Euroleague, Βαλένθια-Χίμκι 89-84: Τρίτη σερί νίκη για τους Ισπανούς

Κορυφαίος των νικητών ο Ντούμπλιεβιτς με 18 πόντους και επτά ριμπάουντ

val_khi_main
Ανεβαίνει η Βαλένθια τον τελευταίο καιρό. Οι Ισπανοί επικράτησαν με 89-84 της Χίμκι στην 10η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχαν την 3η σερί νίκη τους, ανεβαίνοντας στο 4-6.

Στον αντίποδα οι Ρώσοι μετρούν πλέον 2 συνεχόμενες ήττες και έπεσαν στο 6-4.

Για τους νικητές ο Ντούμπλιεβιτς είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τόμπεϊ μέτρησε 15 και 10 ριμπάουντ και ο Κολόμ πρόσθεσε 12 πόντους και 11 ασίστ.

Από την πλευρά των ηττημένων 19 με 11 ασίστ και 4/5 τρίποντα είχε ο Γιόβιτς.

Δείτε τα highlights του παιχνιδιού:

Valencia Basket - Khimki Moscow region Highlights |Turkish Airlines EuroLeague, RS Round 10

Η Χίμκι έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα, δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στην Βαλένθια. Με το τρίποντο του Μπούκερ έγινε το 4-18, αναγκάζοντας τον Πονσαρνάου να καλέσει timeout. Οι Ρώσοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και με τον Έβανς πήγαν στο 14-26 στο 7'. Ο Έβανς χτύπησε κεφάλι με κεφάλι με τον Κολόμ και αποχώρησε από το ματς στο 9' (αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά στο παιχνίδι), Με τον Αμπάλτνε οι Ισπανοί μείωσαν σε 26-31 πριν ο Σβεντ γράψει το 26-33.

Ο Μότουμ έφερε το ματς το καλάθι (33-35), αλλά ο Γερέμπκο απάντησε για το 33-38. O Tόμπεϊ έγραψε το 39-40, με τους Ισπανούς να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (49-48) με το καλάθι του Λόιντ. Ο Ντούμπλιεβιτς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου (51-48). Η Βαλένθια μέτρησε 4/13 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Oι Ισπανοί πάτησαν γκάζι και έφυγαν για 9 (66-57) με τον Ντούμπλιεβιτς, αλλά οι Ρώσοι μάζεψαν το ματς με τον Γερέμπκο να κάνει το 66-62 στο 26'. Ο Μπούκερ μείωσε σε 72-70 για τη Χίμκι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Mε το τρίποντο του Γιόβιτς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 80-79, 5 λεπτά πριν το τέλος. Ο Σέρβος συνέχισε να κάνει τα δικά του και με νέο τρίποντο, έγραψε το 85-84. Ο Λόιντ με 2/2 βολές έκανε το 87-84, 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντούμπλιεβιτς σκόραρε για το 89-84, ενώ στην επόμενη φάση ο Γιόβιτς αστόχησε σε τρίποντο που θα μπορούσε να βάλει την Χίμκι στο παιχνίδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια είχε περισσότερα ριμπάουντ (42 αντί 32), ενώ έβαλε τα μεγάλα σουτ με Κολόμ και Ντούμπλιεβιτς στα τελευταία 2 λεπτά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντούμπλιεβιτς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και ο Τόμπεϊ με 15 και 10 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κίνο Κολόμ με 12 πόντους και 11 ασίστ, ήταν καθοριστικός στη νίκη των Ισπανών

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σβεντ είχε 3/13 σουτ και δεν βοήθησε την ομάδα του, όπως ανέμενε ο Κουρτινάιτις.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γιόβιτς αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 89-84, 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και η Χίμκι έχασε την ευκαιρία για να παλέψει για ανατροπή.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια τίποτα και η Χίμκι το 18/37 δίποντα και το κακό δεύτερο δεκάλεπτο (25-15).

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 51-48, 72-70, 89-84