Basketball Champions League, Γκαζιαντέπ - Περιστέρι 64-70: Μεγάλη ανατροπή στην Τουρκία

Το Περιστέρι ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή με 70-64 επί της Γκαζιαντέπ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο BCL στην πρεμιέρα του Basketball Champions League

περ
Ο αγώνας

Η Γκαζιαντέπ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε με 10-0 στο 2:48, παίρνοντας όλους τους πόντους από το δίδυμο των Κρόφορντ (6π.) και Χάγκινς (4π.). Ο Χρήστος Σαλούστρος σημείωσε τους πρώτους πόντους για το Περιστέρι winmasters μειώνοντας σε 10-2 όμως οι κακές επιλογές και τα λάθη των «κυανοκίτρινων» επέτρεψαν στους Τούρκους να προηγηθούν με +16, όταν ο Σάντερς έκανε το 18-2 στο 6:10 με 2/2 βολές. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Περιστεριώτες μέτρησαν 1/8 σουτ εντός πεδιάς, 1/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-12 για την Γκαζιαντέπ που είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Ηλία Ζούρου βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση με μπροστάρη τον Σμιθ που πέτυχε 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο ενώ το τρίποντο του Στίβεν Γκρέι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για πρώτη φορά έπειτα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάνοντας το 32-23 στο 14:19! Η Γκαζιαντέπ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-36 όμως το Περιστέρι μπήκε με το... γκάζι πατημένο, ο Γκρέι ήταν on fire και οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 10-0 για το 42-46 στο 22:42!

Η ομάδα των δυτικών προαστίων βελτίωσε την άμυνα της, δέχτηκε μόνο 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 52-56 στο 30'. Μάλιστα ο Μάικ Μόρισον ανέβασε τη διαφορά στο +7 (54-61)! Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση της Γκαζιαντέπ κι έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό στην πρεμιέρα του Basketball Champions League

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70.