Euroleague, Αναντολού Εφές – Άλμπα Βερολίνου 106-105: Μίτσιτς και Λάρκιν «καθάρισαν» στη ματσάρα!

Αν και η Άλμπα Βερολίνου έφτασε πολύ κοντά στη μεγάλη έκπληξη της 2ης αγωνιστικής της Euroleague, ο Βασίλιε Μίτσιτς (23π., 13ασ.) ήταν εκείνος που πήρε την μπουκιά από το στόμα της, τόσο την κανονική διάρκεια (95-95) όσο και στην παράταση - Εξαιρετικός και ο Λάρκιν (26π., 5/8τρ.)!

Efes
Κάτι παραπάνω από «χορταστικό» ήταν το παιχνίδι στην Πόλη όπου η Αναντολού Εφές χρειάστηκε την βοήθεια της παράτασης για να νικήσει την αξιόμαχη Άλμπα Βερολίνου με 105-106 και να... ανοίξει λογαριασμό στην φετινή EuroLeague.

O Βασίλιε Μίτσιτς ήταν «όλα τα λεφτά» για την ομάδα του Αταμάν έχοντας double double στο ματς με 23 πόντους (3/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές), 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ. Εξαιρετικό ματς και από τον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 26 πόντους (και εξαιρετική βοήθεια στην παράταση) έχοντας 3/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες τελικές πάσες.

Από την αξιόμαχη Άλμπα ο Ρόκας Γκεντράιτις είχε 21 πόντους , ενώ άλλοι πέντε παίκτες (!) ήταν διψήφιοι με τους Σίκμα (15π.) και Κάβανο (14π.) να ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν περισσότερο.

Όσον αφορά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ανοίξει την «ψαλίδα» της διαφοράς, αν και η Άλμπα είχε προηγηθεί με 16-23 στο 7'. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα στο δεκάλεπτο (27-25) χάρη σε ένα επιμέρους 11-2 σε τρία λεπτά. Έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο-πόντο (43-40 το ημίχρονο) στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα (57-57 στο 25', 69-69 στο 29'). Η Άλμπα προσπάθησε να κάνει την έκπληξη με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 77-83 και 80-86 πέντε λεπτά πριν από τη λήξη.

Μάλιστα στο τέλος της κανονικής περιόδου, Εφές και Άλμπα είχαν από μία ευκαιρία για τη νίκη με το σκορ στο 95-95. Πρώτα οι Γερμανοί αστόχησαν ύστερα από τζαμπ σουτ του Σίκμα, ενώ η Εφές είχε την τελευταία επίθεση του ματς, αλλά το drive του Σέιν Λάρκιν δεν βρήκε στόχο. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Εφές είχε περισσότερο καθαρό μυαλό και βρήκε τις λύσεις για να φτάσει -έστω και δύσκολα- στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-40, 69-72, 95-95 (κ.α.), 106-105 (παρ.)