Basket League, ΑΕΚ-Ηρακλής 86-61: Τον «εκτέλεσε» και αγκαλιάζει την 2η θέση

Ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο έκανε η ΑΕΚ, που επικράτησε 86-61 του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε τη 15η συνεχόμενη νίκη της στη Basket League

αεκ_ηρακλης
Αγκαλιά με τη 2η θέση στην κανονική περίοδο της Basket League βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ, η οποία ζορίστηκε κάπως στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, αλλά επιβλήθηκε 86-61 του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ και κατέγραψε τη 15η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα (16-4)!

Τη διαφορά έκαναν το μεγαλύτερο βάθος πάγκου της Ένωσης, που είχε κορυφαίους τους Ρέι (16 πόντοι), Ματσιούλις (11 πόντοι) και Ζήση (13 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ έφτασε στο τελικό +25 χάρη στην επιβλητική εμφάνισή της στην 4η περίοδο (26-10 το επιμέρους σκορ) και τα εξαιρετικά της ποσοστά στα τρίποντα (15/29).

Έτσι, η ομάδα του Παπαθεοδώρου πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη δεύτερη αναμέτρηση με τη Βόννη για τους «16» του BCL. Από την άλλη, ο Γηραιός υπέστη την πρώτη ήττα του μετά από 3 νίκες, ενώ είχε ως διακριθέντες τους Χάνλαν (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Σούλερ (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Οι πρώτες επιθέσεις της ΑΕΚ εκδηλώθηκαν από τον Ζήση, που σημείωσε 5 πόντους για το αρχικό 5-3. Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πίεσαν τους αντίπαλους γκαρντ, έβγαλαν άμυνες και βρήκαν εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο: το 5-4 μετατράπηκε σε 11-4 (3’).

Η Ένωση πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι και με τον Ρέι να παίρνει… φωτιά και να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε την Τετάρτη, εκτοξεύτηκε στο +14 (24-10 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν 6/6 τρίποντα (!) και «αέρα» 18 πόντων (30-12).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, ο Ηρακλής «έσφιξε» την άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις στο πρόσωπο του Καββαδά, μείωσε στο -13 (33-20 στο 13’). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο: με σερί 7-0 μετέτρεψαν το 39-23 σε 39-30 (18’) κρατώντας άποντη την ομάδα του Παπαθεοδώρου για περίπου 3 αγωνιστικά λεπτά.

Οι φωνές του κόουτς των «κιτρινόμαυρων» αφύπνισαν τους παίκτες του, που βελτίωσαν την άμυνά τους και πάτησαν το γκάζι επιθετικά για να κλείσουν το πρώτο μέρος με διαφορά 12 πόντων (44-32).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ μπήκε… φουριόζα και με διάθεση να «τελειώσει» το ματς: με σερί 6-0 απομακρύνθηκε στο +18 (50-32 στο 22’). Εντούτοις, κάπου εκεί έδειξε να επαναπαύεται και επέτρεψε στον Γηραιό να πλησιάσει, με την ομάδα του Καντζούρη να τρέχει 7-0 (50-39 στο 24’).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και με μπροστάρη τον Μανωλόπουλο, πέτυχαν σερί 8-0 και πλησίασαν στο -6 (55-49 στο 27’). Ο «Δικέφαλος» απάντησε με 5-0 και ξέφυγε εκ νέου (60-49), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-51.

Στις πρώτες στιγμές της τέταρτης περιόδου, ο Ματσιούλις καθοδήγησε την Ένωση και την έφερε στο +13 (68-55 στο 33’). Από την άλλη, οι παίκτες του Καντζούρη είχαν μπλοκάρει επιθετικά και δεν είχαν τον τρόπο να πλησιάσουν.

Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι τα… παράτησαν τελείως και δεν βρήκαν το κουράγιο να το παλέψουν. Το 70-57 (34’) μετατράπηκε σε 81-59 (38’) με τους «κιτρινόμαυρους» να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Χρυσικόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 86-61.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61.