Euroleague, Ολυμπιακός-Εφές 67-86: Στο ίδιο έργο θεατές

Μαι ακόμη ήττα, η τρίτη εντός έδρας, για τον Ολυμπιακό στην στην Euroleague - Οι ερυθρόλευκοι πλήρωσαν ακριβά την κάκιστη εικόνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Εφές με ένα επιμέρους σκορ 11-32 έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της

4945890
Η Αναντολού Εφές υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε μία ακόμη ήττα στο ΣΕΦ αφού νίκησε με 67-86. Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξαν πάρα πολύ άσχημα, έχασαν την επαφή με το σκορ και στη συνέχεια η όποια αντίδρασή τους, δεν επέτρεψε κάτι καλύτερο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ορεξάτες και με πολύ καλά ποσοστά. Ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό στους σκόρερ σε αντίθεση με την Εφές αφού ο Μίσιτς έκανε όλη τη ζημιά (12-10, 5’). Οι πολλές αλλαγές του Κεμζούρα δεν έφεραν αλλοίωση στο ρυθμό της επίθεσης, αλλά στην άμυνα δεν τα κατάφερναν κι έτσι η Εφές προσπέρασε με 20-21 (9’) για να κλείσει το δεκάλεπτο με «τετράποντο» του Ρότσεστι.

Η Εφές στην δεύτερη περίοδο δεν άφησε ασυγχώρητο ούτε ένα λάθος των γηπεδούχων κι έτσι με πόντους από Λάρκιν και Ντάνστον προηγήθηκε με 28-36 (15’). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν την παραμικρή προσπάθεια στην άμυνα ενώ στην επίθεση κυριαρχούσαν οι προσωπικές ενέργειες. Η Εφές με την ποιότητα του ρόστερ της έφτασε στο +10 (35-45, 18’). Το δίλεπτο μέχρι την κόρνα της λήξης αποδείχτηκε ακόμη χειρότερο πάντως (35-53).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Ολυμπιακού να δείχνουν πως ήθελαν να αντιδράσουν, κάτι το οποίο κατάφεραν εν μέρει. Η διαφορά ποιότητας της Αναντολού Εφές δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να μειώσουν περισσότερο από τους 12 πόντους (49-61, 27’). Η άμυνα πάντως είχε βελτιωθεί αρκετά και το τρίποντο του Πολ σε «νεκρό» χρόνο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (58-67).

Ο Πολ ήταν η μοναδική πηγή κινδύνου για τον Ολυμπιακό και χάρη σε δικά του τρίποντα η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο (67-61, 32’). Σε εκείνο το σημείο Λάρκιν και Μίσιτς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους ξανά και με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων μετέτρεψαν το σκορ σε 63-76 (35’).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτερη ομάδα η Εφές από τον Ολυμπιακό. Οι Τούρκοι είχαν 54.5% στα τρίποντα, 10 κλεψίματα

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέιν Λάρκιν τελείωσε με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Βασίλιε Μίσιτς είχε 27 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού πλην των Πολ, Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον τελείωσε με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και μπόλικη δουλειά στην άμυνα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με 11-0 σερί το 35-42 έγινε 35-53. Όταν ο Ολυμπιακός πλησίασε με τρίποντο του Πολ σε 61-67 (32’), η Εφές βρήκε σκορ με Λάρκιν και Μίσιτς και τέλειωσε κάθε ανησυχία που μπορεί να είχε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός όλα. Η Εφές τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ωραίο κάρφωμα του Ντάνστον στο τέλος του ματς ύστερα από λόμπα πάσα του Μίσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86