Νίκησε την Ρωσία (62-58) και προκρίθηκε στους «8» του Eurobasket η Εθνική Γυναικών!

Την πρώτη επίσημη νίκη κόντρα στην Ρωσία και την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Eurobasket Γυναικών πανηγύρισε η Ελλάδα - Κορυφαία η Καλτσίδου (24π., 9ρ.)

Το τέλος της αναμέτρησης με την Ρωσία βρήκε τις παίκτριες της Ελλάδας να ξεσπούν σε τρελούς πανηγυρισμούς!

Η Εθνική Γυναικών πανηγύρισε την πρώτη επίσημη νίκη της κόντρα στην Ρωσία (58-62) και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Τουρκία (22/06, 16:30).

Με το ίδιο πάθος που έδειξαν και στους προηγούμενους αγώνες, τα κορίτσια της Ελλάδας χαμογέλασαν στο τέλος, παρά το γεγονός ότι οι αντίπαλες πλησίασαν αρκετά προς το φινάλε (56-59, 39').

Κορυφαία η Καλτσίδου, που μέτρησε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ακολούθησε η Μάλτση με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από τις ηττημένες, η Βάντεβα μέτρησε 18 πόντους, 11 η Μπελιάκοβα και 10 η Μάιγκα.

Με την έναρξη του ματς, η Ρωσία είχε ένα μικρό προβάδισμα (7-3, 3'), το οποίο διατήρησε (13-7, 7'), αλλά όχι για πολύ. Νικολοπούλου, Σπανού και η Μάλτση με το φοβερό τρίποντο στην εκπνοή της πρώτης περιόδου έδωσαν το... πάνω χέρι στην Ελλάδα (15-19, 10').

Η αστοχία της Εθνικής στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε το δικαίωμα στις αντίπαλες να κάνουν σερί 8-0 (23-19, 14'), για να φτάσει στο +6, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο (30-24, 19'). Η Μάλτση μείωσε σε 32-28 στο 20', με τη Ρωσία να υπερτερεί κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ (25 έναντι 17).

Με την αρχή της τρίτης περιόδου, Σπανού και Καλτσίδου μπήκαν... ζεστές κι έκαναν το 32-34 (22'), ενώ με το σκορ στο 34-36, η Ρωσία έχασε την Ζέντικ, καθώς έπεσε άτσαλα στο παρκέ μετά από μια φάση με την Σπυριδοπούλου. Με το επιμέρους στο 22-4 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελλάδα έφτασε σε διψήφια διαφορά (36-50, 30') κι έθεσε τις βάσεις για νίκη.

Λίγο αργότερα, η Ελλάδα έφτασε στο +17 (38-55, 33'), αλλά η Ρωσία κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους (52-57, 38'), για να πλησιάσει 38'' πριν το φινάλε η Μάιγκα στο 56-59. Οι παίκτριες του Κεραμιδά έμειναν ψύχραιμες, έστειλαν σε βολές τις αντίπαλες και η Μάλτση επισφράγισε το τελικό 58-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 58-62.