PROTOTHEMA

Πολιτική

Σύμφωνα με τη φορολογική του δήλωση

Ο Λιάπης έπαιρνε ΕΚΑΣ!

Ο Λιάπης έπαιρνε ΕΚΑΣ!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Από την πλευρά του ο πρώην υπουργός μιλάει για τυπογραφικό λάθος και αβλεψία του λογιστή του...

Επίδομα Κοινωνικής αλληλεγγύης ελάμβανε ο Μιχάλης Λιάπης το 2008, ενώ ήταν υπουργός Πολιτισμού, τουλάχιστον όπως φαίνεται στη φορολογική του δήλωση.

Συγκεκριμένα και σύμφωνα με το OpinionPost.gr, ο κ. Λιάπης, στη φορολογική του δήλωση για το οικονομικό έτος 2009 αναφέρει ότι εισέπραξε «καθαρό ποσό επιδόματος κοινωνικής αλληλεγγύης (ΕΚΑΣ)» 6.434,49 ευρώ. Επίσης αναφέρεται το ποσό της βουλευτικής αποζημίωσης για το έτος 2008: «Άθροισμα καθαρών εισοδημάτων, που φορολογούνται με το ζ’ ψήφισμα (βουλευτές – δικαστές)»: 35.308,20 ευρώ (εκείνη την περίοδο οι βουλευτές φορολογούνταν μόνο για το μισό του βουλευτικού μισθού τους!). Και δεν είναι τα μόνα εισοδήματα καθώς όπως φαίνεται δήλωσε από «μισθούς, ημερομίσθια κτλ» 13.740,96 ευρώ, ενώ από «επικουρικές συντάξεις, μερίσματα κτλ» 17.584,59 ευρώ και από εκμίσθωση κατοικιών 27.400 ευρώ! Αναφέρεται επίσης ένα ποσό 70.000 ευρώ που προέρχεται από «διάθεση περιουσιακών στοιχείων, εισαγωγή συναλλάγματος, δάνεια, δωρεές κλπ».

Από την πλευρά του ο πρώην υπουργός μιλάει για τυπογραφικό λάθος και αβλεψία του λογιστή του.


panagiotis09/03/201112:59

σε παρακαλώ θεέ μου, το 2011 ας διαλυθεί η "δημοκρατία"... προτιμώ να είμαι ένα με την γη παρά κάτω από αυτή.

Απάντηση
KATSARIDAKIAS06/03/201109:03

Από την siemens για τον ΟΣΕ, τι να χει πάρει ,δεν μας λέτε. Ακης Ν2 είναι το λαμόγιο.

Απάντηση
ΓΙΑΤΙ CHR?S 06/03/201100:00

CHR?S | 04/03/2011 19:19Απλά πείτε μου πού μένει και τι διαδρομή κάνει κάθε μέρα!... :-)ΓΙΑΤΙ ΡΕ CHR?S Ταξι εχεις και θες να παρεις πελατη με ΕΚΑΣ,να προσφερεις κοινωνικο εργο και να τον μεταφερεις τζαμπα;; Οχι γιατι αν ειναι ετσι ,αφησε το τηλ σου μπας και σε χρειαστει η μανα μου ,γιατι και αυτη το ΕΚΑΣ παιρνει και το μπουρμπουαρ απο το παιδακι της,απο μενα δηλ. λυπησου εμενα μεγαλε! Η ΜΗΠΩΣ να την πηγαινα να την αφηνα στην πορτα του Λιαπη ,να ανοιξει αυτος να βγει και να την χωθει η μανα μου μεσα ,να του κατσικωθει εκει και να μην το κουναει με τιποτα,μεχρι να την αναλαβει αυτος.. να την συντηρει με το ..ΕΚΑΣ του.ισως και να την ..μητροθετησει στο τελος (κατα το υιοθετησει) κι''ολας, γιατι χρονια ολοκληρα τον συμπαθει.και μεχει πρηξει...ΚΑΙ τι ..λεβεντης..(κι ας ειμαι εγω το καμαρι της 10 ποντους λεβεντοτερος του )και''κοιτα κοιτα περπατημα..κοιτα κορμοστασια ..το ΠΑΙΔΙ (κι ας ειμαι εγω το καμαρι της 10 χρονια νεωτερος)ΚΑΙ '''που ειναι το ΠΑΙΔΙ ..ανησυχω..,δεν το βλεπω τελευταια..να παθε τιποτα;;'',..ΕΣΥ(υποτιμητικα) ΔΕΝ μπορεις να μαθεις τι κανει Ε;;;''ΑΣΕ ρε φιλε τι τραβαω ..Κι εδω και κανα χρονο που εχει παθει Αλτσχαιμερ,καθομαι συνεχως και τις λεω τις ..πομπες του ,ετσι για να ..εκδικηθω αυτον ,αλλα αυτη ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ να ειναι..αλλου,δηθεν ταχα μου..και τωρα που της ειπα τα νεα με το ΕΚΑΣ ,γυρναει ,με κοιταει εντρομη και μου λεει '''τι λες Μιχαλη μου;;Αυτα σου κανουνε παιδακι μου;;να προσεχεις αγορι μου .ΣΕ ζηλευουνε ΜΙΧΑΛΗ ΜΟΥ!!ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ οτι ΔΕΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΙΧΑΛΗ.ΑΝΤΩΝΗ ΜΕ ΛΕΝΕ ,το σοι μου μεσα,ΑΝΤΩΝΗΗ ! Μωρε ΘΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΩ !Του ..αξιζει! Ασε που μπορει εκεινον να τον λεει ΑΝΤΩΝΗ,να βγαλω επιτελους το ..αχτι μου..

Απάντηση
ΚΑΙ ΕΓΩ 05/03/201112:56

Κωσταντίνος Αυδίκος | 05/03/2011 05:37!ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ;;;ΕΝΩΝΩ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΕΝΤΟΡΕΙΕΣ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΕ ΕΥΗΚΟΑ ΩΤΑ ΑΡΜΟΔΙΩΝ .ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΦΥΠΝΙΣΟΥΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ,ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ! ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ!!!

Απάντηση
Κωσταντίνος Αυδίκος05/03/201105:37

Το ότι η γενιά του πολυτεχνίου μάμησε όλες τις επόμενες γενιές αλλά και την πατρίδα που γέννησε τη δημοκρατία το ξέρουν πλεον και οι πέτρες.... Αυτό στο οποίο θέλω να σταθώ είναι στη φράση η χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία.....θέλω να ξέρω αν στη χώρα αυτή υπάρχει όντως δημοκρατία και ΑΝ υπάρχει "Δημοκρατία" σήμερα τι σκατά κάνει η δικαστική εξουσία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ακόμη και στη χούντα των συνταγματαρχών (δηλαδή σε μη δημοκρατία) οι εισαγγελείς θα είχαν επέμβει ακόμη και σε λιγότερο εξόφθαλμες υποθέσεις από αυτή του Λιάπη. Τι σκατά κάνουν λοιπόν;;; Γιατί αν μια από τις 3 λειτουργίες του πολιτεύματος και μάλιστα η σημαντικότερη ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ....τότε ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ.... Κι έχουμε θέμα γιατί η "Δημοκρατία" μας είναι μια ψευδαίσθηση "δημοκρατίας"...μια καθοδηγημένη ελευθεριάζουσα χούντα μιας ορισμένης κάστας ανθρώπων που επειδή κάναν έναν δίκαιο αγώνα κατά της πραγματικής χούντας νομίσανε ότι μπορούν να γίνουν ΧΑΛΙΦΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΧΑΛΙΦΗ...Μήπως ήρθε όντως η ώρα και για το δικό μας "ΧΑΛΙΦΑΤΟ" να ακολουθήσει το δρόμο όλων αυτών των αραβικών βασιλείων-χαλιφάτων;;;;; ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΜΑΖΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ... ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΛΕΨΑΝ ΚΑΙ ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΑΝΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΦΥΛΑΚΗ, ΟΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΗΜΕΥΤΟΥΝ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ ΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΚΛΑΠΗΣΑΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ........ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΣ, ΑΣΥΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ...

Απάντηση
Παυλος Βερολινο05/03/201103:14

...."μιλάει για τυπογραφικό λάθος και αβλεψία του λογιστή του. " AAA!!!! ενταξη, γιατι για μια στιγμη νομισα πως το εκανε επιτειδες και, πηγα να πεσω απ τα συνεφα. Αλλα τωρα ησυχασα, ενα λαθος εκανε το παιδι και να ηστε ολοι σιγουροι, εσεις, (που βιαστηκατε, γιατι δεν καταλαβατε τοσο γρηγορα, το λαθος του παιδιου) οτι το γρηγοροτερο δυνατο θα επιστρεψει τα λεφτα στα ταμεια. Τοσο γρηγορα,που...........μπορει να το εχει κανει ηδη, δηλαδη.

Απάντηση
ο Ελληνας.05/03/201100:47

Κωστής Λέων | 04/03/2011 13:22, Διονύσιος Βούτος | 04/03/2011 14:07/Ωραια το μαθαμε κι αυτο.ΕΙΔΙΚΑ αυτο το αρθρο εδω προσφεροτανε για μια.. τετοια -α προπο-πληροφορηση!!Τωρααα καταλαβαμε ΓΙΑΤΙ Ο ΛΙΑΠΗΣ ενδεχομενως εισεπραττε το ΕΚΑΣ!!!ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΦΤΑΙΝΕ,το.. γενετικο του υλικο ευθυνεται ..που ήταν Αλβαν ικο, φτηνιάρηκο μισθοφόρικο τών Φράγκων, κουβάλημενο από τούς Φράγκους για πρώτη φορά στην Ελλάδα, εκεί στα χρόνια που έγινε η πρώτη Άλωση τής Πόλης,(δηλ. το 1430 μΧ ,περιπου,),Τ''ΑΚΟΥΣ ΚΥΡ ΛΙΑΠΗ ΜΟΥ ;;;,ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΣ???Τ'ΑΚΟΥΣ??Τ''ΑΚΩ ,ΝΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΣ! ΑΜ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑΠΕΣ ΑΥΤΑ ,ΚΥΡ ΛΙΑΠΗ ΜΟΥ..ΑΜ ,ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ'ΠΕΣ!με αποτέλεσμα εμείς οι γηγενείς Ρωμηοί , να αποκαλούμε τους Χριστιανούς Αλβανούς , Αρβανίτες και τους Μουσουλμάνους Αλβανούς Τουρκαλβανούς'' ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ,τα απομνημονευματα σας μας ..διηγηστε??κορακοζωητος βλεπω.μωρε μπραβο!Τι ειστε ;;ο Αθανατος? ;; ,,''Οι σημερινοί... "ελληναράδες" όμως και έκαμναν και κάμνουν. Και το παίζουν και ... "υπεριθνικόφρονες" οι σάπιοι..''ΜΑΣ ..ΒΡΙΖΕΤΕ ΤΩΡΑ,,ΣΚΑΙΑ,ΑΝΑΝΔΡΑ,ΥΠΟΥΛΑ.καταλαβα καλα;;κυριε;ΕΣΕΙς σε ποια κατηγορια,των ..ελληναράδων , ανηκετε,για ναχουμε και καλο ρωτημα;;Η ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΤΕ;;ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΜΩΣ :Οφις εδηξε.. το ελληνικο εθνος και απεθνησκε..οφις"'.

Απάντηση
Costas04/03/201123:23

???????????

Απάντηση
ελευθερία04/03/201120:46

κάποιος λάθος κάνετε, υπάρχουν αναπάντητα ερωτηματικά http://taxalia.blogspot.com/2011/03/o_3509.html

Απάντηση
Οτσαλανογλου04/03/201120:44

ΜΑΤΤ,ΑΣΕ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ,ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΒΙΚΙΠΕΔΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ.ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ,ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΣΤΟΡΙΑ ΞΕΡΩ.ΚΙ ΟΤΑΝ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΤΑ ΖΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΡΩΓΟΠΙΝΑΝ,ΤΗΝ ΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΒΟΡΕΙΕΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ Η ΔΥΟ ΓΕΝΙΕΣ.ΕΚΕΙ ΣΕ ΑΤΤΙΚΗ,ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟ,ΤΡΟΙΖΗΝΙΑ ΑΛΒΑΝΙΚΑ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ.ΜΗ ΠΕΙΣ ΟΧΙ,ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2008.ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΝΤΙΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΟΒΑΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ....ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ.

Απάντηση