Bundesliga: «Αφεντικό» του Βερολίνου η Ουνιόν

Με πέναλτι στο 90’, η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε 1-0 της Χέρτα στο ντέρμπι της πόλης για την 10η αγωνιστική της Bundesliga

215028
Στο πρώτο ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων σε επίπεδο Μπουντεσλίγκα, η Ουνιόν Βερολίνου επιβλήθηκε 1-0 της συντοπίτισσας Χέρτα και επανήλθε άμεσα στις νίκες.

Η αναμέτρηση είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, ενώ σημαδεύτηκε από μεγάλη ένταση και από τη διακοπή στο δεύτερο ημίχρονο λόγω ρίψης καπνογόνων.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα επιτεύχθηκε στο 90’ με πέναλτι του Πόλτερ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Λεντζ στο 3’. Η Χέρτα απείλησε στο 36’ με τον Γκρούγιτς, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά.

Μάλιστα, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’, το ματς διεκόπη λόγω ρίψης καπνογόνων στον αγωνιστικό χώρο.

Από ‘κει και πέρα, η Ουνιόν έδειξε πιο… επιθετικές διαθέσεις και στο 90’ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πόλτερ.