Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον «κακό δαίμονά» του Αλιασίμ στο τουρνουά Shanghai Masters

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του 19χρονου Καναδού

tsitsipas-n
Στον τρίτο γύρο του Shanghai Masters προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη νίκη του με 2-0 σετ επί του Καναδού Φιλίζ Οζέ Αλιασίμ.

Η νίκη του Τσιτσιπά έχει και συμβολική σημασία καθώς ο 19χρονος Καναδός που είναι στο νο21 της παγκόσμιας κατάταξης τον είχε κερδίσει και τις προηγούμενες πέντε φορές που συναντήθηκαν στα κορτ.

Ο Έλληνας τενίστας έδειξε χαρακτήρα καθώς νίκησε τον αντίπαλό του και στα δύο τάι μπρέικ του αγώνα (7-6, 7-6).

Επόμενος αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στη φάση των «16» του τουρνουά είναι ο Πολωνός Χούμπερτ Χουρκάτς.

Ο αγώνας με τον Καναδό διήρκησε συνολικά 2 ώρες και 2 λεπτά και η νίκη σίγουρα θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία του Στέφανου Τσιτσιπά.