PROTOTHEMA

Σπορ

Έκανε το «τρεμπλ» μετά το χρυσό σε Ολυμπιακούς και Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Πρώτη στον κόσμο ξανά η Στεφανίδη: Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο του Λονδίνου

Πρώτη στον κόσμο ξανά η Στεφανίδη: Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο του Λονδίνου

«Καθάρισε» την πρώτη θέση με άλμα στα 4,82μ. και τρέλανε κόσμο περνώντας με την πρώτη τα 4,91μ. - Δεύτερη η Αμερικανίδα Μόρις με άλμα 4,75μ. - Τη Δευτέρα στις 20:10 η απονομή της Κατερίνας

Άλλη μια λαμπρή σελίδα στην προσωπική της ιστορία και στην ιστορία του ελληνικού στίβου έγραψε το βράδυ της Κυριακής η Κατερίνα Στεφανίδη, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου και έτσι έκανε ένα ιδιότυπο «τρεμπλ» καθώς έγινε η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που κατακτά χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.


Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο «κλείδωσε» την πρώτη θέση με άλμα στα 4,82μ. και... τρέλανε κόσμο, περνώντας με την πρώτη τα 4,91μ. 




Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Αμερικανίδα Σάντι Μόρις, η οποία προσπάθησε να περάσει τα 4,89μ. χωρίς όμως επιτυχία αφήνοντας τα 4,82μ. μετά το πρώτο αποτυχημένο της άλμα.

Η παγκόσμια, πλέον, πρωταθλήτρια έδειξε, μάλιστα, και την απόλυτη κυριαρχία της συνεχίζοντας τις προσπάθειές της και στα 4,91μ. περνώντας τον πήχη. Έτσι πλέον έχει ξανά την καλύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο ενώ κατέρριψε και το πανελλήνιο πρωτάθλημα που ήταν στα 4,90μ. Δείχνοντας, δε, ότι τα όνειρά της και η πίστη στις δυνάμεις της δεν έχουν «ταβάνι» επιχείρησε τρεις φορές και στα 5.02μ. αλλά - αυτή τη φορά - οι προσπάθειες της δεν ευοδώθηκαν.



Το χρυσό σε ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ήταν το μοναδικό που έλειπε από το παλμαρέ της Ελληνίδας επικοντρίστριας η οποία το 2016 αναδείχθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης στο Ρίο ενώ έχει κατακτήσει πρωτιές και σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ανοιχτού (2016, Άμστερνταμ) και κλειστού στίβου (2017).

Μέχρι σήμερα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα είχε κατακτήσει μόνο την τρίτη θέση στην προηγούμενη διοργάνωση το 2016.

Η Στεφανίδη έχει πάρει και μια δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2014 και στο Ευρωπαϊκο Πρωτάθλημα Κλειστού το 2015.

Η απονομή του χρυσού μεταλλίου στην Ελληνίδα παγκόσμια πρωταθλήτρια θα γίνει τη Δευτέρα στις 20:10.
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Χψω08/08/201701:27

Είδατε ρε παρτάλια ρισυζάκια άχρηστα, είδατε τι έκανε όταν ήταν πλέον σίγουρη ότι θα βγει πρώτη; Τη σημαία πήγε και πήρε, τη γύρισε σωστά, και τυλίχτηκε μέσα της!!!! Νοιώσατε λίγο συγκίνηση όταν ακούστηκε ο εθνικός ύμνος απόψε; Ανατριχιάσατε; Υγράνθηκαν τα μάτια σας, ρεεεε ανθέλληνες;

Απάντηση
stpt08/08/201700:22

Συγχαρητήρια!!!Μιλάμε γιά απίστευτη αθλήτρια,τη μεγαλύτερη που έβγαλε η χώρα μας κατά την προσωπική μου άποψη.Δε θα ήθελα να μπλέξω την πολιτική σε ένα τόσο όμορφο αθλητικό θέμα όμως ορισμένες δηλώσεις και σχόλια μπορούν να σε εξοργίσουν στο δευτερόλεπτο.Όλοι αυτοί που δηλώνουν οτι η αριστεία είναι ρετσινιά μήπως θα είναι οι πρώτοι που θα ευχηθούν μόλις συναντήσουν την πρωταθλήτρια μας; Αυτό δεν είναι μέγιστη μορφή υποκρισίας και κοροιδίας; Θα έχουν το θάρρος να πουν μπροστά στη Στεφανίδη οτι "η επιτυχία της είναι ασήμαντη",οτι "δεν πρέπει να υπάρχουν άριστοι", οτι "δεν πρέπει να φοράει το εθνόσημο ή να κρατάει τη σημαία" και όλες τις ιδεοληπτικές μπαρούφες που πρεσβεύουν; Γιατί αν δεν το κάνουν πολύ απλά θα χαρακτηριστούν απλά ως θρασύδειλοι,αναξιόπιστοι και γλύφτες.Το μοναδικό πράγμα που έχω να πω είναι πως γιά να πάμε μπροστά θα πρέπει ο καθένας από εμάς να αφήσει στην άκρη όλες τις πολιτικές του προτιμήσεις και ιδεολογίες, να αγαπήσει πραγματικά τον τόπο του, να προσπαθήσει να γίνεται καλύτερος σε αυτό που κάνει και το βασικότερο να βελτιώνεται κάθε μέρα ως άνθρωπος, όπως ένας αθλητής κάνει προπόνηση κάθε μέρα γιά να βελτιωθεί.

Απάντηση
Αγύριγο κεφάλι 07/08/201715:18

ΔΕΝ ευχαριστώ ΚΑΝΕΝΑΝ που δουλεύει γιά τον εαυτό ΤΟΥ!..

Απάντηση
Αγύριγο κεφάλι 07/08/201715:17

ΕΙΡΗΝΗ και ΑΓΑΠΗ και συναδέλφωση όλων των ανθρώπων της Γης. Xωρίς περιορισμούς, Χωρίς εθνικούς ΕΓΩΙΣΜΟΥΣ, χωρίς σύνορα! Προς ΤΑ ΕΚΕΙ κάποτε θα βαδίσωμεν ΑΠΑΝΤΕΣ! _____Γιατί να είμαι "εθνικά υπερήφανος" γιά τα μετάλλια που κέρδισαν ...ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ, την στιγμή μάλιστα που υπάρχουν άνθρωποι Έλληνες που ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ και ΔΕΝ έχουν τα αναγκαία; Είναι δυνατόν να λέω ότι είμαι "εθνικά υπερήφανος" κατόπιν τούτου; ____(Είμαι ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ από την εποχή ΜΟΥ, ΠΑΝΤΟΤΕ!)._____________Δεν πρόκειται να απαντήσω προς ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ αηδίες και προς Ουγκάνους ΦΑΣΙΣΤΕΣ.

Απάντηση
κακιά ψυχή! 08/08/201701:33

Μόνο αυτό! Σε λυπάμαι!

Απάντηση
Πω πω κόμπλεξ07/08/201718:55

Αυτοί οι Τζαμαϊκανοί φασίστες που είναι περήφανοι για τον Μπολτ, δεν μπορώ να τους καταλάβω... Εδώ δεν έχουν να φάνε, ο Μπολτ τους μάρανε. Οι φασίστες οι Αιθίοπες που λιμοκτονούν και έχουν φτιάξει στάδιο σε κάποιον Αμπέμπε Μπικίλα τι σου λέει; Το ότι ας πούμε τα Ελληνόπουλα είναι τα πιο παχύσαρκα παιδιά στην Ευρώπη, δεν είναι λόγος να προβάλλουμε τον αθλητισμό... Ξέρω, ξέρω.... Οι άνθρωποι πεινάνε και δεν έχουν λεφτά ν' ασχοληθούν με τον αθλητισμό. Ενώ οι Λευκορώσοι, οι Μολδαβοί και οι Βούλγαροι έχουν πάρα πολλά λεφτά!!! Κι αν δούμε τα Ελληνόπουλα στα σχολεία με τις μαγούλες, σίγουρα δε λες ότι πεινάνε. Εμείς οι υπόλοιποι είμαστε περήφανοι γιατί προβάλλεται η χώρα μας στο εξωτερικό στον τομέα του αθλητισμού και τα παιδιά μαθαίνουν για τον στίβο και ίσως θελήσουν ν' ασχοληθούν με το άθλημα. Επίσης υπάρχουν και ΑΜΕΑ στον αθλητισμό και η διάκρισή τους δίνει κουράγιο στους ανθρώπους με τα ίδια προβλήματα, ενώ παράλληλα μας μαθαίνει να μην αποκλείουμε κανέναν. Εσύ αν θες μην είσαι περήφανος. Δεν μπορώ να σου επιβάλω να σκέφτεσαι όπως εγώ, ούτε εσύ στους υπόλοιπους να σκέφτονται όπως εσύ. Το να θες όλοι να υιοθετήσουν τον δικό σου τρόπο σκέψης, είναι φασισμός. Κάθεσαι όλη την ώρα σαν γερογάιδαρος και σχολιάζεις στο ΠΘ. Το οποίο λέει πολλά για τη φυσική σου κατάσταση και τη ζήλεια που νιώθεις για τους ανθρώπους που γυμνάζονται. Η αλήθεια είναι ότι η κοινωνία, οι γυναίκες, οι εργοδότες, αλλιώς αντιμετωπίζουν έναν που έχει χόμπι το μπάσκετ και αλλιώς έναν που κάνει καθιστική ζωή. Λέει πολλά για το χαρακτήρα σου το πώς διαθέτεις τον ελεύθερο χρόνο σου. Αλήθεια εσύ με τι άθλημα ασχολείσαι; Κουτσομπολιό στο διαδίκτυο; Τηλεόραση; Παραγγελία πιτόγυρων; Φαίνεται ότι έχεις κόμπλεξ με το σώμα σου και τον αθλητισμό γενικότερα. Μάλλον είσαι εκείνο το παιδί που δεν έπαιξε ποτέ μπάλα στην αυλή του σχολείου, γιατί οι συμμαθητές του δεν το ήθελαν στην ομάδα τους. Τώρα που είναι Αύγουστος, πάρε μια μπάλα και πήγαινε να παίξεις στο προαύλιο ενός σχολείου, μπας και φύγει από μέσα σου το κόμπλεξ.

Απάντηση