Eurocup, Προμηθέας-Μπρέσια 67-56: Νίκησε και θέλει «διπλό» της Όλντενμπουργκ για να προκριθεί στα playoffs

Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε της Μπρέσια με σκορ 67-56 και πλέον θέλει νίκη της Όλντενμπουργκ επί της Βενέτσια στην Ιταλία για να πανηγυρίσει από απόψε (5/2) την πρόκριση στα playoffs του EuroCup

5025604
Πριν από το τζάμπολ του αγώνα στην Πάτρα, ο Προμηθέας ήθελε νίκη επί της Μπρέσια με 7+ πόντους κι εν συνεχεία νίκη της Όλντενμπουργκ επί της Βενέτσια (5/2, 21:15) για να εξασφαλίσει την πρόκριση στα playoffs του EuroCup δίχως να περιμένει την τελευταία αγωνιστική του Top-16. Εν τέλει οι Πατρινοί έκαναν το χρέος τους και πλέον περιμένουν τα ευχάριστα από την Όλντεμπουργκ!

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου το δίδυμο των Λουκά Μαυροκεφαλίδη - Δημήτρη Αγραβάνη ηγήθηκε επιθετικά των Πατρινών (10-8, 3:59). Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 16-13 ενώ το γκολ - φάουλ του Ντέιβιντ Μος διαμόρφωσε το 16-16 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Ακολούθως ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 30-20 με 1/2 βολές στο 16:54 και η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-32. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Λάνγκστον Χολ ευστόχησε σε τρίποντο για το +13 (49-36) όμως η Μπρέσια προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 57-51 στο 30'. Ο Κένεθ Χόρτον έδωσε λύσεις στην επίθεση των Ιταλών, κάνοντας το 61-56 στο 35:12 και φτάνοντας τους 15 προσωπικούς πόντους ωστόσο οι Μάντζαρης, Μαυροκεφαλίδης το πήραν... πάνω τους, κάνοντας το 67-56 στο 1:09 για το φινάλε! Εν τέλει οι Πατρινοί επικράτησαν με σκορ 67-56 και... σκέφτονται σιγά - σιγά τα playoffs!

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56.