PROTOTHEMA

Πολιτική

Σύμφωνα με τη φορολογική του δήλωση

Ο Λιάπης έπαιρνε ΕΚΑΣ!

Ο Λιάπης έπαιρνε ΕΚΑΣ!

Από την πλευρά του ο πρώην υπουργός μιλάει για τυπογραφικό λάθος και αβλεψία του λογιστή του...

Επίδομα Κοινωνικής αλληλεγγύης ελάμβανε ο Μιχάλης Λιάπης το 2008, ενώ ήταν υπουργός Πολιτισμού, τουλάχιστον όπως φαίνεται στη φορολογική του δήλωση.

Συγκεκριμένα και σύμφωνα με το OpinionPost.gr, ο κ. Λιάπης, στη φορολογική του δήλωση για το οικονομικό έτος 2009 αναφέρει ότι εισέπραξε «καθαρό ποσό επιδόματος κοινωνικής αλληλεγγύης (ΕΚΑΣ)» 6.434,49 ευρώ. Επίσης αναφέρεται το ποσό της βουλευτικής αποζημίωσης για το έτος 2008: «Άθροισμα καθαρών εισοδημάτων, που φορολογούνται με το ζ’ ψήφισμα (βουλευτές – δικαστές)»: 35.308,20 ευρώ (εκείνη την περίοδο οι βουλευτές φορολογούνταν μόνο για το μισό του βουλευτικού μισθού τους!). Και δεν είναι τα μόνα εισοδήματα καθώς όπως φαίνεται δήλωσε από «μισθούς, ημερομίσθια κτλ» 13.740,96 ευρώ, ενώ από «επικουρικές συντάξεις, μερίσματα κτλ» 17.584,59 ευρώ και από εκμίσθωση κατοικιών 27.400 ευρώ! Αναφέρεται επίσης ένα ποσό 70.000 ευρώ που προέρχεται από «διάθεση περιουσιακών στοιχείων, εισαγωγή συναλλάγματος, δάνεια, δωρεές κλπ».

Από την πλευρά του ο πρώην υπουργός μιλάει για τυπογραφικό λάθος και αβλεψία του λογιστή του.


panagiotis09/03/201112:59

σε παρακαλώ θεέ μου, το 2011 ας διαλυθεί η "δημοκρατία"... προτιμώ να είμαι ένα με την γη παρά κάτω από αυτή.

Απάντηση
KATSARIDAKIAS06/03/201109:03

Από την siemens για τον ΟΣΕ, τι να χει πάρει ,δεν μας λέτε. Ακης Ν2 είναι το λαμόγιο.

Απάντηση
ΓΙΑΤΙ CHR?S 06/03/201100:00

CHR?S | 04/03/2011 19:19Απλά πείτε μου πού μένει και τι διαδρομή κάνει κάθε μέρα!... :-)ΓΙΑΤΙ ΡΕ CHR?S Ταξι εχεις και θες να παρεις πελατη με ΕΚΑΣ,να προσφερεις κοινωνικο εργο και να τον μεταφερεις τζαμπα;; Οχι γιατι αν ειναι ετσι ,αφησε το τηλ σου μπας και σε χρειαστει η μανα μου ,γιατι και αυτη το ΕΚΑΣ παιρνει και το μπουρμπουαρ απο το παιδακι της,απο μενα δηλ. λυπησου εμενα μεγαλε! Η ΜΗΠΩΣ να την πηγαινα να την αφηνα στην πορτα του Λιαπη ,να ανοιξει αυτος να βγει και να την χωθει η μανα μου μεσα ,να του κατσικωθει εκει και να μην το κουναει με τιποτα,μεχρι να την αναλαβει αυτος.. να την συντηρει με το ..ΕΚΑΣ του.ισως και να την ..μητροθετησει στο τελος (κατα το υιοθετησει) κι''ολας, γιατι χρονια ολοκληρα τον συμπαθει.και μεχει πρηξει...ΚΑΙ τι ..λεβεντης..(κι ας ειμαι εγω το καμαρι της 10 ποντους λεβεντοτερος του )και''κοιτα κοιτα περπατημα..κοιτα κορμοστασια ..το ΠΑΙΔΙ (κι ας ειμαι εγω το καμαρι της 10 χρονια νεωτερος)ΚΑΙ '''που ειναι το ΠΑΙΔΙ ..ανησυχω..,δεν το βλεπω τελευταια..να παθε τιποτα;;'',..ΕΣΥ(υποτιμητικα) ΔΕΝ μπορεις να μαθεις τι κανει Ε;;;''ΑΣΕ ρε φιλε τι τραβαω ..Κι εδω και κανα χρονο που εχει παθει Αλτσχαιμερ,καθομαι συνεχως και τις λεω τις ..πομπες του ,ετσι για να ..εκδικηθω αυτον ,αλλα αυτη ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ να ειναι..αλλου,δηθεν ταχα μου..και τωρα που της ειπα τα νεα με το ΕΚΑΣ ,γυρναει ,με κοιταει εντρομη και μου λεει '''τι λες Μιχαλη μου;;Αυτα σου κανουνε παιδακι μου;;να προσεχεις αγορι μου .ΣΕ ζηλευουνε ΜΙΧΑΛΗ ΜΟΥ!!ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ οτι ΔΕΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΙΧΑΛΗ.ΑΝΤΩΝΗ ΜΕ ΛΕΝΕ ,το σοι μου μεσα,ΑΝΤΩΝΗΗ ! Μωρε ΘΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΩ !Του ..αξιζει! Ασε που μπορει εκεινον να τον λεει ΑΝΤΩΝΗ,να βγαλω επιτελους το ..αχτι μου..

Απάντηση
ΚΑΙ ΕΓΩ 05/03/201112:56

Κωσταντίνος Αυδίκος | 05/03/2011 05:37!ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ;;;ΕΝΩΝΩ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΕΝΤΟΡΕΙΕΣ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΕ ΕΥΗΚΟΑ ΩΤΑ ΑΡΜΟΔΙΩΝ .ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΦΥΠΝΙΣΟΥΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ,ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ! ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ!!!

Απάντηση