυθό.Ξαφνικά,όλο αυτό το τοπίο σκοτεινιάζει και-κυριολεκτικά-σκίζει την θάλασσα ένα τεράστιο ανδρικό χέρι με χώμα σε διάφορα σημεία του.Ήταν πραγματικά πολύ μεγάλο χέρι.Με πιάνει από το μπράτσο σφιχτά και αρχίζει να με ανεβάζει πάνω.Με το ανέβασμα άνοιξα και τα μάτια μου στην εντατική,όπου όλοι οι γιατροί πανηγύριζαν.Η απορία μου έγκειται στο ποιο ήταν πιθανώς αυτό το χέρι;;

Απάντηση
Δημητρης20/10/201714:03

Ηταν το χέρι του Θεού που σε γύρισε πισω στην ζωή.Εισαι τυχερος. Αλλιως θα ειχες προχορήσει στην κόλαση! Κυριως οι αυτοχειρες βρισκουνε φρικτή κόλαση! Δες στο youtube το βιντεο ''ειδα τον αλλο κοσμο'' την μαρτυρια με τον ρωσο Αντρεα που νεκράναστήθηκε και ειδε τον αλλο κομσο......ειδε και οσους αυτοκτονουνε στην κολαση και σε τι κατασταση βρίσκονται.

Απάντηση
@Απορία.10:5820/10/201713:05

Φως φανάρι ότι ήταν το χέρι της εφορίας. Για τα υπόλοιπα μελέτησε ένα ονειροκρίτη. Πάντως σίγουρα δεν είχες πεθάνει γιατί οι γιατροί πάλευαν να σε σώσουν στην εντατική. Κανείς δεν έχει γυρίσει από το θάνατο. Αναφέρουν μόνο το Λάζαρο και το Χριστό, αλλά δεν αναφέρεται να τους είχαν τεστ για την εγκεφαλική λειτουργία (αν δηλαδή είχαν λειτουργία στελέχους που η νέκρωσή του καθορίζει το θάνατο επιστημονικά, και όχι το σταμάτημα της καρδιάς που συμβαίνει ακόμη και σε επεμβάσεις καρδιάς αλλά την επαναλειτουργούν οι αναισθησιολόγοι). Τώρα αυτά τα "οράματα" που βλέπουν διάφοροι είναι η παραγωγή διαφόρων ορμονών από τον εγκέφαλο σε μια προσπάθεια άμυνας του οργανισμού, καθότι προσπαθεί να στείλει οξυγόνο στα ευγενή όργανα και μόνο σε αυτά δηλ. εγκέφαλο (πρωτίστως)-καρδιά (δευτερευόντως) (θα διερευνηθούν επακριβώς όλα αυτά μετά από κάποια χρόνια καθώς η τεχνολογία βελτιώνεται).

Απάντηση