PROTOTHEMA

Κόσμος

Αποκάλυψη-βόμβα

Η Βρετανία πούλησε χημικά στη Συρία

Η Βρετανία πούλησε χημικά στη Συρία
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Η προμήθεια έγινε τον περασμένο Ιανουάριο, δέκα μήνες μετά την έναρξη του συριακού εμφυλίου- Βρετανοί πολιτικοί ζητούν εξηγήσεις από τον Ντέιβιντ Κάμερον

Βόμβα μεγατόνων στη Βρετανία μετά την αποκάλυψη βρετανικής εφημερίδας ότι το Λονδίνο είχε προμηθεύσει με χημικά τη Δαμασκό, τον περασμένο Ιανουάριο, δηλαδή δέκα μήνες μετά την έναρξη του συριακού εμφυλίου. Την ίδια ώρα, Γάλλοι πράκτορες υποστηρίζουν ότι το χημικό οπλοστάσιο του Μπασάρ Αλ Ασαντ διαθέτει χίλιους τόνους νευροπαραλυτικών αερίων (και σαρίν).

Τις τελευταίες ώρες έχει ξεσπάσει σάλος στη Βρετανία μετά την αποκάλυψη της κυριακάτικης εφημερίδας "Mail" ότι η κυβέρνηση του Λονδίνου επέτρεψε στη Δαμασκό να προμηθευτεί χημικά τον περασμένο Ιανουάριο. Βρετανοί πολιτικοί ζητούν εξηγήσεις από τον πρωθυπουργό της χώρας, Ντέιβιντ Κάμερον με αφορμή το σχετικό δημοσίευμα, σύμφωνα με το οποίο

η Βρετανία εξήγαγε χημικά στο καθεστώς του Μπαράρ Αλ Ασαντ δέκα μήνες αφότου ξεκίνησε η αιματοχυσία στη χώρα.

"Η Βρετανία επέτρεψε σε εταιρίες να πουλήσουν χημικά στη Συρία τα οποία μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για την παρασκευή νευροπαραλυτικών αερίων. Η κυβέρνηση του Λονδίνου χορήγησε άδειες για εξαγωγές φθοριούχου κάλιου και φθοριούχου νάτριου. Οι άδειες ανακλήθηκαν έξι μήνες αργότερα, όταν η Ε.Ε έδωσε το πράσινο φως για την επιβολή κυρώσεων κατά του καθεστώτος Ασαντ", γράφει το δημοσίευμα της κυριακάτικης "Mail".

Κι ενώ η καταψήφιση από την Βουλή των Κοινοτήτων της πρότασης Κάμερον για ανάληψη στρατιωτικής δράσης κατά του Σύρου προέδρου λειτουργεί ως "σανίδα σωτηρίας" για τον Βρετανό πρωθυπουργό, ο βρετανικός Τύπος σχολιάζει σήμερα ότι ο ένοικος της Ντάουνινγκ Στριτ θα βρεθεί εκ νέου σε δεινή θέση καλούμενος να απολογηθεί στους συμπολίτες του για το περιεχόμενο του σχετικού δημοσιεύματος.

Στο μεταξύ, η ίδια εφημερίδα, επικαλούμενη τις γαλλικές μυστικές υπηρεσίες, αποκαλύπτει το μέγεθος του χημικού οπλοστασίου του Ασαντ. Σύμφωνα με το σχετικό δημοσίευμα, η κυβέρνηση της Δαμασκού έχει στη «φαρέτρα» της χίλιους τόνους νευροπαραλυτικών αερίων, όπως υποστηρίζουν Γάλλοι πράκτορες. Η αποκάλυψη αυτή έρχεται λίγες ώρες μετά την ανακοίνωση του Αμερικανού υπουργού Εξωτερικών, Τζον Κέρι, ότι η Ουάσινγκτον διαθέτει αδιαμφισβήτητα στοιχεία για χρήση του νευροπαραλυτικού αερίου σαρίν από την κυβέρνηση Ασαντ.

Θρασύβουλος02/09/201318:28

Σιγά την αποκάλυψη.... Υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι οι βόμβες φυτρώνουν με τα μανιτάρια και τα σπαράγγια και πάνε οι απανταχού πολεμοχαρείς και τις μαζεύουν;;;; Δουλευόμαστε;;;;

Απάντηση
ΜΑΚΗΣ02/09/201316:58

Τώρα εξηγούνται όλα.......

Απάντηση
Dimitris02/09/201314:37

Σύμφωνα με την λογική του ΝΑΤΟ και της Γενεύης ΙΙ θα πρέπει οι συμμαχικες δυνάμεις να βομβαρδίσουν το Λονδίνο. Μάλιστα με βόμβες απεμπλουτισμένου ουρανίου, όπως είχαν ρίξει στην Σερβία, στο Ιρακ, στο Αφγανιστάν, κλπ.

Απάντηση
Bellerophon02/09/201313:36

Αν ο Άσαντ είναι μία φορά εγκληματίας κατά της ανθρωπότητας, αυτοί που τον προμηθεύουν με τα όπλα των εγκλημάτων είναι πολλαπλώς εγκληματίες κατά της ανθρωπότητας!! Καταλάβατε γιατί λένε σθεναρά όχι για επέμβαση στη Συρία, οι κ.κ. Πούτιν και Κάμερον??

Απάντηση
SAKIS02/09/201315:09

καλα τυπικος μα@@@ας ελληνας αμερικανακη εβραιοσκυλο!!!!

Απάντηση
@ΝΙΚΟΣ197302/09/201313:0402/09/201313:29

Εσυ δεν εισαι γεννηθεις το 1973, αλλα μαλλον το 2003. Και διαβαζεις πολλα αμερικανικα κομικς.

Απάντηση
Αποκαλυψη...02/09/201313:09

προφανως και απο καπου τα αγοραζε η Συρια για να τα φτιαχνει ..και προφανως οπως αγοραζει οπλα απο την Ρωσια για να σκοτωνει αμαχους ετσι αγοραζει και απο την Μεγαλη Βρετανια... το θεμα ειναι αν ειναι τυχαίο που είπαν οχι σε επιθεση οι Βρετανοι ...που προφανως και δεν ειναι !!!!

Απάντηση
Ορφ02/09/201312:31

Κύριε Ομπάμα μιας και είστε οι νταβατζήδες του κόσμου αντι να πάτα κατά την Συρία μήπως είναι προτιμότερο να αλλάξετε ρότα και να πάτε κατά την Βρετανία;

Απάντηση
freeman02/09/201316:56

μαλ@@@κιες!για αλλη μια φορα διαπιστωνω ποσο απληροφορητοι ειναι οι ελληνες!μαλλον για αυτο τρωνε τοσο αμερικανικο κουτοχορτο!Γεωργια (την χωρα του καυκασου εννοω)30 αυγουστου 2013.την τριτη 27 αυγουστου 2013 ο γνωστος αμερικανος ειδικος σε θεματα πολιτικης ερευνας ο αρχισυντακτης εκδοτης των πρωην εργαζομενων τοτ State Department και των μυστικων υπηρεσιων οι Βετερανοι Σημερα (Vetreans Today)ο Gordon Duff δημοσιευσε ενα αρθρο(οι εργολαβοι των ΗΠΑ μια χημικη επιθεση κατα της Συριας)και βιντεο με τιτλο στην επιθεση με χημικα οπλα κατα της Συριας ο τακτικος Συριακος στρατος δεν εμπλεκεται(Syrian gaz attack proof Syrian army has no ivolvement)στο οποιο συγκεκριμενα αναφερετα:το βιντεο το οποιο βλεπετε εχει τραβηχτει στην Συρια.απεικονοζονται χημικα οπλα τα οποια ειχαν διαβιβαστει απο την Γεωργια.πισω απο ολα αυτα ειναι η Αμερικη.ο jack kem ειναι εκεινος ο ανθρωπος με την βοηθεια του οποιου αυτα τα οπλα ειχα παραδοθει στην Συρια απο την Γεωργια μεσα απο το εδαφος της Τουρκιας με την βοηθεια της Αμερικης!κοιταξτε αυτο το οπλο,κοιταξτε πως ενεργοποιειτε(λεγεται στο βιντεο).το προγραμμα των χημικων οπλων των ΗΠΑ το WMDC παρεχει με οπλα μαζικης καταστροφης τους ανταρτες της Συριας.η ερευνητικη ομαδα ανακαλυψε την παραδοση των χημικων οπλω απο την ελεγχομενη απο την Αμερικη περιοχη της Γεωργιας.τα χημικα οπλα παρακολουθουνταν απο την Γεωγρια και περοχονταν στους τρομοκρατες της Al Gaeda στα εδαφη της Συριας με την βοηθεια τουρκικων μοναδων στρατου.οι δημοσιογραφοι Jeffrey Silverman και Lika Mashiashvili ανακαλυψαν μυστικες παρανομες δραστηριοτητες στο ελεγχομενο απο της ΗΠΑ αργαστηριο (CPHRL)στο προαστιο της Τυφλιδας στο χωριο Alekseevka-Gruzinform.

Απάντηση
ee02/09/201315:30

οι αμερικανοι δε χρειαζονται δασκαλο ειναι οι πρωτοι διδαξαντες,μηπως θελεις ν αρχισω ν'απαριθμω?βρες ενα μερος του πλανητη που δεν εχουν επεμβει.

Απάντηση
takis02/09/201312:12

δεν τους άρεσε τους Αμερικάνους ότι έκανε πίσω ο Κάμερον...

Απάντηση
Βρε βρε βρε02/09/201311:59

Καλώς τα τα παιδιά.... καλώς τα 3-0.... Που θέλαν να κάνουν και ντου για τη ρίψη χημικών.... οι αθώοι....

Απάντηση
crimson02/09/201311:54

Ο προπάππους του πλούσιος 'Εβραιος τραπεζίτης παρακαλώ,με το επίθετο Levite. Του γνωστού γένους Levy από τις 12 φυλές του Ισραήλ. Άσπαστηκε τον Χριστιανισμό μόνο και μόνο για να εξαπατήσει τους goyim δηλαδή τους μη Εβραίους!! Έχουμε και εμείς εδώ τέτοιους κρυπτο-ιουδαίους. Ραγκούσης(Saragousi),Χριστοφιδοπούλου(Κοεν),Ροζάκης(Ροζενσταιν),Σημίτης(Ααρον Αβουρί). Άκομα και για τον Τσίπρα ακούγονται διάφορα αφού όλα τα μέλη της οικογένειας του ειναι άθεα και μισούν οτιδήποτε Ελληνικό.

Απάντηση
SAVAS02/09/201315:17

ΕΛΑ ΤΟ ΠΕΣ ΠΑΛΙ.....Η ΕΒΡΑΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ...!!!!!!! ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΘΩΕΣ ...... ΤΩΡΑ ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ??????? ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΠΟΥΛΗΣΕ Η ΑΓΓΛΙΑ ΧΗΜΙΚΑ ....ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ .....ΚΑΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΕΣ..... ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΩ ΟΠΩΣ ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΕΙΣΕΒΑΛΑΝ ΣΤΟ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΦΤΑΙΓΑΝ Ε???

Απάντηση
ΝΙΚΟΣ197302/09/201312:59

Ιουδαιοχριστιανοι δεν ειμαστε και εμεις?Στον θεο του Αβρααμ,Ισαακ,Ιακωβ δεν πιστευουμε?

Απάντηση