Euroleague, Αρμάνι-Παναθηναϊκός 96-87: Όταν ξύπνησε, ήταν πολύ αργά

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να «αποδράσει» από το Μιλάνο και με την ήττα του από την Αρμάνι με 96-87 έχασε σημαντικό έδαφος όσον αφορά τις ελπίδες για είσοδο στην πρώτη τετράδα της κατάταξης - Εξαιρετικός ο Σέρχι Ροντρίγκεθ, πήγε... στράφι το ρεκόρ του Τζίμερ Φριντέτ με 28 πόντους

sergi-kalathis0
Τελικά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να δώσει... ώθηση και μεγαλύτερη ουσία στη μεγάλη νίκη που έκανε την περασμένη εβδομάδα στο Καλίνινγκραντ. Για την ακρίβεια παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο, χωρίς συγκέντρωση και συγκεκριμένο πλάνο.

Αποτέλεσμα; Να δώσει στην Αρμάνι το δικαίωμα να πιστέψει από το ξεκίνημα του αγώνα ότι μπορεί να φτάσει στη νίκη και την ίδια ώρα οι παίκτες, με πρώτο τον Καλάθη, να... χάσουν το μυαλό τους και συνάμα την επαφή με το σκορ.

Η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους (79-61) στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μειώνοντας σε 91-84 ένα λεπτό πριν από το τέλος, αλλά... μέχρι εκεί. Παράλληλα, οι «πράσινοι» έχασαν και την ευκαιρία να... ξεμακρύνουν από την Αρμάνι με δύο νίκες! Έγινε το αντίθετο. Οι Ιταλοί «έπιασαν» τον Παναθηναϊκό και πλέον έχουν και το πάνω χέρι στην περίπτωση της τελικής ισοβαθμίας.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν «όλα τα λεφτά» για την Αρμάνι (22π.) ενώ πήγε στράφι η... αφύπνιση του Τζίμερ Φριντέτ ο οποίος πέτυχε προσωπικό ρεκόρ καριέρα στην EuroLeague με 28 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 1/1 βολή. Για άλλο ένα ματς, οι «πράσινοι» έχασαν κρίσιμα ριμπάουντ στη ρακέτα τους, ενώ είδαν τους αντιπάλους τους να ευστοχούν σε πολλά τρίποντα! (14/30)

Τα πράγματα μπορεί να ξεκίνησαν καλά για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ έχοντας προηγηθεί με 2-8 στο 3' και 8-12 στο 5' αλλά η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική. Ουσιαστικά έπαιξε ρόλο για να αλλάξει το momentum του αγώνα η (νέα, όπως και στο ΟΑΚΑ) ευστοχία των παικτών του Ετόρε Μεσίνα έξω από τα 6.75 μέτρα, ενώ την ίδια ώρα οι «πράσινοι» άρχισαν να «χαλάνε» το μυαλό τους και να μην έχουν «καθαρή» σκέψη στην επίθεση.

Με ένα επιμέρους 11-4 η Αρμάνι πήρε προβάδισμα με 19-18 στην πρώτη περίοδο ενώ η διαφορά έφτασε και στους επτά πόντους (30-23) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Μορασκίνι έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην ελληνική ομάδα (10π., 2/2δίπ., 2/2τρ.) και από τη στιγμή που ο Νικ Καλάθης ήταν αρνητικός (0/5 δίπ., 0/1τρ., 1/2β., στο α' μέρος) είχε «κολλήσει» όλη η επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού. Η ευστοχία της Αρμάνι συνεχιζόταν με... αμείωτους ρυθμούς (7/14 τρίποντα στο ημίχρονο) την ώρα που το «τριφύλλι» είχε μόλις 2/10 τρίποντα και 12/25 δίποντα.

Μπορεί στα ριμπάουντ να πήγαινε καλύτερα (18-17 και 6 επιθετικά!) αλλά δεν υπήρχαν ούτε «δημιουργία» (6 ασίστ στο α' μέρος στο σύνολο) όπως στο Καλίνινγκραντ, αλλά ούτε και βοήθεια από παίκτες που είχαν «ανέβει» όπως ο Μήτογλου (1π., στο α' μέρος με 0/3 σουτ και μόλις 1 ριμπάουντ). Στοιχεία που η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε έχοντας και 11/22 δίποντα, εκτός από τα μακρινά σουτ έξω από την περίμετρο. Αποτέλεσμα; Το ημίχρονο να κλείσει στη μέγιστη τιμή για λογαριασμό των γηπεδούχων (44-34).

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς μετά το -12 (46-34 στο 21'), αρχικά μείωσε σε 46-40 και στη συνέχεια σε 60-55 χάρη στην επιθετική «αφύπνιση» του Τζίμερ Φριντέτ. Την ίδια ώρα ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε ό,τι ήθελε την «πράσινη» άμυνα, αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων το -5 του 26' ήταν και η τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός είχε επαφή στο σκορ μέχρι το τέλος της γ' περιόδου. Με ένα σερί 11-0 η Αρμάνι έφτασε στο +16 (71-55), διαφορά με την οποία έκλεισε και το δεκάλεπτο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 29-23. Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +18 για την Αρμάνι (79-61) ρίχνοντας... μία και καλή την υπόθεση της νίκης, σε ένα ματς όπου ο Παναθηναϊκός ήταν συνολικά πολύ κακός. Ακόμα και όταν ο Φριντέτ μείωσε με τετράποντο σε 83-74 στη συνέχεια δέχτηκε άμεσα 8-0 και η διαφορά πήγε και πάλι στο +17 (91-74) για τους γηπεδούχους. Ο Φριντέτ ξανά με προσωπικό κρεσέντο μείωσε σε 91-84 ύστερα από «πράσινο» 10-0

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87