Τσιτσιπάς: Δεν έφταναν οι παραινέσεις του πατέρα του για να αποφύγει την ήττα από τον Κύργιο

Ο Τσιτσιπάς έχασε για 2η φορά στο ATP Cup του Μπρισμπέιν από τον Κύργιο - Νωρίτερα, μετά την απώλεια του πρώτου σετ, ο πατέρας του προσπάθησε να τον εμψυχώσει

tsitsipas6
Μετά από 2 ώρες και 34 λεπτά, ο Νικ Κύργιος επικράτησε με 7-6 (7), 6-7 (3), 7-6 (5) του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο αγώνα της σειράς Ελλάδος-Αυστραλίας στο ATP Cup που διεξάγεται στο Μπρισμπέιν.

Ο Τσιτσιπάς έχασε για 2η φορά στο Tour από τον Κύργιο αφού στο "παρθενικό" τους παιχνίδι στο Citi Open είχε επικρατήσει πάλι ο Νικ. Ο Στέφανος κέρδισε 116 πόντους και ο Νικ 120! Οι άσοι ήταν 18-25 για τον Κύργιο, ενώ κανείς δεν έφτασε σε μπρέικ!

Η Ελλάδα αποχαιρετά το τουρνουά χωρίς νίκη αφού η Αυστραλία είναι στο 2-0 και το διπλό που ακολουθεί δεν θ΄αλλάξει κάτι.

Η εθνική μας ομάδα έχει αποκλειστεί από τη 2η αγωνιστική ενώ η Αυστραλία θα ψάξει την 3η της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι παραινέσεις του πατέρα Τσιτσιπά

Να εμψυχώσει τον γιο του θέλησε ο Απόστολος Τσιτσιπάς μετά την απώλεια του πρώτου σετ από τον Κύργιο με 7-6.

«Σταμάτα να σκέφτεσαι μαλ@@@μένα και σκέψου σαν νικητής. Αν σκεφτείς σαν νικητής θα γίνεις ο νικητής. Εντάξει; Αστείος είναι, τίποτα άλλο. Ένας αστείος είναι. Εσύ τον κάνεις ήρωα, να ξέρεις», ήταν τα λόγια του πατέρα και προπονητή του Στέφανου Τσιτσιπά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε το πρώτο σετ από τον Κύργιο με 7-6 και κέρδισε το δεύτερο με το ίδιο σκορ.

Πηγή: Gazzetta