Basket League, Κολοσσός Ρόδου-Λάρισα 80-83: Μεγάλο «διπλό» οι Θεσσαλοί

Τα καθοριστικά τρίποντα του Παπαντωνίου στα τελευταία λεπτά, ώθησαν τη Λάρισα να φύγει με τη νίκη (83-80) από τη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό!

4955206
Με τον Παπαντωνίου να παίρνει την κατάσταση στα… χέρια του, στα τελευταία λεπτά, βάζοντας απανωτά και καθοριστικά τρίποντα, η Λάρισα νίκησε 83-80 μέσα στη Ρόδο τον Κολοσσό, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο της.

Εκτός από τον Έλληνα γκαρντ, σημαντική συμβολή στο ροζ φύλλο για την ομάδα της Θεσσαλίας είχε και ο Φλόιντ, ο οποίος έβγαλε τρομερή άμυνα στον Τζάκσον, αποτρέποντας την ισοφάριση (79-81).

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Παρκς με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Παπαντωνίου να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ, καθώς είχε 14π. και 9 ασίστ.

Από τους Ροδίτες, που έπεσαν στο 3-4, ξεχώρισε ο Κρομά με 26 πόντους, με τον Τζάκσον να είχε 12π. και τον Μπρέιζελτον να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11π. και 10 ασίστ.

Καταιγιστικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Κολοσσός, ο οποίος με μπροστάρηδες τους Κρομά και τον Μπρέιζελτον έφτασε στο 17-5, στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η Λάρισα βρήκε επιθετικό ρυθμό, αλλά οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να είχαν τους ίδιους πρωταγωνιστές κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (27-19).

Πολύ πιο χαμηλό ήταν το τέμπο του ματς στη δεύτερη περίοδο και αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μειώσουν αρχικά στο -6 (33-27) και με τον Ρέινολντς να είχε «ζεσταθεί» να πλησιάζουν στο -3 (37-34), στο 17’. Έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους Ροδίτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +4 (40-36).

Με την ίδια… φόρα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Λάρισα και με τον Παρκς να κάνει «πάρτι» στη ρακέτα, πέρασε μπροστά (41-44), στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την ίδια απόσταση, μέχρι το τρίποντο του Μωραΐτη, το οποίο έφερε το ματς στην ισοπαλία (53-53), στο 29’. Ο Μπερχανεμέσκελ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα της Θεσσαλίας, με το buzzer beater τρίποντο του Παπαντωνίου να την στέλνει στο +4 (54-58), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός ισοφάρισε (58-58), αλλά στη συνέχεια η Λάρισα έσφιξε αμυντικά και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, πήγε στο +8 (58-66), στο 34’. Οι Ροδίτες κατάφεραν να μπουν ξανά στο ματς, βρίσκοντας συνεχόμενες λύσεις από την περιφέρεια (67-68), με τους Τζάκσον και Κρομά να φέρνουν το ματς στα ίσα (73-73), ενώ ένα μεγάλο σουτ έξω από τα 6,75μ. του Τσαλμπούρη τους έβαλε μπροστά (78-75), στο 39’. Ωστόσο, εκεί ήταν η σειρά του Παπαντωνίου να αρχίσει τα μεγάλα σουτ και με δύο απανωτά τρίποντα έβαλε τη Λάρισα ξανά μπροστά (79-81), στα 22’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Φλόιντ έκανε την καθοριστική τάπα στον Τζάκσον, με το ματς να οδηγείται στη… ρουλέτα των βολών και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 11, Μπρέιζελτον 11 (2τρ., 10ασ.), Τζάκσον 12 (2), Μπρούσεβιτς, Κρομά 26 (3), Τσαλμπούρης 8 (2), Πουλιανίτης, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 6 (2), Ντάνιελς 1, Τουτζιαράκης 5, Παύλος.

Λάρισα (Αγγέλου): Χάμιλτον 5, Μπερχανεμέσκελ 8, Χάρις 8 (2), Φλόιντ 10, Παπαντωνίου 14 (3), Ρέινολντς 13 (3), Χείλαρης 4, Τσιλούλης 2, Παρκς 19.