PROTOTHEMA

Οικονομία

Συνέντευξη στο Reuters

Στουρνάρας: Η κόπωση των βουλευτών κίνδυνος για τις μεταρρυθμίσεις

Στουρνάρας: Η κόπωση των βουλευτών κίνδυνος για τις μεταρρυθμίσεις
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

-Πρέπει να πιστέψουν ότι υπάρχει φως στο τέλος του τούνελ και να ψηφίζουν τα λίγα απαραίτητα μέτρα που έχουν απομείνει -Προτεραιότητα  η επίτευξη πρωτογενούς πλεονάσματος το 2013 και η επιστροφή στην ανάπτυξη το 2014 -Αν υπάρξει χρηματοδοτικό κενό, αυτό θα καλυφθεί από μεταρρυθμίσεις στο δημόσιο και όχι από μειώσεις μισθών, συντάξεων και αύξηση φορολογίας.

Η Ελλάδα ενδεχομένως να μην αντιμετωπίσει χρηματοδοτικό κενό κατά την περίοδο 2015-2016, δηλώνει ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας στο Reuters.



Σε αντίθεση με τις εκτιμήσεις των Βρυξελλών για την ελληνική οικονομία, κατά τις οποίες η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προβλέπει δημοσιονομικό κενό ύψους 3,4 δισ. ευρώ το 2015 και συνολικά 4 δισ. ευρώ έως το τέλος του 2016, ενώ παράλληλα εκτιμά ότι υπάρχει χρηματοδοτικό κενό 3,8 δισ. ευρώ που ξεκινά από την άνοιξη του 2014, ο Έλληνας υπουργός Οικονομικών εμφανίζεται σε σημερινή του συνέντευξη στο ειδησεογραφικό πρακτορείο καθησυχαστικός και αισιόδοξος.

Σημειώνει μάλιστα ότι οι διαπραγματεύσεις με τους δανειστές θα διευκολυνθούν το Φθινόπωρο, κατά την επόμενη αξιολόγηση του ελληνικού προγράμματος από την Τρόικα.

Ξεκαθάρισε πάντως, ότι στην περίπτωση που υπάρξει χρηματοδοτικό κενό, αυτό θα καλυφθεί από μεταρρυθμίσεις στο δημόσιο και όχι από μειώσεις μισθών, συντάξεων και αύξηση φορολογίας.

Ο μεγάλος κίνδυνος για την Ελλάδα είναι πολιτικός και όχι οικονομικός και σχετίζεται με την κόπωση των βουλευτών, λέει ο κ. Στουρνάρας.

«Οι βουλευτές αντικατοπτρίζουν τον μέσο άνδρα και τη μέση γυναίκα στον δρόμο. Πρέπει να πιστέψουν ότι υπάρχει φως στο τέλος του τούνελ. Εάν το πιστέψουν, τότε μπορεί να συνεχίσουν να ψηφίζουν τα λίγα απαραίτητα μέτρα που έχουν απομείνει. Εάν δεν πιστέψουν, τότε δεν θα ψηφίσουν. Αυτός είναι ο μεγάλος κίνδυνος».

Προτεραιότητα, πάντως, αυτή τη στιγμή σύμφωνα με τον υπουργό Οικονομικών, είναι η επίτευξη πρωτογενούς πλεονάσματος το 2013 και η επιστροφή στην ανάπτυξη το 2014.

Αναφερόμενος στον τουρισμό, ο κ. Στουρνάρας σημείωσε ότι τα έσοδα από αυτόν τον τομέα κατά τον μήνα Μάιο, ξεπέρασαν κατά πολύ τις εκτιμήσεις, ενώ έκανε λόγο για μια ισχυρή τουριστική σεζόν που μπορεί να οδηγήσει σε χαμηλότερη ύφεση. 

Έκθεση Κομισιόν: Πρόοδος, αλλά με καθυστερήσεις

Με βάση την έκθεση της Κομισιόν η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προβλέπει δημοσιονομικό κενό ύψους 3,4 δισ. ευρώ το 2015 και συνολικά 4 δισ. ευρώ έως το τέλος του 2016, ενώ παράλληλα εκτιμά ότι υπάρχει χρηματοδοτικό κενό 3,8 δισ. ευρώ που ξεκινά από την άνοιξη του 2014

Την ίδια ώρα, στα 1,6 δισ. ευρώ για το 2013 από 2,5 δισ. ευρώ προηγουμένως μειώνονται τα έσοδα από τις αποκρατικοποιήσεις, ωστόσο η Τρόικα ανεβάζει στα 3,5 δισ. ευρώ το ποσό που πρέπει να επιτύχει ως έσοδα αποκρατικοποιήσεων η κυβέρνηση το 2014.

Το ποσό αυτό είναι κατά περίπου 1 δισ. ευρώ υψηλότερο ακόμη και των προβλέψεων που υπήρχαν στο μνημόνιο του Μαΐου και δημιουργεί ερωτήματα για τον τρόπο κάλυψής του από την ελληνική κυβέρνηση.

«Η Ελλάδα έχει καταγράψει μεγάλη πρόοδο στο δημοσιονομικό σκέλος αλλά και στην κατεύθυνση ολοκλήρωσης της ανακεφαλαιοποίησης των τεσσάρων συστημικών ελληνικών τραπεζών», σημειώνεται, μεταξύ άλλων, στην έκθεση.

Ακόμη, σύμφωνα με την Κομισιόν, σημαντικές δράσεις από την πλευρά της ελληνικής κυβέρνησης έχουν καθυστερήσει, ενώ προειδοποιεί πως σημαντικές δυσλειτουργίες, ελλείψεις και καθυστερήσεις κυρίως στον τομέα της Υγείας απειλούν να θέσουν σε κίνδυνο τον στόχο της ελληνικής κυβέρνησης για επίτευξη πρωτογενούς πλεονάσματος κατά τη διετία 2013 – 2014.

Βάσει της έκθεσης, οι προτεραιότητες για την ελληνική κυβέρνηση είναι η αύξηση των δημοσίων εσόδων και η αναμόρφωση του αναποτελεσματικού μηχανισμού διαχείρισής τους.

Μάλιστα, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θεωρεί επιτακτική την ανάγκη ενός λειτουργικού και αποτελεσματικού μηχανισμού διαχείρισης των δημοσίων εσόδων.
 
«Οι προσπάθειες της ελληνικής πλευράς για συρρίκνωση του δημοσίου τομέα συνεχίζονται, ωστόσο διαπιστώνονται ακόμη μεγάλες καθυστερήσεις», αναφέρεται, ακόμη, στην παρούσα έκθεση.  Διαβάστε περισσότερα εδώ


Dimitris31/07/201301:26

Respect

Απάντηση
ΚΟΨΕ ΦΑΤΣΑ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ31/07/201300:13

Το τί έχει πετύχει ο κ. Στουρνάρας φαίνεται από τα μάτια του. ΚΑΡΦΙ ΑΣΣΟΣ στο στοίχημα.

Απάντηση
Geo31/07/201300:04

Τι κόπωση ρε μήπως έσκαβαν τα παλληκάρια;;;;;

Απάντηση
Οικονομικός30/07/201322:15

Ο Στουρνάρας σας φταίει οταν το κράτος χάλαγε και μοίραζε πολυ περισσοτερα από όσα εισέπρατε ? Το ίδιο έκαναν και οι επιχειρήσεις και τα νοικοκυριά. Χαλαγαν περισσότερα από όσα είχαν καλύπτοντας με δανεικά το όνειρο για καλύτερο/μεγαλύτερο σπίτι, πολλά και μεγαλα αυτοκίνητα, ακριβές διακοπές, ταξίδια και ακριβά εστιατόρια. ΚΚΕ σας χρειάζεται να σας σκίσει στην δίαιτα!!!

Απάντηση
cia30/07/201322:12

Οι βουλευτές αντικατοπτρίζουν τον μέσο άνδρα και τη μέση γυναίκα στον δρόμο. Πρέπει να πιστέψουν ότι υπάρχει φως στο τέλος του τούνελ. Εάν το πιστέψουν, τότε μπορεί να συνεχίσουν να ψηφίζουν τα λίγα απαραίτητα μέτρα που έχουν απομείνει. Εάν δεν πιστέψουν, τότε δεν θα ψηφίσουν. Αυτός είναι ο μεγάλος κίνδυνος. Ενω εσύ ημίθεε ΓΙΑΝΝΑΚΗ που δεν είσαι στο μεσοχαμηλό επίπεδο των κοινών θνητών βουλευτών και ανθρώπων γενικότερα είσαι cool... Εσύ μαέστρο ΓΙΑΝΝΑΚΗ δεν κουράζεσαι γιατί η μπακέτα σου είναι μαγική και απλά διευθύνεις μαεστρικά τους άπειρους μουσικούς... Δεν κουράζεσαι, δεν κάνεις λάθη, γνωρίζεις τα πάντα Γιάννακα! Συνέχισε Γιάννη διότι οι φήμες ότι κάποιοι δεν θα σου εμπιστεύονταν ούτε τα σκουπίδια τους κρίνονται ανυπόστατες.

Απάντηση
o totos30/07/201321:56

ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!!

Απάντηση
Ξ30/07/201321:19

Ο Στουρναρας κυβερνα 12 μηνες. Περσι τον Ιουλη η υφεση ετρεχε με 6,7% αντι 4% φετος τον Ιουλιο. Το ελλειμμα ητο -2,5% εναντι μικρου πλεονασματος σημερα και το ισοζυγιο πληρωμών στο ιστορικο χαμηλο -1%. Ειναι θαυμα που μαζεψε στο εξαμηνο 21,1 δις φορους το εξαμηνο αντι 22 δις του στοχου. Περσυ δεν υπηρχαν τραπεζες ενω σημερα με 170 δις καταθεσεις ειναι ασφαλεις, με τα κοκκινα στεγαστικα να εχουν σταθεροποιηθει στο 22% (επιχειρηματικα, καταναλωτικα οχι). Η Ανεργια μαλλον δε θα ξεπερασει το 27,5% (αλλά δεν προβλεπεται και πτωση). Ο Στουρναρας δεν εχει συμφερον να λεει ψεμματα διοτι δεν εχει πελατες ψηφοφορους και ξερει οτι το ψεμμα εχει κοντα ποδαρια. Ο Στουρναρας επιδιωκει να προσελθει στις φθινοπωρινες διαπραγματευσεις για τη διευθετηση του χρεους (και τη μοιρα μας μεχρι το 2020) εξοπλισμενος με ατου. Δηλ οτι το δημοσιο της ελλαδος εχει γινει ελβετικο, σιγκαπουριανο, λιτο κι αποτελεσματικο. Και η οικονομια ειναι απελευθερωμενη απο αγκυλωσεις οπως σε ιρλανδια, Ν.κορεα κλπ (βεβαια υπαρχει υψηλ φορολογια και ελλειψη πιστωσεων). Η παρτιδα για την Ελλαδα σωζεται. Η καταρρευση απομακρυνεται. Το πως θα επανελθει η αναπτυξη και η ευημερια, ειναι άλλο καπελο. Παντως οχι με το παλιο μοντελο, καθως η χωρα πτωχευσε και οι αγορες ειναι κλειστες. Ουτε βεβαια με κρατικίστικη αριστερα τυπου συριζα που στην ΕΕ πιανει 6%.

Απάντηση
Makis31/07/201300:07

Εσυ πρεπει να εισαι συγγενης του η κανας μπατζανακης του... Τι ωραια νουμερα που λες! Στην γειτονεια μου οντως η υφεση επεσε στο 4 % (ετσι δεν λες?) εχουμε λιγουλακι περισσοτερους ανεργους αλλα ρε παιδι μου τι σημασια εχουν μπροστα στα νουμερα σου? Επισης οι εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομεα (5 ειναι) πληρωνονται στη χαση και την φεξη αλλα με 4% υφεση ποιος τα χεζει αυτα! Οι δημοσιοι υπαληλοι (4) εχασαν αρκετα χρηματα απο τον μισθο που επαιρναν παλαιοτερα και κανεις δεν τους λογαριαζει αυτους γιατι ειπαμε η υφεση ειναι στο 4%! οι συνταξιουχοι (ειναι αρκετοι και δεν ξερω κιολας ποσοι ειναι) συνεχεια στην γκρινια ειναι αλλα πιστευω αυτους δεν τους επηρεασε η τεσσαρα υφεση γιατι ολο στο ΚΑΠΗ τους βλεπω! Εν κατακλειδι φιλε μου παρα το 4% υφεσης που εχουμε και του πρωτογφανους πλεονασματος κοντρα στις αντιξοες συνθηκες πιστευω πως εχεις 100% προβλημα και πρεπει να σε δει γιατρος.

Απάντηση
Αμερικανος30/07/201322:44

Εισαι πολυ σωστος φιλε.

Απάντηση
πολιτικά άστεγος30/07/201322:39

Σε ποια χώρα συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις??

Απάντηση
ΒΑΡΕΘΗΚΑ!30/07/201320:45

εδω και 2 χρονια ολο τελευταια μετρα παιρνουμε και ολο φως στο τουνελ υπαρχει και ολο λιγο υπομονη και λιγο υπομονη! ξεπαστρεψατε μια ολοκληρη γενια, την γενια μου και συνεχιζετε απτοητοι. αισχος!

Απάντηση
Jim30/07/201317:32

Σωστός ο κ. Στουρνάρας, εκτελεί τις εντολές της τρόικας δίχως πολιτικούς συναισθηματισμούς και στέλνει τον λαό στον Καιάδα (για το καλό μας!!!). Πάντοτε στην ιστορία υπήρχαν οι "σώφρονες δημογέροντες" (με γεμάτα πορτοφόλια) που συνιστούσαν υπακουή και υποταγή στους ραγιάδες. Εθνική Αντίσταση στους δεινάστες και στα φερέφωνά τους.

Απάντηση