Βίντεο: Τρομάζει η Νάπολι!

Τρένο δίχως φρένο για το πρωτάθλημα η Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» διέλυσαν την Κάλιαρι με το εμφατικό 5-0 και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα στην Ιταλία

Νάπολι… από άλλον πλανήτη στη Σαρδηνία!

Η ομαδάρα του Σάρι έκανε σμπαράλια την Κάλιαρι, επικρατώντας με το εμφατικό 5-0 και έκανε ακόμη ένα βήμα προς την επιστροφή της στον… θρόνο του ιταλικού ποδοσφαίρου.

Οι «παρτενοπέι» έφτασαν στους 69 βαθμούς και στο +4 από τη Γιουβέντους, η οποία, βέβαια, έχει παιχνίδι λιγότερο (αυτό που αναβλήθηκε με την Αταλάντα λόγω χιονιά).

Μπορεί στο πρώτο 20λεπτο να δυσκολεύτηκε, μπορεί να δέχθηκε κάποιες… καλές φάσεις, αλλά σιγά-σιγά άρχισε να ανεβάζει στροφές και τελικώς… τελείωσε τους γηπεδούχους. Αφού, λοιπόν, δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι σε τράβηγμα φανέλας του Μέρτενς, στο 29’ ο Καγεχόν άνοιξε από κοντά το σκορ. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Μέρτενς διπλασίασε τα τέρματα των Ναπολιτάνων και ουσιαστικά… έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους. Η Κάλιαρι δεν μπορούσε να προβάλλει αντίσταση και… διαλύθηκε στην «επανάληψη». Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Χάμσικ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, στο 72’ έβαλε το… λιθαράκι του με πέναλτι ο Ινσίνιε, ενώ στην εκπνοή της αναμέτρησης ο Μάριο Ρουί έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με εκπληκτική φαουλάρα για το 0-5!