La Liga: Πάρτι της Αθλέτικ στο Βαγιαδολίδ - «Βύθισε» κι άλλο την Εσπανιόλ η Οσασούνα - Δείτε όλα τα γκολ

Αφού εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του Κόπα ντελ Ρέι, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έκανε έναν περίπατο στην έδρα της Βαγιαδολίδ, επικρατώντας 4-1 και ελπίζει ακόμα για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια - Η Οσασούνα έφερε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση την Εσπανιόλ κερδίζοντας με 1-0 για την 27η αγωνιστική της La Liga

la_liga
Βαγιαδολίδ - Μπιλμπάο 1-4

Σε… τρελή φόρμα η Αθλέτικ Μπιλμπάο που πέρασε εύκολα και από την έδρα της Βαγιαδολίδ

Οι Βάσκοι μετά την πρόκρισή τους στον τελικό του Κόπα ντελ Ρέι στο δραματικό ματς κόντρα στη Γρανάδα, μετέτρεψαν σε περίπατο την αναμέτρηση κόντρα στη ομάδα του Ρονάλντο, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-1.

Μόλις στα πρώτα 25 λεπτά του παιχνιδιού, η ομάδα του Μπιλμπάο είχε βάλει γερές βάσεις νίκης, καθώς στο 4’ ο Ουνάι Λόπεθ άνοιξε το σκορ και στο 24’ ο Ραούλ Γκαρθία έκανε και το 2-0.

Παρά την πίεσή τους οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να μειώσουν με πανέμορφο γκολ του Σάντρο αρκετά αργά στο 76’ και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στις αντεπιθέσεις.

Στο 87’ ο Ινιάκι Γουίλιαμς έκανε το 3-1 και το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ινίγκο Κόρντομπα στο 93’.

Οσασούνα – Εσπανιόλ 1-0

Ακόμη πιο άνετα στη La Liga νιώθει η Οσασούνα μετά τη νίκη με 1-0 επί της Εσπανιόλ για την 27η αγωνιστική.

Η ομάδα της Παμπλόνα επικράτησε χάρη σε ένα πέναλτι που καταλογίστηκε για χέρι του Βίκτορ Σάντσεθ και μετέτρεψε σε γκολ ο Ρομπέρτο Τόρες στο 51’. Οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έμειναν στην τελευταία θέση με 20 βαθμούς.

Μάλιστα έπαιξαν στα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες, καθώς ο γκολκίπερ Ντιέγκο Λόπεθ έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής με το χέρι και αφού δεν υπήρχαν διαθέσιμες αλλαγές έμεινε στο τέρμα ο στόπερ Καμπρέρα.