Euroleague, Ρεάλ-Ολυμπιακός 93-77: Υποκλίθηκε στη «βασίλισσα»

Ο Ολυμπιακός, χωρίς Σπανούλη, αποδείχθηκε εύκολη λεία στη Μαδρίτη για την Ρεάλ - Οι «μερένγκες» από την 1η περίοδο πήραν διαφορά 11 πόντων, την οποία εκτόξευσαν στους 24 πόντους στην 3η για να φτάσουν εύκολα στην 11η νίκη τους στην Euroleague

hala_madrid_thrylos
Κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη, γνωρίζοντας εύκολα την ήττα (93-77) από τη Ρεάλ, με αποτέλεσμα να πέσει στο 5-8.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν ακόμη και στο -26, παίζοντας λίγο πιο ζωηρά –κυρίως επιθετικά- στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Κεστούτις Κεμζούρα να κρατά την εμφάνιση των Αλέξανδρου Βεζένκοβ (12π.) και Γουίλι Ριντ (11π.). Η ομάδα του Πειραιά έκανε 18 λάθη, με τη «βασίλισσα» από την άλλη να είχε 15/33 τρίποντα, οπότε δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Από ‘κει και πέρα, ο Κέβιν Πάντερ όχι μόνο δεν άρπαξε την ευκαιρία –ελλείψει Σπανούλη και ερχόμενος από παραγκωνισμό- καθώς όσο αγωνίστηκε ήταν αρνητικότατος.

Για την ομάδα του Λάσο, που ανέβηκε στο 10-3, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κοζέρ με 18 πόντους, ενώ από 15π. είχαν οι Ράντολφ και Καμπάτσο.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Πάντερ και Κόνιαρη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Πολύ χαμηλό ρυθμό, με κακές και άστοχες επιθετικές επιλογές και από τις δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά, με το σκορ να ήταν στα… τάρταρα (6-4). Με τα τρίποντα των Τέιλορ και Καμπάτσο, η Ρεάλ ξέφυγε (12-4), με τον Πρίντεζη να απαντά και να μειώνει (12-8). Ωστόσο, ο Πάντερ πήρε τον ρόλο του… αδύναμου κρίκου, από τη μία με την άστοχη επιμονή του στην επίθεση και από την άλλη στην άμυνα, με τον Καμπάτσο να «ζεσταίνεται» και μαζί με τον Ράντολφ να στέλνουν τη διαφορά στο +11 (19-8) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με αυτή την απόσταση (21-10).

Το ίδιο επιθετική ήταν η Ρεάλ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να αλλάζει προς το… χειρότερο, καθώς έπαιζε άμυνα με τα… μάτια και έτσι η διαφορά αρχικά πήγε στο +14 (29-15), με τους Κάρολ και Τόμπκινς να την εκτοξεύουν στο +19 (39-20), στο 16’. Εκεί, οι παίκτες του Λάσο τράβηξαν λίγο το πόδι από το… γκάζι, με τον Μιλουτίνοφ να επιστρέφει στο παρκέ και με δικά του καλάθια μέσα από τη ρακέτα να μειώνει (39-27), στο 18’. Η μόνη αντίδραση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά ήταν δύο εύστοχες βολές από τον Τόμπκινς, με τους παίκτες του Κεμζούρα να ελέγχουν τα ριμπάουντ και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο -11 (41-30).

Μέχρι τα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους έμεινε ο Ολυμπιακός σχεδόν… κοντά στο ματς, όταν το τρίποντο του Κόνιαρη έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (43-34). Ωστόσο, εκεί «ζεστάθηκαν» οι Κοζέρ και Ράντολφ, οι οποίοι πήραν τη Ρεάλ από το χέρι και την έστειλαν στο +18 (52-34), με τον Καμπάτσο να ανεβάζει τη διαφορά ακόμη περισσότερο (57-36), στο 26’. Από την άλλη, οι παίκτες του Κεμζούρα όχι μόνο ήταν άστοχοι, αλλά έκαναν συνεχώς λάθη, με τη «βασίλισσα» να φτάνει ακόμη και στο +23 (62-39). Με κάποιες… εκλάμψεις του Ρότσεστι, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν (62-46), όμως η απάντηση των Ισπανών ήταν απανωτά τρίποντα και επιθετικά ριμπάουντ για το +24 (70-48), με το οποίο έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο.

Πιο ελεύθερο έγινε το ματς στην τέταρτη περίοδο, με τον Κοζέρ να ήταν πολύ «καυτός» και να στέλνει τη Ρεάλ ακόμη και στο +26 (74-48), με τον Γάλλο να τη συντηρεί πάνω από τους 20 πόντους (76-51), μέχρι το 32’. Εκεί, ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο δυνατά, πίεσε περισσότερο στην άμυνα και με την τριπλέτα Ριντ, Κόνιαρη και Βεζένκοβ μείωσε στο -14 (79-65), στα μισά, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να κρατά εκεί τη διαφορά (84-70), στο 38’. Μέχρι τη λήξη, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με την ομάδα του Πειραιά να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 93-77.