Eurocup, Προμηθέας-Ουλμ 82-77: Ρολάρει ενόψει Top-16

Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε της Ουλμ με σκορ 82-77 και συνεχίζει να διεκδικεί το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον Α' όμιλο του EuroCup

4959150
Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση της στο Top-16 από την περασμένη εβδομάδα και πλέον διεκδικεί το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει της συνέχειας. Σε αυτό το πλαίσιο, λοιπόν επικράτησε της Ουλμ, αφήνοντας και μαθηματικά εκτός συνέχειας τους Γερμανούς.

Ο αγώνας
Ο Τσέις Φίλερ ηγήθηκε επιθετικά του Προμηθέα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Ουλμ, σκοράροντας για το 10-2 στο 2:13 κι έχοντας 5 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς αντέδρασε άμεσα, έτρεξε επιμέρους σκορ 2-11 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Χέινς (12-13) όμως οι Πατρινοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 22-20.

Εν συνεχεία ο Ομπστ έκανε το 27-29 ωστόσο ο Προμηθέας έκανε σερί 13-0 και ο Δημήτρης Αγραβάνης ανέβασε τη διαφορά στο +11 (40-29) για τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-40.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο (58-58, 30') ενώ ο Ζόραν Ντράγκιτς έδωσε λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων (69-70) ωστόσο οι Έλις και Κασελάκης σκόραραν για το 79-72.

Ο Κρις Μπαμπ διαμόρφωσε το 80-75 στα 40" για το φινάλε, ο Γκραντ Τζέρετ κράτησε... όρθια την Ουλμ μειώνοντας σε 80-77 και ο Λεωνίδας Κασελάκης κλείδωσε τη νίκη των Πατρινών από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-40, 58-58, 82-77.