Basket League, Πανιώνιος - ΑΕΚ 96-101: «Καθάρισε» στην παράταση

Η ΑΕΚ (14-4) παρουσίασε αρκετά θέματα στο αμυντικό κομμάτι και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο, για να επικρατήσει του Πανιωνίου(6-13) με 101-96 και να κάνει το 14/14 στη Basket League - Επέστρεψε ο Λάνγκφορντ (23π.)

ΠΑΝΙΩΑΕΚ
Από το 13ο λεπτό κι έπειτα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, τα λάθη τους, όμως, στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου - ειδικά στην άμυνα - επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν σερί (11-0) και να φτάσουν στην ισοφάριση (79-79), για να διεκδικήσουν τη νίκη. Ο ΜακΓκιλ έκανε το 84-84 και ο Ντουρέν δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στη λήξη.

Στην παράταση, ο Λάνγκφορντ, που επέστρεψε μετά από ένα μήνα εκτός δράσης, έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο και μαζί με τους Τσάλμερς, Ματσιούλις και Τολιόπουλο «έγραψαν» το 14/14 της ΑΕΚ στην ΕΚΟ Basket League, λίγο πριν υποδεχθούν την γερμανική Βόννη στο ΟΑΚΑ (04/03, 21:30), για το πρώτο ματς των «16» του BCL.

Για τον Πανιώνιο Su Casa ξεχώρισαν οι Καμαριανός (18π., 4ρ.), ΜακΓκιλ (19π., 6ασ.), Σουίτνι (19π., 6ρ.) και Ντουρέν (15π.).

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε στην αρχή του αγώνα (4-0, 1'), η ΑΕΚ αντέδρασε (6-7, 3') και μετά από καταιγισμό τριπόντων, το σκορ έφτασε στο 15-13 (5'). Οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στο +6 (17-23, 9'), με τον Σουίτνι να κάνει το 21-23 στο δεκάλεπτο με buzzer beater. Ο Καμπερίδης έβαλε ξανά μπροστά τον Πανιώνιο (24-23, 12'), αλλά ο Γιαννόπουλος με 7 πόντους και ο Ματσιούλις με μία βολή από τεχνική στον Βεργίνη για διαμαρτυρία, έδωσαν τα «ηνία» στην ΑΕΚ (24-31, 15'). Σουίτνι, ΜακΓκιλ και Καμαριανός μείωσαν σε 31-33 (18'), ο Λάνγκφορντ κράτησε το +7 (35-42, 19), με τον Σουίτνι να κάνει με έμμεσο το 38-42 (20') και τον Γιάνκοβιτς να αστοχεί από την γωνία στη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Ο Καμαριανός πλησίασε και πάλι (40-45, 21'), ο Χρυσικόπουλος έδωσε ακόμα μία «ανάσα» από τα 6.75μ (23'), αλλά ο Σουίτνι έκανε ένα φοβερό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το 47-52 (23'). Τολιόπουλος και Χρυσικόπουλος «εκτέλεσαν» για το +9 (54-63, 27') και ΜακΓκιλ - Ντουρέν έκαναν το 60-66 στο 30'. Ματσιούλις και Γιάνκοβιτς έδωσαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (60-70, 31'), ο Κακλαμανάκης την διατήρησε (68-79, 35'), αλλά οι ΜακΓκιλ - Τζουγκράκης - Ντουρέν έφτασαν στην ισοφάριση (79-79, 37'). Ο Λάνγκφορντ έδωσε ένα μικρό προβάδισμα (81-84, 38'), αλλά η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και ο ΜακΓκιλ ισοφάρισε για το 84-84 με έμμεσο, μετά το φάουλ του Κακλαμανάκη, και ο Ντουρέν δεν βρήκε στόχο στο τέλος, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λάνγκφορντ έδωσε ώθηση από τα 6.75μ (86-88, 41') κι έπειτα με βολές (88-92, 43'). Ο Καμαριανός πλησίασε (90-92, 43'), ο Αμερικανός της ΑΕΚ μαζί με τον Τσάλμερς έκαναν το 90-96 (44') και λίγο αργότερα Ματσιούλις και Τολιόπουλος με βολές έκαναν το 92-100 (44'). Καμαριανός και Σουίτνι κάρφωσαν διαδοχικά για το 96-100. Ο 22χρονος φόργουορντ του Πανιωνίου δέχθηκε τεχνική, ο Τολιόπουλος έκανε το 96-101, ο Λάνγκφορντ έχασε δύο βολές και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στο «Σοφία Μπεφόν».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ υπερίσχυσε σε ριμπάουντ και ασίστ, αλλά χρειάστηκε την παράταση και το τρίποντο του Λάνγκφορντ, για να την «σπρώξει» και να νικήσει.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάνγκφορντ επέστρεψε κι έφτασε τους 23 πόντους, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Ματσιούλις μέτρησε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Χρυσικόπουλος, Τολιόπουλος, Γιαννόπουλος, Τσάλμερς και Γιάνκοβιτς έδωσαν βοήθειες σε διάφορα σημεία του αγώνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πέτροβιτς είχε 2/9 σουτ (1/8 τρίποντα) σε 36:08.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 81-84, ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης, ο ΜακΓκιλ έβαλε καλάθι και πήρε το φάουλ του Κακλαμανάκη (84-84) και οι Ματσιούλις - Ντουρέν αστόχησαν κατά σειρά, για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ο Λάνγκφορντ με τρίποντο και 4/4 βολές «έσπρωξε» την ΑΕΚ στη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τρίποντα και λάθη, η ΑΕΚ άμυνα και λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Σουίτνι για το 49-52.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-42, 60-66, 84-84 (κ.α.), 96-101 (παρ.).